Ελληνικες σχολες πιλοτων

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τις σχολές
Saruman
Tourist
Tourist

Ελληνικες σχολες πιλοτων

Δημοσίευσηαπό Saruman » 07 Ιαν 2008, 13:44

παιδιά ας βαλει καποιος εδω ολες τις σχολες που μπορει καποιος να γινει πιλοτος...σας παρακαλω γιατι χάθηκα !της ελληνικες μονο! ευχαριστω
0 x

Άβαταρ μέλους
yiannis19
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGMT

Re: Ελληνικες σχολες πιλοτων

Δημοσίευσηαπό yiannis19 » 07 Ιαν 2008, 19:14

Αυτες που ξερω ειναι η Σ.Ε.Χ.Ο.Α, η Global Aviation Academy, η Egnatia Aviation και η Cretan Eagle Aviation.Απο οτι ξερω αυτες ειναι, μπορει ομως να κανω λαθος και να ειναι πιο πολλες.
0 x

Άβαταρ μέλους
NKWAZI
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ZAC
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGMT

Δημοσίευσηαπό NKWAZI » 05 Μαρ 2008, 10:27

Εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα μπορείς να επικοινωνήσεις με την Αερολέσχη Αθηνών. Τα κεντρικά τους γραφεία βρίσκονται στην οδό Λυκούργου 9, Αθήνα. Τηλ 210-3243134. Τα αεροπλάνα της πετάνε από το αεροδρόμιο του Τατόι.
0 x

SCanavos
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό SCanavos » 05 Μαρ 2008, 18:13

Απλά τα πράγματα. Κατεβαίνεις στα Μέγαρα (στο αεροδρόμιο της Πάχης) υπάρχουν 3 σχολές: FAS, Global, Αeroservices.
Aπόψεις για τις σχολές αυτές και άλλες εκτός Πάχης έχουν κατατεθεί εδώ μέσα ευάριθμες...
Προσωπικά δεν τολμώ να γράψω τη γνώμη μου για καμμιά γιατί δεν είμαι του επαγγέλματος και εάν μεν γράψω καλά λόγια για κάποια σχολή πιθανόν να επιπληχθώ ως "γκρίζος" διαφημιστής ή εάν γράψω άσχημα αυτομάτως πιθανόν να θεωρηθώ υπάλληλος ανταγωνιστών της σχολής που θα κακολογώ. Αφήνω το προνόμιο των απόψεων για τους χειριστές πάσης βαθμίδος και πτυχιοκτησίας...
0 x

Άβαταρ μέλους
Kyprianos Biris
Economy-Class
Economy-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Kyprianos Biris » 07 Μαρ 2008, 08:48

Saruman έγραψε:παιδιά ας βαλει καποιος εδω ολες τις σχολες που μπορει καποιος να γινει πιλοτος...σας παρακαλω γιατι χάθηκα !της ελληνικες μονο! ευχαριστω

http://www.hcaa.gr/
ΑΣΦΑΛΕΙΑ->ΠΤΥΧΙΑ-ΑΔΕΙΕΣ->ΣΧΟΛΕΣ
Εκεί θα βρεις όλες τις εγκεκριμένες εν ενεργεία σχολές και στοιχεία επικοινωνίας.
0 x
Κυπριανός Μπίρης
HellasGA

Siskos46
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Siskos46 » 29 Αύγ 2013, 19:18

Παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια σχολη που μπορει κανεις να πεταξει επιβατικο πολλων θεσεων π.χ: Στην Aegean, Olympic Air...Αυτο!! Και ποιες οι προυποθεσεις?
0 x

Άβαταρ μέλους
flying Doc
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EBBR

Δημοσίευσηαπό flying Doc » 29 Αύγ 2013, 21:35

Kαλό διαβασμα....
viewforum.php?f=92

Μην τα περιμενεις όλα έτοιμα....
0 x

_JimChronakis_
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIR

Δημοσίευσηαπό _JimChronakis_ » 11 Ιουν 2018, 22:24

Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη στην Ελλαδα για να γινει καποιος F/O απο εκει?
0 x

Άβαταρ μέλους
pilotstefanos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό pilotstefanos » 11 Ιουν 2018, 23:08

Μετά από αρκετό ψάξιμο εντός και εκτός φόρουμ προσωπικά έχω καταλήξει σε egnatia aviation και global aviation
Πολλά χρόνια στο χώρο, μεγάλος στόλος αεροσκαφών και απορροφησιμότητα μετά την αποφοίτηση( συνεργασία και με aegean, olympic για τους απόφοιτους{δε ξέρω ακριβώς τι παίζει εκεί πάντως αρκετοί απόφοιτοι απ αυτές προσελήφθησαν γρήγορα απ αυτες τις δύο εταιρίες})
0 x

Vortex Lattice
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Vortex Lattice » 13 Ιουν 2018, 15:43

Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις σχετικά με επαγγελματικό πτυχίο χειριστή ελικοπτέρου:

Καταρχήν, ποιά θα ήταν μια καλή σχολή στην Ελλάδα για να το πάρω τυπικά.
Αν γνωρίζετε κάποια σχολή η οποία να εκπαιδεύει με Hughes 300, διότι είναι ένας τύπος που έχω πολύ μεγάλη εξοικείωση στον εξομοιωτή (και αντίστοιχα μπορώ να βγω σόλο από την πρώτη κιόλας ώρα).
Δεύτερον, αν ένα διαθέσιμο μπάτζετ της τάξης των 2500-3000 ευρώ θα με οδηγήσει καταρχήν σε απόκτηση ερασιτεχνικού πτυχίου. Υπόψη, ότι οι ώρες πτήσης που θα χρειαστώ είναι λογικά λίγες, γιατί χειρίζομαι ικανοποιητικά τα ελικόπτερα στον εξομοιωτή X-Plane. Θεωρώ δε ότι μπορώ να βγω σόλο από την δεύτερη πτήση. Μόνο τα κουσούρια του εκπαιδευτικού ελικοπτέρου να μου δείξει ο εκπαιδευτής.
Και τέλος, έχω ένα επιχειρηματικό σχέδιο στο μυαλό μου, για ίδρυση εταιρίας Medevac από νησιά με ιδιωτικό ελικόπτερο. Κεφάλαιο υπάρχει για αγορά ελικοπτέρου (στην αγορά υπάρχουν μεταχειρισμένα με 10000 ευρώ περίπου), αυτό που με κωλύει είναι οι άδειες. Και κατά πόσο θα είναι σύννομο να μην τοποθετηθεί στο ελικόπτερο, για λόγους χωροταξικούς, φιάλη οξυγόνου. Υπάρχει πουθενά η κείμενη νομοθεσία;
Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.
0 x

sierra_sotiropoulos
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό sierra_sotiropoulos » 13 Ιουν 2018, 17:51

Θα στα πω πολυ επιγραμματικα:
- αλλο το X-plane αλλο το πραγματικο ελικοπτερο, μην τα μπερδευουμε.
- οι ωρες που χρειαζεται να κανεις log για να παρεις πτυχιο ειναι συγκεκριμενες και οριζονται απο την νομοθεσια, τα 2,5-3 χιλιαδες ευρω αρκουν για το "καλημερα". Υπολογισε πως για PPL θα χρειαστεις περιπου το τετραπλασιο ποσο.
- με PPL δεν εχεις δικαιωμα να πεταξεις επαγγελματικα αρα δεν μπορεις να κανεις αεροδιακομιδες ασθενων.
- ελικοπτερο με 10.000 ευρω... Μαλλον κανενα πλαστικο τηλεκατευθυνομενο θα ειναι.

Ειναι πολυ ωραιο πραγμα να βλεπουμε ανθρωπους με αγαπη και σχεδια για την αεροπορια, πρεπει ομως να την αντιμετωπιζουν με στοιχειωδη σοβαροτητα και ρεαλισμο.
2 x

Vortex Lattice
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Vortex Lattice » 14 Ιουν 2018, 08:40

sierra_sotiropoulos έγραψε:Θα στα πω πολυ επιγραμματικα:
- αλλο το X-plane αλλο το πραγματικο ελικοπτερο, μην τα μπερδευουμε.
- οι ωρες που χρειαζεται να κανεις log για να παρεις πτυχιο ειναι συγκεκριμενες και οριζονται απο την νομοθεσια, τα 2,5-3 χιλιαδες ευρω αρκουν για το "καλημερα". Υπολογισε πως για PPL θα χρειαστεις περιπου το τετραπλασιο ποσο.
- με PPL δεν εχεις δικαιωμα να πεταξεις επαγγελματικα αρα δεν μπορεις να κανεις αεροδιακομιδες ασθενων.
- ελικοπτερο με 10.000 ευρω... Μαλλον κανενα πλαστικο τηλεκατευθυνομενο θα ειναι.

Ειναι πολυ ωραιο πραγμα να βλεπουμε ανθρωπους με αγαπη και σχεδια για την αεροπορια, πρεπει ομως να την αντιμετωπιζουν με στοιχειωδη σοβαροτητα και ρεαλισμο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το X-Plane μου έχει προσφέρει εκμάθηση στον χειρισμό του ελικοπτέρου και ανεκτίμητη εμπειρία σε πτήση με αντίξοες καιρικές συνθήκες, μιας και το έχω κάνει αναβάθμιση και προσομοιώνω το περιβάλλον του Αιγαίου. Αυτά και ο τρόπος που δουλεύει καθιστούν το X-Plane ένα περιβάλλον που αντικαθιστά την πραγματική πτήση. Έτσι έχω κάνει οικονομία σε πόρους για να τα διαθέσω στην αγορά ελικοπτέρου. Άλλωστε, οι ώρες που θα γραφούν για την απόκτηση του ερασιτεχνικού πτυχίου θα παρθούν από το X-Plane, που έχει καταγραφέα ωρών πτήσης. Η ΥΠΑ αναγνωρίζει τις ώρες πτήσης σε εξομοιωτή. Κατόπιν, θα πρέπει να γίνει η προσπάθεια να αποκτήσω το επαγγελματικό πτυχίο, αλλά αυτό θα γίνει και με την βοήθεια επιπλέον ωρών στο X-Plane, αλλά και ωρών πτήσης με το ελικόπτερό μου, που δεν είναι πλαστικό τηλεκατευθυνόμενο, αλλά ένα Hughes 300 ινδικό που πωλείται μπιτ παρά που λένε στην Βομβάη, θα πακεταριστεί και θα το φέρω εδώ να το ελέγξει ένα καλό συνεργείο που γνωρίζω. Αν χρειάζεται κάτι θα το μπαλώσω και θα πετάω. Τέλος, ψάχνω για την νομοθεσία όσον αφορά ιδιωτικές επιχειρήσεις medevac, αν κάποιος έχει πληροφορίες ας μου στείλει. Ευχαριστώ.
0 x

CHRISTOS55
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 14 Ιουν 2018, 09:25

Φίλε Vortex. Πήρες μια ευγενική απάντηση (η οποία προφανώς δεν σε ικανοποίησε) διότι δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα που αφορούν: την εκπαίδευση των χειριστών, την νομοθεσία που διέπει την εκπαίδευση και την απόκτηση-διατήρηση του πτυχίου, την δυνατότητα να εργαστείς επαγγελματικά ως χειριστής ελικοπτέρων, την συντήρηση του πτητικού μέσου, τα κόστη, κλπ. Επειδή δεν γνωρίζω την ηλικία σου (δικαιολογείσαι αν είσαι νεαρός) και το ποιός σε έχει ενημερώσει επί των αεροπορικών θεμάτων (σαφέστατα εσφαλμένα) έχω να σου δώσω μια συμβουλή. Πήγαινε κάποια μέρα στο αεροδρόμιο των Μεγάρων όπου υπάρχουν Σχολές Χειριστών να ενημερωθείς, να δεις από κοντά Ελικόπτερο, δώσε 200-300€ να κάνεις μία βόλτα και μετά κάθισε και βάλε όλα αυτά σε μία τάξη και αποφάσισε. Κράτα αυτό το παιγνίδι που έχεις στο σπίτι σου για να παίζεις και ασχολήσου με το πραγματικό πτητικό μέσο αν είσαι σοβαρός. Ποιός σου είπε ότι αυτή σου η ενασχόληση καταγράφεται και μετρά στην πτητική σου εμπειρία. Ποιός σου είπε ότι μπορείς να πετάξεις solo από την δεύτερη ώρα? Προφανώς και θα αλλάξεις γνώμη. Καλή τύχη.
2 x

Άβαταρ μέλους
Καραμήτρος Air
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό Καραμήτρος Air » 14 Ιουν 2018, 09:37

Κατά 99% είναι τρολάρισμα.
Αν ΔΕΝ είναι τρολάρισμα θέλω να ελπίζω πως αυτό το άτομο δεν είναι πάνω από 15 χρονών....
4 x

Vortex Lattice
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Vortex Lattice » 14 Ιουν 2018, 16:34

Σαφεστατα και δεν προκειται για τρολαρισμα.Ειμαι 38 χρονων μαντραχαλος και εχω επιγνωση του τι λεω. Συγνωμη για το υφος, αλλα διακρινω μια επιθετικοτητα και ειρωνια απο καποιους. Χαλαω τα κοινως αποδεκτα, το ξερω: τα πραγματα εχουν αλλαξει κυριοι και η τεχνολογια εχει προχωρησει. Επιτρεπει πια την εκμαθηση χειρισμου α/φων και ε/π απο εξομοιωτες και μαλιστα μετρανε και στο log καθε χειριστη. Τι να πω, συγνωμη, αλλα ετσι ειναι.
0 x

Επιστροφή σε “Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες