LGSY/SKU Skiros

LEKPO1A

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/09/2003
Μηνύματα
3.812
Likes
199
Εδώ και μερικούς μήνες ο διάδρομος της Σκύρου έχει αλλάξει από 18/36 σε 17/35.
 
Τσούκου τσούκου αν πάει έτσι, θα γυρίσει όλο το νησί αριστερότερα και έτσι θα γλυτώσουμε από τον ογκόλιθο στην τελική του πρώην 36 και νυν 35. Μόλις το νησί γυρλισει ανατολή - δύση, στρίβουμε και μεις το διάδρομο και προσγειονώμαστε αρχοντικά....

Μόνο ελπίζω τα νησάκια στην τελική του δεκαεφτάμιση (τα επονομαζόμενα και Φώκλαντς) να παραμείνουν στη θέση τους, γιατί ο φωτισμός τους την νύχτα μας βολεύει στην προσέγγιση εμάς τους βι-εφ-άρηδες...
 
vassdel":1pjd6poa said:
Τσούκου τσούκου αν πάει έτσι, θα γυρίσει όλο το νησί αριστερότερα και έτσι θα γλυτώσουμε από τον ογκόλιθο στην τελική του πρώην 36 και νυν 35.

Απλα να επισημάνω οτι ειναι στην τελική του νυν 17

Πραγματικά αυτοί οι βράχοι πριν τον 17 είναι θάνατος..και η πλακα ειναι οτι η στανταρτ VOR διαδικασία προσγείωσης σε φέρνει πάνω ακριβώς απο τους βράχους ειτε εισαι βισουαλ ειτε ινστρουνμεντ.. :banana:
 
Αν εννοείς τα βράχια στην θάλασσα (τα Φόκλαντς), τότε ναι, είναι στην τελική του 17. Αλλά εγώ εννοούσα το κυρίως βουνό της Σκύρου, το οποίο πρέπει να υπερπηδήσεις ερχόμενος στην τελική του 35 :mrgreen:
Εκτός και αν προσεγγίσεις βύζουαλ (χεχε), από ΝΔ, αν και όπως φαίνεται απ τον χάρτη δεν κερδίζεις πολλά ...
 
Το ανασταίνω αυτό το τοπικ με ένα πολύ ευχάριστο νέο για το νησί της Σκύρου.

Η Σκύρος θα συνδεθεί αεροπορικώς με την Βιέννη από τις 23 Ιουνίου του 2018 με τις πτήσεις να εκτελούνται από τον αερομεταφορέα Air Baltic και ο τύπος αεροσκάφους που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι το DHC8-400Q.
Οι πτήσεις θα είναι τσάρτερ και οι διάθεση των πακέτων διακοπών ξεκίνησαν από το Ruefa Reisen.

Η ώρες των πτήσεων είναι:

VIE - SKU : 09:20 - 12:40
SKU -VIE : 13:05 - 14:35

:arrow: https://www.ruefa.at/angebote/regiondet ... -melikari/


ΥΓ. Για κάποιον λόγο δεν βρήκα τους αριθμούς των πτήσεων.
Αρχικά το είδα στην Wikipedia αλλά μετά είχε και ένα σύνδεσμο που το επιβεβαιώνε και έλεγε όντως αλήθεια.

Καλή αρχή στις νέες πτήσεις και μακάρι να αναπτυχθεί και αυτό το νησί.

Με εκτίμηση.
 
Εκει πεταει ηδη εδω και καποια χρονια η ASL France με πτησεις απο CDG καθε Ιουλιο-Αυγουστο.
 
Η συγκεκριμένη η ASL δεν νομίζω να την έχω δει να πουλάει κάπου πακέτα διακοπών για προγραμματισμένα τσάρτερ όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχει βγάλει πακέτα η Ruefa Reisen;;;
 
Καταφθάνει σε λίγη ώρα η πρώτη προγραμματισμένη πτήση τσάρτερ για λογαριασμό του τουριστικού πρακτορείου Ruefa που εκτελείται από την Air Baltic.

Η πτήση εκτελείται από ένα Bombardier De Havilland 8-Q400 (YL-BAI).
Με τον συγκεκριμένο τύπο θα εκτελούνται καθόλη την διάρκεια της τουριστικής σεζόν μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου όπου και θα ολοκληρωθούν.

Καλή αρχή και με περισσότερες πτήσεις του χρόνου.

Με εκτίμηση.
 
aris320":3z1sbt8x said:
Η συγκεκριμένη η ASL δεν νομίζω να την έχω δει να πουλάει κάπου πακέτα διακοπών για προγραμματισμένα τσάρτερ όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχει βγάλει πακέτα η Ruefa Reisen;;;

Πλησιάζει τώρα η 2η πτήση FPO309/310 που ξεκινησε την προηγουμενη Τεταρτη, για 3η συνεχομενη χρονιά.
 
Top