Aegean Cabin Crew

Το βιογραφικο το στελνουμε στα ελληνικα?
 
Νομίζω δεν παίζει ρόλο. Αν μπορείς να το στείλεις στα αγγλικά ακόμη καλύτερα πάντως.
 
Γλυκές καλησπερες κι έναν καλό μήνα εύχομαι σε όλους :D

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποτε θα αρχίσουν να καλούν για συνεντεύξεις ... έκανα τα χαρτιά μου στις 14 Ιουλίου .... τους έστειλα δηλαδή το βιογραφικό ...

:?:
 
Συνήθως οι συνεντεύξεις γίνονται Νοέμβριο. Εγώ πέρσι τέτοια περίοδο τα έστειλα κ περασα συνεντευξη Νοέμβριο.... Και κόπηκα.. Και λεω να ξανα προσπαθησω.
 
Όσον αφορα την εκπαίδευση ξέρετε ποιες μέρες συνήθως , πόσες ώρες, πρωινά ή απογεύματα?
 
Καθημερινά εκτός σ/κ 8:00-16:00! Η πρώτη εβδομάδα ίσως είναι λίγο πιο χαλαρά αλλά τις υπόλοιπες εβδομάδες σίγουρα έως 16:00.
 
Η εκπαίδευση είναι καθημερινές 09.00-17.00. Συνήθως τελειώνει λίγο νωρίτερα. Περιλαμβάνει 3 μερη: 2 θεωρητικά στα οποία και εξετάζεσαι μέσω διαγωνισματων και 1 πρακτικό στο οποίο εξετάζεσαι στη Φρανκφούρτη όπου πάτε όλοι για 3 μέρες. Το διαβασμα είναι πολύ και το εγχειρίδιο στα αγγλικά. Είναι πολύ υπεύθυνη δουλειά, γι αυτό. Επίσης πρέπει να είσαι πάντα στην τρίχα και όπως ακριβώς σου έχουν πει γιατί σε ελέγχουν εμφανισιακα (σωστή απόχρωση και μανικιουρ στα νύχια, σωστό πιάσιμο και ύψος κοτσου, σωστή απόχρωση στο μολύβι ματιών και κραγιόν αγορασμένο από συγκεκριμένη μαρκα, βάρος όπου πρέπει να είσαι ακριβώς 10 κιλα κάτω από το ύψος σου) και στη συνέπεια ως προς την ώρα. Στολές και τα λοιπα παίρνετε την τελευταία μέρα στην αποφοιτηση. Είναι σημαντικό να έχετε πάντα μαζί όλα τα χαρτιά σας και όσα έχουν πει να έχετε στην τσάντα και στη βαλίτσα σας. Υπάρχουν μέρες όπου γίνονται έλεγχοι σε όλα αυτά. Επίσης τον πρώτο μήνα έχετε ένα βιβλίο στο οποίο η προϊσταμένη που σας αναλαμβάνει στις πτησεις σας αξιολογεί και σας εξετάζει σε ύλη από το ειδικό εγχειρίδιό που πρέπει να διαβάσετε και να εξεταστείτε αρχικά κατα την εκπαίδευση. Ακόμα και μετά το βιβλιαράκι αυτό η προϊσταμένη, διαφορετικη στην κάθε πτήση αξιολογει όλα τα μέλη καμπίνας στο ταμπλετ της και στέλνει feedback. Γενικά πρέπει να είστε συνεπείς, στην τρίχα, απιστευτα χαμογελαστες και ευγενικές και καλά διαβασμένες.
 
Καλησπέρα παιδιά! Διάβασα τα προηγούμενα σχόλια και είδα ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχουν καλέσει άτομα, που είχαν περάσει ξανά από το στάδιο της συνέντευξης. Είχα φτάσει στο στάδιο αυτό, στο οποίο και κόπηκα, δικαίως καθώς δεν θεωρώ ότι είχα πάει καλά λόγω άγχους. Όμως θέλω να ξαναπροσπαθήσω. Θεωρείτε ότι έχει κάποιο νόημα ή θα απορριφθώ εξ' αρχής λόγω του ότι είχα ξαναπεράσει απ' τη συνέντευξη;
 
Καλησπέρα! Και εγώ έχω στείλει βιογραφικό! Και περιμένω ενημέρωση! Ξέρει κανείς αν η εκπαίδευση και η στολή έχουν κάποιο κόστος; Πόσο καιρό διαρκεί; Και αν προσλαμβάνουν άτομα που δεν είναι υπήκοοι του Ελληνικού κράτους;

Είχα φτάσει στο στάδιο αυτό, στο οποίο και κόπηκα, δικαίως καθώς δεν θεωρώ ότι είχα πάει καλά λόγω άγχους.... "

Τι ερωτήσεις κάνουν; Πως είναι γενικότερα όλη η διαδικασία;
 
Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι καθόλου! Είναι πολύ απλή διαδικασία. Οι ερωτήσεις είναι απλές και γίνονται στις γλώσσες που έχεις δηλώσει ότι γνωρίζεις! Απλά, κατά τη γνώμη μου, είναι καλό να δείξεις δυναμική και ταυτόχρονα το πόσο το θέλεις! Μία πιθανή ερώτηση είναι ο λόγος που θέλεις να γίνεις ιπτάμενη, αλλά και πάλι το βασικό είναι να δείξεις δυναμική και ικανή να ανταπεξέλθεις σε όλες τις καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν κατά την διάρκεια μίας πτήσης.
 
Top