Συζητήσεις Ιπτάμενων Συνοδών

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι, δεν ξέρω τι μισθό πρόσφεραν στον ντόπιο πληθυσμό. Για τους νότιους ανέφεραν ότι θα μπορούσε να φτάσει €1900 τους καλοκαιρινούς μήνες, δουλεύοντας μέχρι τελικής πτώσεως φαντάζομαι. Έδιναν 70% ή 80% (δεν θυμάμαι) του μισθού κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης. Ας τους δώσουμε το credit ότι ανέφεραν τα οικονομικά στην αγγελία, πράγμα ανύκουστο για την Ελλάδα σε κάθε χώρο. :) Είδα σε αγγελία στο indeed ότι και η Ryanair αναφέρει το ίδιο ταβάνι, ΟΚ ξέρουμε ότι τους πληρωνεις και από πάνω αυτούς στην αρχή. :)
 
Καλησπερα.Δουλευα ως ιπταμενη συνοδος και απο υπερκοπωση επαθα μεγαλη ζημια στα πελματα μου.Υπαρχει καποια /καποιος που να εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα;και να εβγαλε ακρη;
 
Open days (Emirates, Qatar)

Γεια σας.. θα ήθελα να μάθω εάν στα open days των εταιριών Emirates και Qatar πρέπει να έχουμε στείλει βιογραφικό, φωτογραφίες και όσα έγγραφα τυχόν ζητούν μέσω της on line φόρμας, όπως απολυτήριο, ή μπορούμε να πάμε κρατώντας τα και να γίνουμε δεκτοί για τη διαδικασία που ακολουθούν σε αυτά; Πήγε κάποια/ος στο open day της εταιρίας Emirates που έγινε πριν λίγες ημέρες; Αν μπορεί να μας πει τι έγινε όσον αφορά τα έγγραφα και όχι τόσο τι ρωτάνε κλπ.
Κάτι ακόμη.. εάν δεν έχουμε διαβατήριο δεν γινόμαστε δεκτοί;
 
Δεν χρειαζεται να κανεις καποια αιτηση online προς το παρον. Στην Emirates πας με μια φωτογραφια τυπου διαβατηριου και το βιογραφικο σου. Στην Qatar πρεπει να βγαλεις φωτοτυπια το ανωτερο σου διπλωμα,μια φωτογραφια διαβατηριου,μια ολοσωμη και το βιογραφικο σου. Θα σου συνιστουσα να μεινεις μακρια απο την Qatar ειναι υπερβολικα αυστηρη εταιρεια και ειναι ελαχιστοι αυτοι που αντεχουν τους κανονισμους της,πολλοι απλα γυρνανε πισω πριν καν κλεισουν χρονο. Καλο θα ηταν να κανεις μια ερευνα και για τις 2 εταιριες για να δεις ποια σου ταιριαζει περισσοτερο.

Δεν χρειαζεται να εχεις διαβατηριο. Εαν φτασεις μεχρι το final τοτε ναι καλο θα ηταν να το βγαλεις. Βασικα εαν θες να ακολουθησεις το επαγγελμα βγαλ´το ετσι και αλλιως δεν θα παει χαμενο. Εαν περασεις στο final ειναι υποχρεωτικη η αιτηση online,η οποια ειναι αρκετα χρονοβορα και θα εχεις στη διαθεση σου μια μερα μονο πριν το interview... Αμα δεν σου κανει κοπος ξεκινα να την συμπληρωνεις σιγα σιγα ωστε να μην σου φανουν βουνο αργοτερα
 
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Από όσα λες, κατάλαβα ότι πρέπει να συμπληρώσουμε την αίτηση αλλά μόνο εάν μας επιλέξουν;
 
Καλησπέρα...Αν υπάρχει κάποιος/α που δουλεύει ως αεροσυνοδός/φροντιστής αεροσκάφους θα εκτιμούσα να μου απαντήσει και να επικοινωνήσουμε μέσω ig για κάποιες απορίες που έχω...Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Top