Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μπορεί και πουθενά. Στη *Α αυτό που μετράει είναι ο operating carrier, άρα εάν πετάς με πτήση που εκτελείται από ΒΤ και απλά η OS βάζει τον κωδικό της (παρόμοια συμβαίνει και στο ATH-RIX με την Α3), θα πάρεις απλά μηδέν.
 
Προσπαθώντας να ξοδέψω τα μίλια μου μπήκα στο site της Α3 και με τον λογαριασμό μου πάτησα "Εξαργύρωση μιλίων" και έβαλα προορισμό με συγκεκριμένες ημερομηνίες για 2 άτομα. Στο ημερολόγιο που βγήκε μου είχε αρκετές ημερομηνίες αλλά 9 φορές στις 10 που επέλεγα μου έλεγε στην επόμενη σελίδα ότι δεν υπάρχουν πτήσεις επιστροφής για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και να επιλέξω άλλες.
Μετά από επικοινωνία με την Α3 με ενημέρωσαν ότι αυτό γίνεται γιατί υπάρχουν θέσεις για 1 άτομο και όχι για 2. Από τη στιγμή όμως που επιλέγω από την αρχή 2 άτομα θα έπρεπε να μου βγάζει τις σχετικές διαθεσιμότητες για 2 και όχι να ψάχνω μισή ώρα με διάφορες ημερομηνίες, να μου βγάζει μη διαθεσιμότητα και άντε πάλι πίσω και φτου κι από την αρχή μέχρι να βρω αυτό που θέλω.

Μια διόρθωση στα συστήματά τους επιβάλλεται...
 
Το πρόγραμμα έχει πολλές αδυναμίες.
Είναι εξαιρετικά αργό , δεν σου δίνει αποτελέσματα αν δεν έχεις τα αντίστοιχα μίλια, η λίστα των αεροδρομίων στη σελίδα περισσότερες επιλογές είναι πολύ περιορισμένη ( περιλαμβάνει κυρίως ευρωπαικούς προορισμούς) .
Το αντίστοιχο site της UNITED, έχει περισσότερες δυνατότητες και συνήθως εάν δίνει διαθεσιμότητα ( σε όχι UNITED πτήσεις ) θα τη βρεις και στο πρόγραμμα της AEGEAN.

Μήπως γνωρίζει κανείς πότε ανοίγει η διαθεσιμότητα των award εισιτηρίων της AEGEAN περιόδου άνοιξη- καλοκαίρι 2019;
 
Περσι τις πτησεις του S18 ξεκινησαν και τις φορτωναν σταδιακα απο το πρωτο δεκαημερο Αυγουστου. Συγκεκριμενα ειχα κανει κρατηση για την 25η Μαρτιου 2018 (πρωτη μερα του S1:cool: στις 9 Αυγουστου που ηταν η πρωτη μερα που ανεβασαν availability σε ολα τα fare buckets μαζι και αυτα για award tickets ("I", "X").
 
GP707":1she9nrx said:
Προσπαθώντας να ξοδέψω τα μίλια μου μπήκα στο site της Α3 και με τον λογαριασμό μου πάτησα "Εξαργύρωση μιλίων" και έβαλα προορισμό με συγκεκριμένες ημερομηνίες για 2 άτομα. Στο ημερολόγιο που βγήκε μου είχε αρκετές ημερομηνίες αλλά 9 φορές στις 10 που επέλεγα μου έλεγε στην επόμενη σελίδα ότι δεν υπάρχουν πτήσεις επιστροφής για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και να επιλέξω άλλες.
Μετά από επικοινωνία με την Α3 με ενημέρωσαν ότι αυτό γίνεται γιατί υπάρχουν θέσεις για 1 άτομο και όχι για 2. Από τη στιγμή όμως που επιλέγω από την αρχή 2 άτομα θα έπρεπε να μου βγάζει τις σχετικές διαθεσιμότητες για 2 και όχι να ψάχνω μισή ώρα με διάφορες ημερομηνίες, να μου βγάζει μη διαθεσιμότητα και άντε πάλι πίσω και φτου κι από την αρχή μέχρι να βρω αυτό που θέλω.

Μια διόρθωση στα συστήματά τους επιβάλλεται...

Χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω πως ξοδευοντας καποια χρηματα παραπανω για το IT interface τους, θεματα (σημαντικα) οπως αυτο που αναφερεις λυνονται ευκολα και γρηγορα. Με αλλα λογια: "ο,τι πληρωνουν...απολαμβανουμε..."
 
Ψάχνω με εξαργύρωση από Reykjavik για Copenhagen.
Απευθείας, δεν μου δίνει θέσεις. Όταν επιλέγω τελικό προορισμό Oslo, μου δίνει θέση μέσω Κοπεγχάγης.
1.Πως στο καλό γίνεται αυτό?
2.Αν το κλείσω και κατέβω Κοπεγχάγη θα υπάρξει πρόβλημα;Θα έχω μόνο χειραποσκευη.
 
Το γνωστό θέμα των married segments, δηλ. η διαθεσιμότητα για to A-B-C μπορεί να είναι διαφορετική από το A-B και B-C ξεχωριστά.
 
Το θέμα είναι να το κλείσω και να κατέβω Κοπεγχάγη ή όχι;
 
Σύμφωνα με το νέο τιμολόγιο προμηθειών και εξόδων, που δημοσίευσε σήμερα η Alpha Bank, η ετήσια συνδρομή της Aegean Bonus Visa διαμορφώνεται πλέον στα €40 από τα €24 που ήταν ως τώρα, ενώ δε βλέπω πουθενά τη δυνατότητα απαλλαγής της συνδρομής, στην περίπτωση που οι ετήσιες αγορές ξεπερνούν τα €2000.

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pd ... D97AD41FB1
 
Top