Μπορώ να γίνω επαγγελματίας πιλότος;

Καλησπέρα, είδα και εγώ αυτό το πρόγραμμα της aegean. Στην αρχή φάνηκε ενδιαφέρον βέβαια μετά πρόσεξα ότι θέλουν 31000 καθώς η υποτρόφία δεν καλύπτει πλήρως όλο το πακέτο.
Είμαι 24 έχω πτυχίο ΑΕΙ στα οικονομικά και έχω τελειώσει το στρατιωτικό. Αν κατάλαβα καλά, αυτοί σoυ παρέχουν εκπάιδευση 17-19 μηνών σε μία από τις δύο σχολές και αμέσως μετά σε προσλαμβάνουν ως επαγγελματία στο στόλο των αεροσκαφών της aegean? Και σε τι τύπο αεροσκαφών ανταποκρίνεται το πτυχίο που παίρνεις?
Το θέμα δεν είναι μόνο να πείσω εγώ αυτούς αν είμαι κατάλληλος (συνέντευξη, ιατρική καταλληλότητα,Pilot Aptitude Test, γνώση αγγλικών, βιογραφικό), αλλά να πεισθώ και γω με κάποιο τρόπο αν αξίζει ο κόπος και φυσικά τα χρήματα που δεν είναι καθόλου λίγα προκειμένου να σταδιοδρομήσω επαγγελματικά ως πιλότος, διαφορετικα διαθέτω αυτό το ποσό για ένα καλό μεταπτυχιακό στο αντικείμενο μου.
Παιδιόθεν με ενδιέφερε το επάγγελμα του πιλότου για πολλούς λόγους, αλλά συνάμα είμαι και λίγο διστακτικός.
Αν μπορεί κάποιος σχετικός να πει τη γνώμη του, θα με διαφώτιζε,.,
 
καλησπέρα. Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά να διαβάσεις τις απόψεις πριν κανα 2 σελίδες, όπου υπάρχει μια πολύ εκτενής επιχειρηματολογία για την win win συνθήκη της υποτροφίας. Απαντώντας στις ερωτήσεις σου, η εταιρία θα σου κάνει και τον τύπο, είτε σε 320 είτε σε q400, όπως λέει και αυτό θα το καθορίσει κατά προτεραιότητα. Κατά προτεραιότητα και σε εύλογο χρονικό διάστημα θα αρχίσεις να έχεις ώρες αφού βέβαια περάσεις όλες τις εξετάσεις με επιτυχία. Αυτό ενδεχομένως να είναι και ελάχιστες ώρες και ένα εισόδημα αρκετά χαμηλό, με 5 χρονη - 10 χρονη παραμονή στην εταιρία και ρήτρα πολλών χιλιάδων για να σπάσεις τη σύμβαση που θα βάλουν. Λεπτομέρειες θα μάθουμε εν καιρό. Το ότι είσαι διστακτικός είναι μεν λογικότατο αλλά σε πολλούς χειριστές που έχω συναντήσει δεν ήταν ποτέ δίλημμα και πήραν μεγαλύτερα ρίσκα (δάνειο 50κ κτλ), γιατί εκεί χτυπούσε η καρδιά τους. Τα μεταπτυχιακά plan b και c , αν δεν πάρουν μόνο το medical renewal. Πολλοί από αυτούς που ρώτησα, θα έκαναν αίτηση στην aegean χωρίς δεύτερη σκέψη αμέσως. ΑΜΕΣΩΣ. Ναι προφανώς και υπάρχουν καλύτερες σχολές, από τις εν λόγω 2, όπως έχουν πει οι κύριοι στο forum αλλά εδώ μιλάμε για 31κ και θα αρχίσεις να βάζεις ώρες μετά. Σίγουρα έχουν υπάρξει καλύτερες ευκαιρίες έξω (air lingus, turkish airlines, wizzair), αλλά είναι και αρκετά πιο δύσκολο να σε πάρουν, είτε γιατί ζητάνε την γλώσσα τους, είτε για άλλα κριτήρια (όπως αυτό του μόνιμου κατοίκου Ρουμανίας), είτε πολύ απλά μεγαλύτερης ζήτησης. Το θέμα για να κλείσω είναι χτυπάει η καρδιά σου για την καριέρα αυτή; if it doesn't come bursting out of you in spite of everything, don't do it. Και το ίδιο ισχύει παντού και σε άλλα επαγγέλαματα δηλαδή όπως της πληροφορικής πχ, άμα γουστάρεις πολύ αυτό που κάνεις, θα αξίζει τον κόπο γιατί θα είσαι κυρίως εσύ χαρούμενος με την επιλογή σου αυτή.
 
Ερώτηση πολύ γρήγορη:

Στο επάγγελμα του πιλότου αξίζει κάποιος να πάρει πρώτα κάποιο πτυχίο πανεπιστημίου και να πάει μετά σε κάποια σχολή αεροπορίας ή να πάει στα 19 του κατευθείαν στη σχολή αεροπορίας;

Thnx guys :D !
 
όταν λες σχολή αεροπορίας, εννοείς ιδιωτική σχολή ή την Ικάρων. Γιατί μιλάμε για διαφορετικές επιλογές - φιλοσοφία.
Κατά τη γνώμη μου, αν θες να το κυνηγήσεις πανε στο ΚΑΙ στην Αθήνα να δεις αν μπορείς να βγάλεις medical 1, γράψου και σε κάποια σχολή Πανεπιστημίου , αλλά θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις σε νεαρή ηλικία με το aviation. Και ποτέ μην ξεχνάς πως αν δεν πάρεις υποτροφία - ή δε μπεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, τα λεφτά είναι πολλά. (από 40-45κ έως 80-85)
 
nakos2222":26i08fvy said:
όταν λες σχολή αεροπορίας, εννοείς ιδιωτική σχολή ή την Ικάρων. Γιατί μιλάμε για διαφορετικές επιλογές - φιλοσοφία.
Κατά τη γνώμη μου, αν θες να το κυνηγήσεις πανε στο ΚΑΙ στην Αθήνα να δεις αν μπορείς να βγάλεις medical 1, γράψου και σε κάποια σχολή Πανεπιστημίου , αλλά θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις σε νεαρή ηλικία με το aviation. Και ποτέ μην ξεχνάς πως αν δεν πάρεις υποτροφία - ή δε μπεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, τα λεφτά είναι πολλά. (από 40-45κ έως 80-85)

καλησπέρα!

Ναι αναφέρομαι για την πολιτική αεροπορία και μόνο.

Άρα από τα 19 γιατί βάζω και 1 χρόνο στρατό να ασχοληθεί κατευθείαν με το aviation όπως λες.

Τελικά η απόσβεση γίνεται για κάποιον που θα πάρει ένα δάνειο πχ 40000? Υπάρχει αποκατάσταση?
 
ότι υπάρχει αποκατάσταση, υπάρχει. Αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη, και όπως παντου υπάρχει ανταγωνισμός. Υπάρχει το ενδεχόμενο δηλαδή να αργήσεις να πάρεις ώρες μετά το πτυχίο, και εξαρτάται από πολλά πράματα. Πχ θα κάνεις μόνος σου και τον τύπο; Πλέον πολλές εταιρίες δίνουν προτεραιότητα συνήθως σε κάποιον που έχει ώρες στον τύπο. Α και για Ελλάδα, εκτός και αν είσαι πολύ τυχερός, με την κίνηση της aegean να βγάζει - εκπαιδεύει δικό της ιπτάμενο προσωπικό για να καλύψει τις ανάγκες της, το ξεχνας τελείως για τα επόμενα χρόνια, αν δεν είσαι μέσα σε αυτούς. Αλλά είσαι σε μικρή ηλικία, και αυτό βοηθάει και σε άλλες διεξόδους. Δηλαδή και σε εταιρία να μην πεις, μπορείς να βάζεις ώρες σαν flight instructor (μιας που θα επεκταθεί σχολή και στην Κοζάνη, θα ανοίξουν θέσεις), ουτως ώστε να βάζεις στο log ώρες πτήσης. Γενικά, άμα σε αγχώνει αυτό και δημιουργείς μεγάλες υποχρεώσεις όμως, μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο παράλληλα, που δεν είναι ανάγκη να είναι - προέρχεται από Πανεπιστήμιο όπως λες στο αρχικό σου ποστ. Με ένα μικρό account στο udemy, μπορείς να αποκτήσεις από design - development, ως και big data skills πχ :mrgreen:
 
Και υποψιν, 40.000 δε σου φτάνουν για να γίνεις πιλοτος
 
6 μηνες μετα και τα " ονοματα των επιτυχοντων" για τις υποτροφιες δεν εχουν αναρτηθει στις σελιδες της aegean k olympic. Ενω η εκπαιδευση των πρωτων (??) 30 εχει ξεκινησει . Γιατι ομως ? Τι ρωταω και σκαλιζω ε? :twisted: :twisted: :twisted:
 
Μάλλον για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων!
 
VASMAD1":o5t87si8 said:
6 μηνες μετα και τα " ονοματα των επιτυχοντων" για τις υποτροφιες δεν εχουν αναρτηθει στις σελιδες της aegean k olympic. Ενω η εκπαιδευση των πρωτων (??) 30 εχει ξεκινησει . Γιατι ομως ? Τι ρωταω και σκαλιζω ε? :twisted: :twisted: :twisted:
Το αστείο είναι ότι μέχρι και τώρα στη σελίδα της aegean αναφέρει ότι τα ονόματα των επιτυχόντων θα ανακοινωθούν επίσημα στις σελίδες της aegean και της olympic..
 
Top