TUS Airways

Yποθέτω πως δεν ήταν εύκολο να ανταγωνιστούν τα Fokker (ειδικά το 70άρι) τα A320/737 των άλλων εταιριών. Για να δούμε τι θα κάνει το χειμώνα η TUS..
 
Προς το παρόν έχει ανεβάσει μόνο τις πτήσεις για Τελ Αβιβ στο χειμερινό της πρόγραμμα και τίποτα άλλο.
 
Τι γίνεται με την TUS, έχει βγάλει εκτός 4 αεροπλάνα από τα 7 που έχει.

Τα δύο Fokker 100 (5B-DDD που είναι στην Λάρνακα από τα ξημερώματα της Κυριακής 2 Σεπτεμβρίου και το 5B-DDE που αγνοείται από την περασμένη άνοιξη αν δεν κάνω λάθος).

Τα 2 Fokker 70 (5B-DDF και 5B-DDG που έχουνε αρκετές μέρες να πετάξουνε ειδικά το δεύτερο).

Πετάνε τα (5B-DDA, 5B-DDB σε τσάρτερ πτήσεις από το Τελ Αβίβ και κάπου κάπου κάνουν και τα δρομολόγια Τελ Αβίβ - Λάρνακα και αντίστροφα και 5B-DDI που πέταξε σήμερα το βράδυ από Λάρνακα για να εκτελέσει την πτήση για Αθήνα.

Εξαιτίας μάλλον αυτού ακυρώθηκε η U8190 και οι επιβάτες απορροφήθηκαν στην U8160 με ένα Boeing 737-800 της Blue Air (YR-BMD).

Ξέρουμε τι γίνεται και που οφείλονται όλες αυτές οι καθυστερήσεις και οι ακυρώσεις πτήσεων και για ποιο λόγο έχει βγάλει εκτός τόσα αεροπλάνα την στιγμή που ακόμα είναι το θερινό πρόγραμμα σε ισχύ και έχει αυξημένες υποχρεώσεις;

Αν οι λόγοι είναι η συντήρηση των αεροσκαφών, που αυτό θεωρώ πιθανό, τότε γιατί δεν τα πήγαιναν ένα-ένα για συντήρηση και τα έβαλαν όλα ταυτόχρονα με αποτέλεσμα εδώ και μέρες πολλές από τις πτήσεις τους να γίνουν με μεγάλες καθυστερήσεις;

Αν έχω κάπου λάθος διορθώστε με, και φυσικά περιμένω απαντήσεις στα ερωτήματα μου.

Με εκτίμηση.
 
Μαλλον η εταιρια παει για φουντο. Κανανε μεγαλο ανοιγμα σε αγορες που δεν τους επαιρνε.
 
To 5B-DDA μόλις προσγειώθηκε Σάμο από Τελ Αβίβ. . .προφανώς chartered

Ωραίο σπάνιο αεροσκάφος, ξεχωρίζει από τα συνηθισμένα Α320
 
Πάντως στην Κεφαλλονιά, οι πτήσεις από Τελ Αβίβ πέτυχαν.
Τα Fokker 70 έρχονται γεμάτα (2 φορές την εβδομάδα).
Γενικά έχω ακούσει, πως τα τσάρτερ από Ισραήλ ήταν πολύ πετυχημένα φέτος και θα τα συνεχίσουν και του χρόνου.
Υπάρχει όμως θέμα με τα αεροπλάνα, ειδικά τα Fokker 100, αυτί είναι αλήθεια.
Δεν ξέρω που οφείλεται.
 
Τα 3 αεροσκαφη της εταιρίας είναι εδώ και πάρα πολύ καιρό καθηλωμένα στο παλιό χώρο στάθμευσης του αεροδρομίου.
 
H 1424 σήμερα από TLV για JMK με το 5B-DDD έκανε divert στο LCA και έφτασε τελικά Μύκονο με 4 ώρες delay περίπου ...
 
Καθηλωμένα βρίσκονται δύο αεροπλάνα της TUS Airways, μετά την άρνηση του Τμήματος Πολιτικής Αεροπορίας να εγκρίνει αίτημα παράτασης για επιδιόρθωση προβλημάτων στα συστήματα τροχών προσγείωσης, αναφέρουν οι πληροφορίες του «Φ». Τρίτο αεροσκάφος βρίσκεται επίσης στο έδαφος λόγω συντήρησης ελαφρότερης μορφής μετά και από υποδείξεις της Πολιτικής Αεροπορίας, που όμως καθυστερεί.

http://www.philenews.com/oikonomia/kypros/article/578160/kathilosan-dyo-aeroplana-tis-tus
 
Top