Aegean Cabin Crew

ΟΚ απλά το ότι σε απέρριψε η Aegean δεν σημαίνει ότι α) σε απέρριψε η χώρα σου, β) σε απέρριψε επειδή πήραν κάποιον άλλο με μέσο γ) αντίστοιχες εταιρίες δεν θα σε απόρριπταν. Επίσης φαντάζομαι η Αιγαίου πληρώνει κοινωνική ασφάλιση και περίθαλψη.
Καλή συνέχεια στο Ντουμπάι ;)
 
flesland":1g4qxy2g said:
ΟΚ απλά το ότι σε απέρριψε η Aegean δεν σημαίνει ότι α) σε απέρριψε η χώρα σου, β) σε απέρριψε επειδή πήραν κάποιον άλλο με μέσο γ) αντίστοιχες εταιρίες δεν θα σε απόρριπταν. Επίσης φαντάζομαι η Αιγαίου πληρώνει κοινωνική ασφάλιση και περίθαλψη.
Καλή συνέχεια στο Ντουμπάι ;)

Αγαπητέ /η (από το όνομα δεν μπορώ να καταλάβω δυστυχώς) η πρόταση που χρησιμοποίησα ήταν με την μεταφορική έννοια του λόγου και όχι φυσικά κάτι αληθές!
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι καλύπτει η Αιγαίου και θα ήταν το τελευταίο πράγμα που έχει σημασία,απλά ήθελα να μεταφέρω μέσα από παραδείγματα πως καταλαβαίνω όλες τις κοπέλες που έχουν αγωνία και ρωτάνε πληροφορίες γιατί πέρασα από την ίδια θέση και βλέποντας την ζωή μου εδώ στεναχωριέμαι που πασχίζεις να κανείς πραγματικότητα το όνειρο σου και μέχρι και γι αυτό χρειάζεσαι βισμα όταν σε ένα άλλο κράτος που βρίσκομαι εγώ τα πράγματα είναι ποιο απλά και πρακτικά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....στο απλά φυσικά δεν εννοώ την διαδικασία από την συνέντευξη έως και την στιγμή που έρχεται το εισιτήριο για να φύγεις πλέον από τον τόπο σου !
 
flesland":1r0hylo3 said:
Αγαπητέ /η (από το όνομα δεν μπορώ να καταλάβω δυστυχώς)

Νομίζω η υπόθεση σε αυτό το φόρουμ είναι ότι όλοι είναι ''αγαπητέ'' εκτός από αυτό το τόπικ που όλες είναι "κοπέλες". :D
 
Η Aegean - μια αναπτυσσόμενη γενικά εταιρία - προσλαμβάνει δεκάδες κοπέλες για αυτή τη θέση κάθε χρόνο και έχει τα δικά της κριτήρια για αυτό. Είναι ιδιωτική εταιρία και θα πάρει όποιον της αρέσει. Θα δεχτώ ότι κάποιες από αυτές χρησιμοποιούν μέσο, αλλά αν επί του πρακτέου δεν τραβάνε, δεν νομίζω ότι θα κρατήσουν για πολύ αυτή τη θέση. Προσωπικά έχω δει στο μετρό ή/και στο λεωφορείο αεροσυνοδούς που από άποψη εξωτερικής εμφάνισης δεν λένε και πολλά και σε κάποιες περιπτώσεις με "απωθεί" και η συμπεριφορά τους σε δημόσιο χώρο. Μην ξεχνάμε ότι με τη στολή, οι αεροσυνοδοί εκπροσωπούν την εταιρία, όπου και αν βρίσκονται. Αλλά ΟΚ, στην εταιρία κάνουν για κάποιο λόγο.
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά την συχνά εκπεφρασμένη απορία "γιατί δεν με πήραν αφού έχω όλα τα προσόντα" (και εννοείται δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη υποψήφια) θα παραπέμψω απλά σε αυτό το βιντεάκι κοπέλας που θεωρούσε ότι ήταν η καταλληλότερη αλλά κόπηκε.
Να υπενθυμίσω σε κάποιες κοπέλες, ότι η εταιρία παρακολουθεί αυτό το φόρουμ και βλέπει τι γράφονται σε θέματα που την αφορούν...
 
Κορίτσια μου γεια σας! Πήγα εχθές στο πρώτο στάδιο και είχε πολλές κοπελες και μάλιστα αρκετά ψηλές. Μας έβαλαν σε μια αίθουσα να Μας μετρήσουν και η αυτή που μας μέτρησε μας ρώτησε « τι ύψος έχεις ;» Και μετά σε μετράει και δεν σου λέει Ποσο είσαι. Τυχαίο ; Έμαθα λοιπόν μετά από έγκυρη πηγή πως με έκοψε επειδή ήμουν 1,62 και με χαρακτήρισε μικροκαμωμένη. ( με βάση ύψους 1,60, έχουν το ίδιο κατώτερο ύψος με την Emirates) πριν πάω ζυγίστηκα σε ακρίβειας ζυγαριά και βγήκα 53 και εκεί βγήκα 55. Λετε να πήρα 2 κιλά σε ένα βράδυ ; Εγώ παντως έχω δει αεροσυνοδό δικιά τους η οποία είναι στο υψος μου μαζί με το τακούνι. Είμαι σίγουρη πως και εσεις έχετε δει. Θεωρώ πως δεν κοιταξανε καν το τεστ μου μόνο και μόνο επειδή δεν είμαι αρκετά ψηλή. Πρέπει να κρίνουν από ένα σύνολο πράγματων εγώ μιλάω 4 γλωσσες και έχω μεγάλη εμπειρία στην εξυπηρέτηση παρόλο τα 21 μου χρόνια. Αλλά θα πάρουν μια που είναι 1,70 που Έχει μόνο άγγλικα και λυκειο μόνο και μόνο επειδή είναι 1,70. ( δεν μειώνω κανέναν απλώς το αναφέρω γιατί στο σάιτ τους τις γλωσσες και τις σπουδές τις είχαν ως «θα θεωρηθεί προσόν»). Οι πιο πολλές εκεί είχαν γεροο δοντάκι για να μπουν και το ξέρω από έγκυρη πηγή και αυτό. Θα έμπαιναν κι ας μην έγραφαν καν το τεστ. Εννοείται πως απογοητεύτηκα τρομερά αλλά τι να κάνω που δεν μπορώ να ανταγωνιστώ το μέσο ; Όσες πάτε εκεί προσοχή στα πηγαδάκια,υπάρχουν κοριτσάκια που θάβουν και χασκογελάνε ειρωνικά μόλις μπεις στο χώρο αναμονής. Όσες πάτε σας εύχομαι τα καλύτερα ειλικρινά. Μη μασάτε! :D και συγνώμη αν το ποστ ήταν απογοητευτικό αλλά ήθελα να πω την αλήθεια όπως την έζησα.
 
Δουλεύω στους ανθρώπινους πόρους για αρκετά χρόνια, και μπορώ να πω ότι λίγες φορές έχω ακούσει υποψηφιο, ιδιαίτερα σε μικρότερες ηλικίες να λέει ότι δεν είχε τα προσόντα. Είναι από τις ευχάριστες στιγμές του επαγγέλματος, όταν μετά από συζητήσεις με 60-80 υποψηφίους σε μια μέρα, μαζευόμαστε με τους συναδέλφους και κρατάμε τα best of από αυτά που ακούσαμε.

Αυτό που μετράει είναι το τι ψάχνει ο/η υπέυθυνος επιλογής και πίστεψε με, δεν το γνωρίζεις αυτό, καμιά φορά δεν είσαι ούτε κοντά. Επίσης δεν είσαι ούτε κοντά στο να ξέρεις την εμπειρία της υποψήφιας που ήταν 1.70 και κάθε άλλης ή άλλου υποψηφίου διπλα σου. Ακόμα και αν έχετε μιλήσει, καμιά φορά ξεχνάτε ότι είστε σε ευθύ ανταγωνισμό για μια θέση και ο άλλος δεν είναι υποχρεωτικά διατεθειμένος να πει μόνο αλήθειες (το αυτό ισχύει και σε ότι διαβάζετε σε αυτό το τόπικ από διάφορες "κοπέλες'' για το πως να φερθείτε).

Αν εσύ μιλάς 4 γλώσσες μπορεί να είναι έξτρα προσόν αλλά δεν είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής. Ο σωματότυπος σε αυτή την δουλειά είναι σημαντικό μέρος, πρέπει να βοηθάς επιβάτες με τις βαλίτσες τους, να σπρώχνεις το μπαρ και βασικά να ανοίγεις την πόρτα γρήγορα αν - χτύπα ξύλο - κάτι γίνει. Είναι πιο σημαντικό από το να μιλάς πχ ολλανδικά, τα οποία το πιθανότερο είναι ότι δεν μπορούν και να το επαληθεύσουν. Πρέπει επίσης να μιλάς σωστά ελληνικά και από τα ορθογραφικά και μόνο κάποιων μελών δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει (αυτό δεν είναι επί προσωπικού).

Επίσης αν όλο το ιπτάμενο προσωπικό ήταν με μέσο, πέρα από τους λόγους που εξήγησε ο ΑΝΖ, η Α3 δεν θα οργάνωνε τις ημέρες καριέρας σε όλη την Ελλάδα. Έχουν τεράστιο κόστος για μη εξειδικευμενο προσωπικό (και απαιτεί χρόνο) και αν μπορούσαν να βρουν "κοπέλες" από κονέ, απλά δεν θα τις οργανώναν, η Aegean δεν είναι δημόσιο. Ξέρω 3 κοπέλες που δουλεύουν στη Α3 και μπορώ να σου πω ότι δεν είχαν βύσμα, πιο πολύ λύση ανάγκης ήταν.

Και όχι, δεν πήρες 2 κιλά σε ένα βράδυ, απλά κάποιες ζυγαριές δεν έχουν την ίδια ακρίβεια ή δεν φορούσες τα ίδια ρούχα. Και μόνο που το γράφεις αυτό, θα έπρεπε να σε προβληματίζει.
 
Εγώ παιδιά ανέφερα μια προσωπική εμπειρία. Εγω πήγα εκεί μόνη μου χωρίς κανένα μέσο μόνο με τα δικά μου εφοδια, για να ακολουθήσω ένα επάγγελμα που μου αρέσει. Αυτοί διαλέγουν με τα δικά τους κριτήρια και καλά κάνουν. Απλώς λίγη αξιοκρατία δεν θα έβλαπτε. Όσες πέρασαν μαγκιά τους και χαρα τους. Απογοητεύτηκα όπως είναι λογικό αλλά εντάξει τι να κάνουμε.. η ζωή συνεχίζεται.
 
Elenaellen":3brdx1ik said:
Κορίτσια μου γεια σας! Πήγα εχθές στο πρώτο στάδιο και είχε πολλές κοπελες και μάλιστα αρκετά ψηλές. Μας έβαλαν σε μια αίθουσα να Μας μετρήσουν και η αυτή που μας μέτρησε μας ρώτησε « τι ύψος έχεις ;» Και μετά σε μετράει και δεν σου λέει Ποσο είσαι. Τυχαίο ; Έμαθα λοιπόν μετά από έγκυρη πηγή πως με έκοψε επειδή ήμουν 1,62 και με χαρακτήρισε μικροκαμωμένη. ( με βάση ύψους 1,60, έχουν το ίδιο κατώτερο ύψος με την Emirates) πριν πάω ζυγίστηκα σε ακρίβειας ζυγαριά και βγήκα 53 και εκεί βγήκα 55. Λετε να πήρα 2 κιλά σε ένα βράδυ ; Εγώ παντως έχω δει αεροσυνοδό δικιά τους η οποία είναι στο υψος μου μαζί με το τακούνι. Είμαι σίγουρη πως και εσεις έχετε δει. Θεωρώ πως δεν κοιταξανε καν το τεστ μου μόνο και μόνο επειδή δεν είμαι αρκετά ψηλή. Πρέπει να κρίνουν από ένα σύνολο πράγματων εγώ μιλάω 4 γλωσσες και έχω μεγάλη εμπειρία στην εξυπηρέτηση παρόλο τα 21 μου χρόνια. Αλλά θα πάρουν μια που είναι 1,70 που Έχει μόνο άγγλικα και λυκειο μόνο και μόνο επειδή είναι 1,70. ( δεν μειώνω κανέναν απλώς το αναφέρω γιατί στο σάιτ τους τις γλωσσες και τις σπουδές τις είχαν ως «θα θεωρηθεί προσόν»). Οι πιο πολλές εκεί είχαν γεροο δοντάκι για να μπουν και το ξέρω από έγκυρη πηγή και αυτό. Θα έμπαιναν κι ας μην έγραφαν καν το τεστ. Εννοείται πως απογοητεύτηκα τρομερά αλλά τι να κάνω που δεν μπορώ να ανταγωνιστώ το μέσο ; Όσες πάτε εκεί προσοχή στα πηγαδάκια,υπάρχουν κοριτσάκια που θάβουν και χασκογελάνε ειρωνικά μόλις μπεις στο χώρο αναμονής. Όσες πάτε σας εύχομαι τα καλύτερα ειλικρινά. Μη μασάτε! :D και συγνώμη αν το ποστ ήταν απογοητευτικό αλλά ήθελα να πω την αλήθεια όπως την έζησα.
Λυπάμαι πολύ κ εγώ το πέρασα δύο φορές.Κ εγώ 1,76 με αγγλικά, γερμανικά, εμπειρία ως ρεσεψιόν σε ξενοδοχείο, πωλήσεις κ με συστατικές έφαγα πόρτα.Απλα ξέρω ότι υπάρχει μια πολύ γνωστή αεροσυνοδός όχι της aegean ειναι vip με χιλιάδες followers η οποία έχει γραφείο κ σου ετοιμάζει βιογραφικό κ σε προετοιμάζει για τη συνέντευξη.Με το αζημειωτο.Οσες κοπέλες πάνε εκεί για προετοιμασία προσλαμβάνονται κατευθείαν στην Αιγαίου να το ξέρετε.
 
Κάθε εμπόδιο για καλό δεν λένε ; Ίσως δεν ταιριάζαμε σε αυτά που ήθελαν. Είχα πάει και εγώ σε αυτή την αεροσυνοδό και μου είχε πει πάνω από 1,60 θέλουν.
 
flesland":2p16uyke said:
...καμιά φορά ξεχνάτε ότι είστε σε ευθύ ανταγωνισμό για μια θέση και ο άλλος δεν είναι υποχρεωτικά διατεθειμένος να πει μόνο αλήθειες (το αυτό ισχύει και σε ότι διαβάζετε σε αυτό το τόπικ από διάφορες "κοπέλες'' για το πως να φερθείτε)...

Αυτό ακριβώς. Οι περισσότερες από εσάς που εναγωνίως ζητάτε να μάθετε πληροφορίες σε ένα ανώνυμο φόρουμ, έχετε σκεφτεί ποτέ ότι όσες τις προσφέρουν δεν θέλουν απαραίτητα το "καλό" σας;

Και πέρα από τα ορθογραφικά που αναφέρει ο flesland, όταν πάτε με νοοτροπία "πες μου τα sos, για να πάω προετοιμασμένη" λες και ετοιμάζεστε για πανελλήνιες του ελληνικού συστήματος παιδείας και όχι για συνέντευξη, συγγνώμη αλλά αυτό βγαίνει προς τα έξω. Μια κοπέλα σε εσάς μπορεί να μην γεμίζει το μάτι αλλά μπορεί να έχει την ικανότητα να "πουλάει" τόσο καλά τον εαυτό της που η εταιρία την θέλει γιατί θα μπορέσει στη συνέχεια να "πουλήσει" και το προϊόν της...
 
Top