Υποτροφία aegean

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές
alexchar
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 6

Re: Υποτροφία aegean

Δημοσίευσηαπό alexchar » 11 Οκτ 2018, 14:45

AirGreek είναι το COMPASS, το CPP, Και το ENGLISH TEST.
0 x

ECO
Economy-Class
Economy-Class
x 28

Δημοσίευσηαπό ECO » 11 Οκτ 2018, 19:17

Απογοητευτικό το επίπεδο γνώσεων της πλειονότητας των υποψηφίων, όσον αφορά την αξιολόγηση και επιλογή για να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός συμμετεχόντων του πρώτου μέρους του προγράμματος.
1 x

Άβαταρ μέλους
VASMAD1
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGHI
x 13
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό VASMAD1 » 11 Οκτ 2018, 19:56

Το να εχεις γεννηθεί μετα την 1η Ιανουαρίου 1990 δεν δειχνει υψηλό δείχτη ευφυίας ουτε οτι οσοι πανε το θελουν πραγματικα η οτι ειναι ικανοι να το κανουν.Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν απλα σε τετοια προγραμματα ,παγκοσμιως δεν υπαρχουν ορια ηλικιας .
1 x

ikaros892003
Tourist
Tourist
x 4

Δημοσίευσηαπό ikaros892003 » 11 Οκτ 2018, 20:49

φιλε ECO εσυ πως γνωριζεις το επιπεδο των υποψηφιων ?συμμετεχεις στην επιλογη τους?
2 x

kotobloco
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RYR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLC
x 45

Δημοσίευσηαπό kotobloco » 14 Οκτ 2018, 20:56

alexchar έγραψε:Μεγάλο ωστόσο ποσοστό των ερωτήσεων είναι σχετικά εύκολο με μια καλή προετοιμασία.

Είναι ντροπή να πας για COMPASS χωρίς να ξες ohm's laws, πως να βρεις αντιστάσεις, βασικές αρχές μηχανικής και κινητικής, μαγνητισμό, κύματα κλπ

Το Compass εχει αντικατασταθει απο το ADAPT τα τελευταια χρονια σε ολες τις μεγαλες σχολες της βορειας Ευρωπης. Επειδη ειμαι σε σχολη του εξωτερικου εδω και εναμιση χρονο και εχω περασει το ADAPT αλλα εχω ακουσει και για το compass μην τρελαινεστε με τις γνωσεις που πρεπει να εχετε. Hand and Eye coordination, αντανακλαστικα, mental maths και memory τεσταρει. Πραγματα για τα οποια δε χρειαζεται να κανεις επαναληψη ουτε μπορεις να παπαγαλισεις. Ειναι skills που ειτε εχεις ειτε οχι. Εννοειται πως λιγη εξασκηση δεν κανει ποτε κακο. Οι ερωτησεις φυσικης ειναι τυπου speed-distance-time kai Force mass acceleration. τιποτα ιδιαιτερο. θελουν να δουν αν μπορεις να μαθεις μπαινοντας στη σχολη.

Τα 14 μαθηματα του EASA license ATPL και οι χειροτεροι 7 μηνες της ζωης σου διαβαζοντας θα σου μαθουν ολα οσα χρειαζεται να ξερεις. Μην αγχωνετε τα παιδια οτι αν δεν τα ξερουν απο τωρα ας μην πιασουν ποτε yoke στα χερια τους.. χαλαρωστε λιγο. Εσυ φιλε μηχανολογε πχ.

Ξερω ενα παιδι που ξεκινησε το ground school για τη θεωρια και δεν ηξερε τι ειναι το landing gear (ειλικρινα!) εξαιρετικος μαθητης, διαβασε, εμαθε, εκανε τις πτησεις του, τωρα πεταει στην Ryan.

Αν δεν ξερετε για τι μιλατε, καλυτερα να επιφυλασεστε της γνωμης σας.
2 x
It can be a coke or a stroke.

alexchar
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 6

Δημοσίευσηαπό alexchar » 14 Οκτ 2018, 21:27

Πώς γίνεται να μην ξέρω για τι μιλάω όταν πέρασα το COMPASS πριν ένα 2μήνο, και μέχρι τώρα όσα παιδιά συμβούλεψα να μου είπαν ότι είχα δίκιο στις συμβουλές κλπ δεν ξέρω..

Τέλος πάντων επειδή βλέπω έχεις άγνοια για το τι είναι το COMPASS ψάξε λίγο το Tech TEST να δεις τι περιλαμβάνει και μετά ίσως να εκφράσεις άποψή και να διαψεύσεις δημοσίως κάποιον. Καλό είναι όταν μιλάμε και με έμμεσο τρόπο προσβάλλουμε δημοσίως, τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε.

Όλα αυτά εντάσσονται στο COMPASS, που περιλαμβάνει το ίδιο το COMPASS (τα aptitude), το CPP (personality), το Tech TEST, το maths και το English.

Ρίξε και μια ματιά αν θες στην σελίδα της EPST , τσέκαρε λίγο το SkyTest for middle East screenings, πάνε Κάνε και το ίδιο το COMPASS και μετά τα λέμε.

Ενημερωτικά μερικές από τις ερωτήσεις που μου έτυχαν:

- Πώς σχηματίζονται τα σύννεφα
- Πώς τείνουν να κινηθούν οι μαγνήτες
- υπολογισμοί αντιστάσεων/τάσης/έντασης
- Βασικές ερωτήσεις με εικόνες που έχουν να κάνουν με την ροπή/ροπη αδράνειας/δυνάμεις κλπ
Τελευταία επεξεργασία από alexchar σε 14 Οκτ 2018, 21:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

Άβαταρ μέλους
VASMAD1
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGHI
x 13
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό VASMAD1 » 14 Οκτ 2018, 21:30

Παλικαρια επειδη ξεφευγει το θεμα , απο το ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ Aegean ,γνωριζουμε ποτε θα ανακοινωθουν ? Ευχαριστω
0 x

kotobloco
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RYR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLC
x 45

Δημοσίευσηαπό kotobloco » 14 Οκτ 2018, 21:53

alexchar έγραψε:Πώς γίνεται να μην ξέρω για τι μιλάω όταν πέρασα το COMPASS πριν ένα 2μήνο, και μέχρι τώρα όσα παιδιά συμβούλεψα να μου είπαν ότι είχα δίκιο στις συμβουλές κλπ δεν ξέρω..

Τέλος πάντων επειδή βλέπω έχεις άγνοια για το τι είναι το COMPASS ψάξε λίγο το Tech TEST να δεις τι περιλαμβάνει και μετά ίσως να εκφράσεις άποψή και να διαψεύσεις δημοσίως κάποιον. Καλό είναι όταν μιλάμε και με έμμεσο τρόπο προσβάλλουμε δημοσίως, τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε.

Όλα αυτά εντάσσονται στο COMPASS, που περιλαμβάνει το ίδιο το COMPASS (τα aptitude), το CPP (personality), το Tech TEST, το maths και το English.

Ρίξε και μια ματιά αν θες στην σελίδα της EPST , τσέκαρε λίγο το SkyTest for middle East screenings, πάνε Κάνε και το ίδιο το COMPASS και μετά τα λέμε.

Ενημερωτικά μερικές από τις ερωτήσεις που μου έτυχαν:

- Πώς σχηματίζονται τα σύννεφα
- Πώς τείνουν να κινηθούν οι μαγνήτες
- υπολογισμοί αντιστάσεων/τάσης/έντασης
- Βασικές ερωτήσεις με εικόνες που έχουν να κάνουν με την ροπή/ροπη αδράνειας/δυνάμεις κλπ

Δε σε προσβαλε κανεις φιλε. Πληροφοριες αναταλλασουμε μην εξαπτεσαι.
Εγω αναφερομαι στο Aptitude αποκλειστικα, και ειδικα στο ADAPT που εκανα και ειναι παρομοιο του compass.
Εσυ μαλλον λεγοντας compass εννοεις ολα τα τεστ που κανεις εκεινη τη μερα μαζι με το aptitude test.
Επισης, οταν το εκανα εγω, σου εδιναν μια σελιδα με ολες τι φορμουλες που χρειαζοσουν. Δε χρειαζεται να ξερεις τον τυπο για τον υπλογισμο της τασης, αυτα θα τα εξεταστεις στα ATPL exams.
0 x
It can be a coke or a stroke.

alexchar
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 6

Δημοσίευσηαπό alexchar » 14 Οκτ 2018, 23:40

Η AEGEAN, όπως και πλήθος σχολών της Βόρειας και Ανατολικής Ευρώπης και σχολές όπως η Εγνατία εδώ, η BAA κλπ κάνουν το COMPASS και όχι το ADAPT. Δεν είναι το ίδιο.
Μέσα στο COMPASS περιλαμβάνονται και τα προαναφερθέντα.
Όπως προαναφέρεις οι εμπειρίες σου έχουν να κάνουν με το ADAPT και όχι! το COMPASS. Στο TECH TEST του COMPASS περιλαμβάνονται αυτά (Όπως και ο τύπος της τάσης που ανέφερες) και ΔΕΝ δίνονται. Η τουλάχιστον δεν προβλέπεται από την EPST (την διαχειρίστρια) να δίνονται. Και καθώς και εγώ το COMPASS το έκανα σε γνωστή σχολή, εννοείται ακολουθούσαν κανονικά τις οδηγίες της EPST.
Εννοείται πως αυτά τα βλέπεις και Στο Electrics, υπο-ενοτητα του AGK: Airframes, PowerPlants and Engines.

Ο λόγος που απάντησα απότομα, και ζητώ συγγνώμη για αυτό, είναι ότι αναφέρεις εμπειρίες από το ADAPT που δεν είναι σχετικές με το παρόν θέμα λόγω του ότι η AEGEAN Δεν διεξάγει αυτό. Εν τέλει μιας και το ανέφερες και το COMPASS, και το ADAPT και το PILAPT Είναι απαρχαιωμένα.

Για τον φίλο που ρώτησε για τα αποτελέσματα δεν γνωρίζω. Θα προσπαθήσω όμως να μάθω
0 x

ikaros892003
Tourist
Tourist
x 4

Δημοσίευσηαπό ikaros892003 » 15 Οκτ 2018, 09:58

γνωριζω ατομο που θα παει για συνεντευξη 22 του μηνα!οποτε τουλαχιστον μεχρι τοτε δεν νομιζω να βγαλουν οτιδηποτε!επισης μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις!με ολους οσους μιλησα ηταν εξυπηρετικοτατοι!
1 x

alexchar
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 6

Δημοσίευσηαπό alexchar » 21 Οκτ 2018, 02:00

Δεν θα μπουν όλοι μαζί. Η πρώτη 30αδα ξεκινάει την εβδομάδα που έρχεται ή την επόμενη - δεν θυμάμαι -. Ξέχασα.
Αλλά νομίζω 29 του μήνα (με επιφύλαξη)
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Χειριστές - Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 0 επισκέπτες