Aegean Cabin Crew

Ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για προηγούμενα ποστ που διάβασα. Πράγματι η Aegean είναι ιδιωτική εταιρεία και έχει δικαίωμα να προσλαμβάνει με όποια κριτήρια θέλει, αλλά το θέμα της ηλικιακής διάκρισης δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια της εταιρείας. Ισχύουν δεν ισχύουν οι νόμοι στην Ελλάδα η διάκριση (στη συγκεκριμένη περίπτωση απόρριψη) εξαιτίας της ηλικίας είναι καραμπινάτη παρανομία για την Ελλάδα, την Ευρώπη και ολόκληρο τον δυτικό κόσμο. Τουλάχιστον για την Αγγλία που γνωρίζω καλά έχουν επιδικαστεί τρελές αποζημιώσεις για τέτοιες διακρίσεις. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να αποδείξεις ότι απορρίφθηκες εξαιτίας της ηλικίας σου. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η εταιρεία τον μέσο όρο της ηλικίας των καινούργιων υπαλλήλων.
Είναι το λιγότερο "εντυπωσιακό" ότι καμία πάνω από τα 25 ή τα 30 (αναλόγως σε ποιον μιλάς), δεν είναι κατάλληλη για πλήρωμα καμπίνας της Aegean.
 
Δηλαδη η αστυνομια που κρινει και επιλεγει για επανδρωση των ΜΑΤ 20χρονα κανει διακρισεις ?!

Αυτο θεωρει καταλληλο επιχειρησιακα και ενεργει αναλογα. Το ιδιο και η Α3.

@Moderator. Apologies για το off-topic.
 
Παιδιά ας μη γελιόμαστε, δυστυχώς σχεδον σε κάθε επαγγελμα δύσκολα ξεκινάς αν είσαι από 30 και πάνω χωρις σχετικη προυπηρεσια. Αυτό το λένε εργοδοτες και εδώ και στο εξωτερικό όπου και έχω εμπειρία. Προσωπικα δε συμφωνώ διότι ένας άνθρωπος στα 30 του είναι πιο ολοκληρωμένος και συνειδητοποιημενος απο εναν στα 23 του, αλλά πώς να τα βάλεις με ολόκληρη αγορά;
 
pepper":6qpm8rxe said:
Είναι το λιγότερο "εντυπωσιακό" ότι καμία πάνω από τα 25 ή τα 30 (αναλόγως σε ποιον μιλάς), δεν είναι κατάλληλη για πλήρωμα καμπίνας της Aegean.

Πάντως είναι επίσης εντυπωσιακό ότι ενώ παραπονιέσε για την πολιτική της Α3, εσύ η ίδια/ος θεωρείς ότι όλοι οι υποψήφιοι είναι γυναίκες. Το οποίο είναι επίσης παράνομο. Στην ουσία τώρα, δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλά είμαι σίγουρος ότι η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των υποφηφίων για αυτή την δουλειά, είναι γύρω στα 25 και σίγουρα κάτω από 35. Το να υπάρχει 1% πάνω από 35 δεν αλλάζει και πολλά.

Επίσης η εταιρεία μπορεί να δικαιολογήσει σχετικά εύκολα το γιατί επιλέγει νέους (είπαμε, υπάρχει φυσική εργασία που δεν μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε).

Είναι δουλειά που δεν προσφέρεται και τόσο για αυτούς που έχουν οικογένεια (που είναι συνήθως 30+). Σε συνέχεια αυτού που έγραψε το μέλος RoseGoldWings, στα 30 σου μάλλον έχει προυπηρεσία κάπου αλλού και εκτός αν πραγματικά το μισείς, δεν θα άλλαζες την δουλειά σου για να ξυπνάς στις 3 τα χαράματα και να χαμογελάς στις 6 σε κάθε περίεργο επιβάτη, για 850Ε. Δεν είναι εύκολη δουλειά.

Τέλος καλώς ή κακώς μην ξεχνάς ότι η Ελλάδα δεν είναι Αγγλία και οι Έλληνες δεν είναι Άγγλοι.
 
Konstantinaf":2lrsh631 said:
Κορίτσια εγώ πήγα για δεύτερη φορά για συνέντευξη κ με εκοψαν.Ειλικρινα δε ξέρω τι ψάχνουν.Ημουν στην πενα,χαμογελαστη,μίλησα άπταιστα αγγλικά ,ξέρω κ γερμανικά, εμπειρία στο customer service μεγάλη σε ξενοδοχεία, πτυχίο ΑΕΙ και με κόψαν πάλι.Ειμαι 23 1,75 κ 61 κιλά κ έχω κ λίγη μυωπία αλλά φοράω πάντα φακούς κ το διευκρίνισα στη συνέντευξη.Ας μου πει κάποια για ποιο λόγο με κόβουν??Και άντε εμένα πες κάτι δε τους άρεσε,κόψαν κ κοπέλες οι οποίες ήταν άψογες κ επιπλέον είχαν βγάλει κ σχολή αεροσυνοδών κάτω των 25. Τι θέλουν ας απαντήσει κάποια υπεύθυνα, γιατί απογοητεύτηκα πολύ.

Μετα απο πόσες ημερες περιπου σ ενημερωσαν για το αποτέλεσμα;
 
RoseGoldWings":3uaz7a6g said:
Παιδιά ας μη γελιόμαστε, δυστυχώς σχεδον σε κάθε επαγγελμα δύσκολα ξεκινάς αν είσαι από 30 και πάνω χωρις σχετικη προυπηρεσια. Αυτό το λένε εργοδοτες και εδώ και στο εξωτερικό όπου και έχω εμπειρία. Προσωπικα δε συμφωνώ διότι ένας άνθρωπος στα 30 του είναι πιο ολοκληρωμένος και συνειδητοποιημενος απο εναν στα 23 του, αλλά πώς να τα βάλεις με ολόκληρη αγορά;
Συγγνώμη που επεμβαινω...επειδη έχεις περασει απο την εκπαίδευση, πως πρέπει ν μαστε ντυμένες? Στο email που μου στειλαν,αναφερει μονο τον κότσο.
 
Πρέπει να πας με look γραφείου. Θα σας μοιράσουν μπλουζάκια κόκκινα για την εκπαίδευση και θα πρέπει να τα φοράτε κάθε μέρα και από κάτω ένα απλό παντελόνι γραφείου ή φούστα γραφείου και ανάλογα παπούτσια (όχι αθλητικα). Μακιγιάζ και μαλλιά ακριβώς όπως θα σας πουν γιατί θα γίνονται αιφνιδιαστικοι έλεγχοι στην κάθε λεπτομέρεια (πχ θα σας λένε να κλείσετε τα μάτια να δουν αν φοράτε το σωστό μολύβι κι αν απλώνετε καλα τη σκια).
 
Σχετικά με τα παπουτσια που λες οχι αθλητικα..δηλαδη τι παπουτσια φορουσατε; Πρεπει να φοραμε ψηλα;
 
Όχι απαραίτητα ψηλά. Φοράτε απλά παπούτσια πχ μπαλαρίνες, μποτάκια, γόβες, πέδιλα αλλά όχι αθλητικα και όχι τζιν με σκίσιμο.
 
Top