HER/LGIR Heraklion TRAFFIC

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Των τελευταίων ημερών:

* UR-CEZ: Το είδα απο το μπαλκόνι και κάπνιζε πιο πολύ και απο τα C130. Σα και σε αυτό το βίντεο.
* Δυο Sikorsky UH-60: που κατά τα άλλα δε θα το ξέραμε αλλά η αγαπημένη μας controller ρώτησε το DUKE55 τι τύπου είναι.
* T7-AKM: ολοκαίνουριο EBR 650E.

Επίσης κάτι τελικά όχι τόσο ενδιαφέρον, αλλά που μου έφαγε πολύ ώρα. T7-TEC όπου στο FR24 (playback: το Ν που δείχνει) φαινόταν απο MLAT με μοναδική πληροφορία το mode-s identifier (απο san marino) αλλά απ' ότι φαίνεται δεν έχουν δημόσιες λίστες. Τελικώς το μυστήριο λύθηκε απο ένα facebook post και ταυτόχρονα πέθανε και ο conspiracy theorist μεσα μου. Tecnam P2010, απο σχολή στη Σ. Αραβία.

Και τέλος, πείτε μου... τι κάνει αυτό; (playback), με callsign DEMO45. σχεδόν 4 ώρες κύκλους, και έπαιξε και μια ζεμπεκιά στην επιστροφή.
 

Attachments

  • ΒΕ20_2.jpg
    ΒΕ20_2.jpg
    223,6 KB · Προβολές: 1.959
Επίσης είχαμε και την επίσκεψη πριν κανένα μήνα του νέου Airbus A321-251NX (4X-AGH), της Arkia που επισκέφτηκε κάποιες φορές το Ηράκλειο.
 
Είδα πριν λίγο ένα αεροσκάφος να σχηματίζει δυο πράσινους κύκλους στις προπέλες του, σαν και σε αυτό το βίντεο υποθέτω απο κάποιο φως στην άκρη. Στο νετ βρήκα αναφορές για osprey με wingtip lights. Οι ελεγκτές συνομιλούσαν με ES922 (πρώτη φορά ακούω στρατιωτικό με registration για callsign) και NOISE81. Σε traffic information, αν άκουσα καλά αναφέρθηκε ο τύπος του NOISE81 ως "V22"! Λέτε να ήταν osprey?

Είναι συχνοί επισκέπτες; Εγώ πρώτη φορά βλέπω!

Δεν πρόσεξα αν οι κύκλοι που δημιουργούσαν τα φώτα, διασταυρωνονταν ή όχι, κάτι που θα εξηγούσε αν προοριζόταν απο chinook ή osprey.
 
Απ, ότι φαίνεται γίνεται μια επιχείρηση βορειοδυτικά του Ηρακλείου, και όντως είναι Osprey V22, και μάλιστα 2, και ίσως όχι τόσο σπάνιο φαινόμενο. Συγχωρέστε τον ενθουσιασμό μου.. καταλαβαίνετε!
 
danmilon":3enaejmg said:
Είδα πριν λίγο ένα αεροσκάφος να σχηματίζει δυο πράσινους κύκλους στις προπέλες του, σαν και σε αυτό το βίντεο υποθέτω απο κάποιο φως στην άκρη. Στο νετ βρήκα αναφορές για osprey με wingtip lights. Οι ελεγκτές συνομιλούσαν με ES922 (πρώτη φορά ακούω στρατιωτικό με registration για callsign) και NOISE81. Σε traffic information, αν άκουσα καλά αναφέρθηκε ο τύπος του NOISE81 ως "V22"! Λέτε να ήταν osprey?

Είναι συχνοί επισκέπτες; Εγώ πρώτη φορά βλέπω!

Δεν πρόσεξα αν οι κύκλοι που δημιουργούσαν τα φώτα, διασταυρωνονταν ή όχι, κάτι που θα εξηγούσε αν προοριζόταν απο chinook ή osprey.

Αγαπητέ φίλε,

Δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά που αναφέρεις γιατί δεν ανήκω σε αυτόν τον χώρο.

Θέλω μόνο να ξέρω αν από τα παραπάνω πρέπει να προετοιμαστώ για πόλεμο!

Με εκτίμηση
 
Και στο liveatc.net το LGIR πλέον!

Έχουμε ground/approach, και απόψε θα ανέβει και tower.
https://www.liveatc.net/search/?icao=lgir

Κάποια αεροσκάφη στο ground δεν ακούγονται καλά, και τα στρατιωτικά ... ούτε ο πύργος δεν τα πιάνει πολλές φορές.

Καλές ακροάσεις!

(αν θέλει κανείς να στήσει αντίστοιχο σύστημα και χρειάζεται καθοδήγηση στο τεχνικό κομμάτι, ευχαρίστως να βοηθήσω.)
 
Συνημμένο clip από το ground σήμερα το απόγευμα.

Ένα κουτί (;) έκοβε βόλτες μέσα σε taxi και runways, και το follow me car που στείλανε να το μαζέψει μπήκε στον ενεργό διάδρομο την ώρα που αεροσκάφος είχε πάρει clearance για backtrack (να μπει στο διάδρομο σε ένα ενδιάμεσο σημείο και να τροχοδρομήσει ώστε να φτάσει στο σημείο εκκίνησης της απογείωσης).
 

Attachments

  • το κουτί.mp3
    247,4 KB · Προβολές: 198
* 8Q-RAZ ολοκαίνουριο ATR 72-600 stopover προς delivery στις Μαλδίβες, 2o αεροσκάφος για τη νεοσύστατη Manta Air. (fun fact: το άλλο έχει νηολόγιο 8Q-RAY :D)
 
Ακόμα πιο fun fact το ότι το RAY στο FR έχει operator την Minoan air :banana:
 
Φλερτάροντας με off topic, αλλά αξίζει τον κόπο.. Χρόνια πολλά από το LGIR!
Συνημμένο ράψιμο με ευχές, και ανεβασμένη διάθεση των τελευταίων ημερών.

Στα highlights η Sky Express (κρητικές/air crete) και ο ελεγκτής κ. Βαγγέλης :)
Επίσης αναφορές στην κακοκαιρία των ημερών, light windshear (aka τηγανιά) και συμβουλές αποφυγής.
Οι συνομιλίες είναι εκτός σειράς και η σιωπή έχει αφαιρεθεί.

Αν σας αρέσει μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο και για την πρωτοχρονιά.
 

Attachments

  • merry christmas & windshear.mp3
    2 MB · Προβολές: 182
Top