LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
mikem4600":4gm4e6q3 said:
Λογικά κάνουν ανακαίνιση στα gates (counter, χωρίσματα κτλ.)

The project refers to the Aesthetic Improvement of Main Terminal Building (MTB) Departure Lounges.
The upgrade of the Intra Schengen (IS) departure lounges is part of AIA’s continuous process of significantly enhancing the passenger experience and providing a high level of service. The tender scope refers to the total renovation and upgrade of IS contact gates.
The upgrade will cover a total surface of 3,100m² and will include the following key interventions:
• Removal of glass partitions that separate the airside corridor with the lounge area;
• The replacement of existing carpet flooring with new vinyl carpet tiles;
• The procurement of coloured airport seating (backrest & seat covers);
• Newly designed boarding counters;
• New monitor stands for the boarding counters;
• New metal construction for the support of Flights Information Display System (FIDS) facilitating the boarding process;
• Installation of white Corian frames around adjacent doors that connect areas of different use;
• Refreshing painting works on walls and ducts;
• certain architectural and electro-mechanical modifications;
• reinforcement of roof trusses;
• Installation of new Fire Cabinet Compartments;
• The installation of 46 large size (8m x 3m) aluminium-made suspended lights of modern design;
• The introduction of new Light Boxes for advertisement;
• New frameless glass partitions & doors;
• Electrical underfloor grid for power supply of the seating;
• Replacement of airside corridors suspended ceiling.

Καλή χρονιά σε όλους

Χθες πριν την επιβίβασή μου απο Β09 και έχοντας λίγο χρόνο, έκανα μια προσπάθεια να φτάσω προς τα εκεί. Η Β15 είναι έτοιμη, δεν ξέρω αν έχει χρησιμοποιηθεί ήδη, έπρεπε πάντως να περάσω απο έναν διάδρομο με γυψοσανίδες και λεω προσπάθεια γιατι αποκλεισμένη δεν ήταν, (γιατί προφανώς δεν θα προσπαθούσα καν να πάω), αλλά ούτε και μου φάνηκε πολύ εύκολα προσβάσιμη σαν περιοχή για να υποδεχθεί ακόμα κανονικά μια πτήση. Μου άφησε λίγο ανάμικτες εντυπώσεις. Το γυάλινο διαχωριστικό που χωρίζει τον διάδρομο των αφίξεων απο όσους περιμένουν είναι πλέον κάπου στο ύψος του ματιού, η πύλη έχει όντως νέες οθόνες και ωραίο σχετικά σχεδιασμό, σίγουρα καλύτερα απο πριν, αλλά το "Β15" αν και αρκετά μεγάλο είναι μόνο στο "γραφείο", ωστε αν 2 άνθρωποι στέκονται μπροστά του δεν θα φαίνεται καθόλου, ενω μου φάνηκε και αρκετά διαφορετικό το βινύλιο που αντικατέστησε την μοκέτα, με λίγο διαφορετική αίσθηση στο περπάτημα. Πάντως χρωματικά είναι κυρίως γκρι, με μαυρα, βυσσινί και μπλέ κουτάκια, αυτά πιό αραιά. Τα καθίσματα είναι ακόμα τα ίδια και στην ίδια διάταξη, αλλά δεν είδα αν μπήκαν πρίζες στα καθίσματα. Ούτε στα φώτα είδα κάτι διαφορετικό, σαν σώματα τουλάχιστον. Σαν να είδα και σε κάποια σημεία να κάνουν 2-3 μερεμετάκια ακόμα. Τωρα είναι κλειστά η Β13.

Ξέρει κανείς τι έργα κάνουν στο check in στο ύψος των εξόδων Α και έχουν αποκλείσει καμιά 10αριά counters?
 
Σήμερα στο Ελ. Βενιζέλος και στην πύλη για Γενεύη, μετά τον έλεγχο της Α3, περίμενε ένας κύριος και δίπλα του ένας αστυνομικός της ΕΛΑΣ (δόκιμος αν δεν κάνω λάθος). Μου ζήτησε το διαβατήριο και με χαιρέτισε 2 φορές στα αγγλικά. Όταν του είπα ότι μιλάω ελληνικά, εκείνος χαμογέλασε και μου είπε σπαστά ότι δεν μιλάει ελληνικά και για ελληνικά θα έπρεπε να μιλήσω με το όργανο δίπλα του. Νόμιζα ότι αστειεύοταν αλλά όχι. Φορούσε κάποια διαπίστευση αλλά δεν κατάλαβα ποιος και από πού ήταν. Φορούσε μάυρο πουλόβερ όπως αυτά των Ελβετών αστυνομικών αλλά δεν πρόσεξα καλά, πιο πολύ επειδή με αιφνιδίασε το περιστατικό. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται;
 
Το αναμενόμενο, αστυνομικοί Ευρωπαϊκών χωρών συμμετέχουν σε έλεγχους ταξιδιωτικών εγγράφων όσων αναχωρούν από Ελληνικά αεροδρόμια για χώρες της Ευρώπης.

Die Welt: Πώς πρόσφυγες με πλαστά έγγραφα διακινούνται από ελληνικά αεροδρόμια
Σε άρθρο στη διαδικτυακή Welt περιγράφεται πώς πρόσφυγες με πλαστά ή παραποιημένα ταξιδιωτικά έγγραφα διακινούνται από ελληνικά αεροδρόμια.

Σύμφωνα με γερμανική έκθεση οι ροές από την Τουρκία στα νησιά έχουν αυξηθεί.

Οπως αναφέρει η DW οι αρθρογράφοι κάνουν αναφορά σε συνάντηση Ελλήνων και Γερμανών στελεχών το βράδυ της 10ης Νοεμβρίου του 2018, για να κάνουν απολογισμό των ελέγχων στα ελληνικά αεροδρόμια. Εκείνο που διαπίστωσαν και τους προβλημάτισε ήταν το ερώτημα, γιατί εκείνο το Σάββατο ο αριθμός των παράνομων ταξιδιωτικών εγγράφων που κατασχέθηκαν στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» ήταν τόσο υψηλός, 600 μέσα σε μια ημέρα.

Η εικόνα που αποκόμισαν οι γερμανοί αστυνομικοί, που συνεργάζονται σε συμβουλευτικό επίπεδο στα αεροδρόμια με Έλληνες συναδέλφους τους, αποτυπώθηκε μαζί με πολλά άλλα στοιχεία σε εσωτερική έκθεση του Κέντρου Κοινής Ανάλυσης και Στρατηγικής για την Παράτυπη Μετανάστευση (GASIM), στην οποία συμμετέχουν η Υπηρεσία Πληροφοριών, η Υπηρεσία Καταπολέμησης του Εγκλήματος, η Υπηρεσία Προστασίας του Συντάγματος, η ομοσπονδιακή αστυνομία, το υπουργείο Εξωτερικών και η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Προσφύγων και Μετανάστευσης. Την έκθεση έχει στη διάθεσή της η γερμανική εφημερίδα Welt.
https://www.iefimerida.gr/news/4689...-eggrafa-diakinoyntai-apo-ellinika-aerodromia
 
Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ήταν συνεργασία. Ο 20χρονος έλληνας αστυνομικός ντρεπόταν να μιλήσει μπροστά στον 50χρονο ξένο (δεν γνωρίζω την εθνικότητα) και βασικά δεν άγγιξε καν το διαβατήριο. Αν τα σύνορα της χώρας ελεγχονται από ξένες αρχές, να το κλείσουμε το μαγαζί.
 
Τρελός είσαι?
Θα κλείσουμε το μαγαζί τώρα που έχουμε στη κυβέρνηση την Ελπίδα, πάψαμε να είμαστε
υποχείρια της λυκοσυμμαχίας των Βρυξελλών, είπαμε επιτέλους γκόου μπάκ στην κυρία Μέρκελ και η αΚΣιοπρέπεια τρέχει από τα μπατζάκια μας?
Έχουμε σοβαρότερες δουλειές και κυρίως διορισμούς ακομα να κάνουμε, το ότι οι πύλες εξόδου της χώρας και οι πολίτες της ελέγχονται από ξένους δεν μας πολυαπασχολεί.
 
flesland":pz5c7cx1 said:
Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ήταν συνεργασία. Ο 20χρονος έλληνας αστυνομικός ντρεπόταν να μιλήσει μπροστά στον 50χρονο ξένο (δεν γνωρίζω την εθνικότητα) και βασικά δεν άγγιξε καν το διαβατήριο. Αν τα σύνορα της χώρας ελεγχονται από ξένες αρχές, να το κλείσουμε το μαγαζί.

Ε αν ήταν δόκιμος τι περίμενες να κάνει; Να έχει το ''θράσος'' ή την εμπειρία που θα έχει ένας παλιότερος;
 
Ομολογώ πως ακόμη δεν έχω συναντήσει ξένα όργανα στον έλεγχο στα gates, υπάρχουν όμως κάποιοι υπάλληλοι ασφαλείας (του ΑΙΑ, δεν έχω καταλάβει από ποια αρχή) που επίσης ενεργούν ελέγχους στο χώρο του gate.
 
σίγουρα 5+ χρονια, υπάρχουν αστυνομικοί, κυρίως από τη Γερμανία, με πολιτικα που βρίσκονται στα gates κατά την αναχώρηση.
Δεν είναι κάτι το καινούργιο.
 
YCNZ":3piqap6w said:
Η Β15 είναι έτοιμη, δεν ξέρω αν έχει χρησιμοποιηθεί ήδη, έπρεπε πάντως να περάσω απο έναν διάδρομο με γυψοσανίδες και λεω προσπάθεια γιατι αποκλεισμένη δεν ήταν, (γιατί προφανώς δεν θα προσπαθούσα καν να πάω), αλλά ούτε και μου φάνηκε πολύ εύκολα προσβάσιμη σαν περιοχή για να υποδεχθεί ακόμα κανονικά μια πτήση. Μου άφησε λίγο ανάμικτες εντυπώσεις.
Καλημέρα και καλή χρονιά! Έχεις φωτογραφίες;

YCNZ":3piqap6w said:
Ξέρει κανείς τι έργα κάνουν στο check in στο ύψος των εξόδων Α και έχουν αποκλείσει καμιά 10αριά counters?

Αν δεν είναι κάτι τοπικό (βλάβες κτλ.) τότε υποθέτω είτε προετοιμάζονται για την νότια επέκταση του terminal (SWE), είτε για την αναβάθμιση του baggage handling system.

This Project is being undertaken to implement the necessary infrastructure modifications to accommodate the new Standard 3 screening technology equipment in the existing baggage halls, without compromising the current level of service and operational functionality, while at the same time increasing the system capacity to cope with the demand of 26 million passengers per year.
The Works under consideration are divided in two main categories:
1) Building works (which are generally considered as the “Enabling” works in the North and South baggage halls)
2) BHS works (which are generally considered as the “Critical” works in the North and South baggage halls)

Building Works
The Building works consist of the following main requirements:
i) Works required for the creation of the new Make-up Areas (MUPs), to facilitate the installation of the new carousels.
ii) Removal of existing conveyor system mainly in early bag and in-line screening areas, demolition of current Mezzanine level structure including hangers and removal of the existing X-ray equipment four (4) in each baggage hall.
iii) Supply and installation of steel supporting structure of approximately 2,700m2 in each Baggage Hall for accommodating the new BHS & EDS equipment.
iv) Rectification of clashes, including rerouting and modifications of all the systems and facilities (e.g. ventilation, lighting installation, fire-fighting, power, electronics and data & telecommunication networking related cabling) within the adjacent areas.

BHS works
The BHS works consist of the following main requirements:
i) Supply and installation of part of the sorter track, induction stations and automatic bag-tag readers (ATRs), reconfiguration and extension; complete replacement of all electrical panels and sorter controllers and upgrade to Profibus network. (Or alternatively full replacement of sorter system).
ii) Supply, reconfiguration and installation of required baggage handling conveyor system and Integration with the new EDS CT Std. III machines, Sorter loop, make-up carousels, South Wing Expansion (SWE) related equipment, as well as the items included above, to constitute a fully functional system.
iii) Connection of Out-of-Gauge (OOG) lines North & South with new EDS Std. III machines, along with any necessary modifications.
iv) Upgrade of the Visualization (SCADA) and Sort Allocation Computer (SAC) & CCTV systems. (Or alternatively provision of a new SCADA and/ or SAC).
v) Certification of the whole system according to the applicable EC standards

Επίσης θα αντικατασταθούν και οι μεγάλοι μαυροπίνακες με τις αναχωρήσεις πάνω από τα checkin counters.
 
Καλημέρα. Έβγαλα 2-3 ναι, αλλά δεν εχω ξανα ανεβάσει κάτι εδω και τις εχω ακομα στο κινητό.
Τα έργα στο check in απο τον Δεκεμβριο ειναι ακομα..
 
Top