Υποτροφία aegean

Πώς γίνεται να μην ξέρω για τι μιλάω όταν πέρασα το COMPASS πριν ένα 2μήνο, και μέχρι τώρα όσα παιδιά συμβούλεψα να μου είπαν ότι είχα δίκιο στις συμβουλές κλπ δεν ξέρω..


Τέλος πάντων επειδή βλέπω έχεις άγνοια για το τι είναι το COMPASS ψάξε λίγο το Tech TEST να δεις τι περιλαμβάνει και μετά ίσως να εκφράσεις άποψή και να διαψεύσεις δημοσίως κάποιον. Καλό είναι όταν μιλάμε και με έμμεσο τρόπο προσβάλλουμε δημοσίως, τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε.

Όλα αυτά εντάσσονται στο COMPASS, που περιλαμβάνει το ίδιο το COMPASS (τα aptitude), το CPP (personality), το Tech TEST, το maths και το English.


Ρίξε και μια ματιά αν θες στην σελίδα της EPST , τσέκαρε λίγο το SkyTest for middle East screenings, πάνε Κάνε και το ίδιο το COMPASS και μετά τα λέμε.

Ενημερωτικά μερικές από τις ερωτήσεις που μου έτυχαν:


- Πώς σχηματίζονται τα σύννεφα
- Πώς τείνουν να κινηθούν οι μαγνήτες
- υπολογισμοί αντιστάσεων/τάσης/έντασης
- Βασικές ερωτήσεις με εικόνες που έχουν να κάνουν με την ροπή/ροπη αδράνειας/δυνάμεις κλπ
 
Παλικαρια επειδη ξεφευγει το θεμα , απο το ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ Aegean ,γνωριζουμε ποτε θα ανακοινωθουν ? Ευχαριστω
 
alexchar":12vsr2uk said:
Πώς γίνεται να μην ξέρω για τι μιλάω όταν πέρασα το COMPASS πριν ένα 2μήνο, και μέχρι τώρα όσα παιδιά συμβούλεψα να μου είπαν ότι είχα δίκιο στις συμβουλές κλπ δεν ξέρω..


Τέλος πάντων επειδή βλέπω έχεις άγνοια για το τι είναι το COMPASS ψάξε λίγο το Tech TEST να δεις τι περιλαμβάνει και μετά ίσως να εκφράσεις άποψή και να διαψεύσεις δημοσίως κάποιον. Καλό είναι όταν μιλάμε και με έμμεσο τρόπο προσβάλλουμε δημοσίως, τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε.

Όλα αυτά εντάσσονται στο COMPASS, που περιλαμβάνει το ίδιο το COMPASS (τα aptitude), το CPP (personality), το Tech TEST, το maths και το English.


Ρίξε και μια ματιά αν θες στην σελίδα της EPST , τσέκαρε λίγο το SkyTest for middle East screenings, πάνε Κάνε και το ίδιο το COMPASS και μετά τα λέμε.

Ενημερωτικά μερικές από τις ερωτήσεις που μου έτυχαν:


- Πώς σχηματίζονται τα σύννεφα
- Πώς τείνουν να κινηθούν οι μαγνήτες
- υπολογισμοί αντιστάσεων/τάσης/έντασης
- Βασικές ερωτήσεις με εικόνες που έχουν να κάνουν με την ροπή/ροπη αδράνειας/δυνάμεις κλπ


Δε σε προσβαλε κανεις φιλε. Πληροφοριες αναταλλασουμε μην εξαπτεσαι.
Εγω αναφερομαι στο Aptitude αποκλειστικα, και ειδικα στο ADAPT που εκανα και ειναι παρομοιο του compass.
Εσυ μαλλον λεγοντας compass εννοεις ολα τα τεστ που κανεις εκεινη τη μερα μαζι με το aptitude test.
Επισης, οταν το εκανα εγω, σου εδιναν μια σελιδα με ολες τι φορμουλες που χρειαζοσουν. Δε χρειαζεται να ξερεις τον τυπο για τον υπλογισμο της τασης, αυτα θα τα εξεταστεις στα ATPL exams.
 
Η AEGEAN, όπως και πλήθος σχολών της Βόρειας και Ανατολικής Ευρώπης και σχολές όπως η Εγνατία εδώ, η BAA κλπ κάνουν το COMPASS και όχι το ADAPT. Δεν είναι το ίδιο.
Μέσα στο COMPASS περιλαμβάνονται και τα προαναφερθέντα.
Όπως προαναφέρεις οι εμπειρίες σου έχουν να κάνουν με το ADAPT και όχι! το COMPASS. Στο TECH TEST του COMPASS περιλαμβάνονται αυτά (Όπως και ο τύπος της τάσης που ανέφερες) και ΔΕΝ δίνονται. Η τουλάχιστον δεν προβλέπεται από την EPST (την διαχειρίστρια) να δίνονται. Και καθώς και εγώ το COMPASS το έκανα σε γνωστή σχολή, εννοείται ακολουθούσαν κανονικά τις οδηγίες της EPST.
Εννοείται πως αυτά τα βλέπεις και Στο Electrics, υπο-ενοτητα του AGK: Airframes, PowerPlants and Engines.

Ο λόγος που απάντησα απότομα, και ζητώ συγγνώμη για αυτό, είναι ότι αναφέρεις εμπειρίες από το ADAPT που δεν είναι σχετικές με το παρόν θέμα λόγω του ότι η AEGEAN Δεν διεξάγει αυτό. Εν τέλει μιας και το ανέφερες και το COMPASS, και το ADAPT και το PILAPT Είναι απαρχαιωμένα.

Για τον φίλο που ρώτησε για τα αποτελέσματα δεν γνωρίζω. Θα προσπαθήσω όμως να μάθω
 
γνωριζω ατομο που θα παει για συνεντευξη 22 του μηνα!οποτε τουλαχιστον μεχρι τοτε δεν νομιζω να βγαλουν οτιδηποτε!επισης μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις!με ολους οσους μιλησα ηταν εξυπηρετικοτατοι!
 
Δεν θα μπουν όλοι μαζί. Η πρώτη 30αδα ξεκινάει την εβδομάδα που έρχεται ή την επόμενη - δεν θυμάμαι -. Ξέχασα.
Αλλά νομίζω 29 του μήνα (με επιφύλαξη)
 
Πτυχιο πιλοτου

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με μια απορια που μου δημιουργηθηκε.Οπως εχω ξαναμιλησει για το προγγραμα υποτροφιας πιλοτων Οπως διαβασα τελειωνοντας αποκτας μονο Integrated Commercial Pilot License with MCC.Δηλαδη μπορεις να πας εξω μονο ετσι δεν θελει atpl κλπ.

Υ.Γ
Επειδη ειμαι καινουριος δεν ξερω που να ψαξω και να καταταξω αυτο το θεμα.
:banana:
 
Ούτως ή άλλως για να πάρεις ATPL(A) χρειάζεσαι 1500 ώρες πτήσης.
Όλοι που τελειώνουν και απλά πρόγραμματα σχολών (εννοώ τα integrated που δεν είναι με συγκεκριμένη αεροπορική εταιρία), στο τέλος έχουν CPL/IR/ME και MCC, και απλά έχουν δώσει και όλη τη θεωρία του ATPL οπότε είναι σε θέση όταν συμπληρωθούν οι πτητικές απαιτήσεις του ATPL να ζητήσουν την έκδοση της άδειας.
Το ίδιο ισχύει και με το πρόγραμμα της Aegean.
Σαν συγκυβερνήτης σε πολιτικό αεροσκάφος που μεταφέρει επιβάτες ή εμπόρευμα επί πληρωμή μπορείς να πετάς και με CPL, όχι μόνο με ATPL.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Εκπαιδευτής της Aegean μου είπε ότι όταν πετας σε ρωτάει πράξεις στα μαθηματικά. Ισχύει αυτό και πόσο δύσκολο είναι; Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δουλειά για πιλότους ή έχει πέσει νέκρα;
 
Δουλειά για πιλότους υπάρχει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι τα πράγματα όπως ακριβώς τα λενε. Ανταγωνισμός υπάρχει. Άνεργοι θα μείνουν κάποιοι δυστυχώς. Αυτός που δεν αξίζει να μπει, απλά δεν θα μπει.
Ο αεροπορικος χωρίς δυστυχώς μπορεί να αλλάξει σε μερικά δευτερόλεπτα. Οπότε το μόνο που μπορώ να πω, και αυτό που άλλωστε είπα, ισχύει για τώρα. Πότε δεν ξες στην αεροπορία..

Για το θέμα του εκπαιδευτή τώρα. Δεν μπορώ να σου δώσω καμία ασφαλή απάντηση. Μπορεί να το κάνει ο ίδιος προσωπικά. Πάντως η μόνη σίγουρη απάντηση που μπορώ να σου δώσω, γιατί και εγώ αυτή την στιγμή κάνω εκπαίδευση, είναι ότι μου κάνουν ερωτήσεις όταν πετάω. Απλά έχουν να κάνουν πιο πολύ με τεχνικά ζήτημα που αφορούν το αεροσκάφος που πετάω, γενικότερη θεωρία, γεωγραφία (κοντά στο αεροδρόμιο) κλπ. Όχι τόσο πολύ ερωτήσεις που αφορούν ικανότητες multi-tasking κλπ όπως αυτές που ανέφερες.

Αυτό που θα πρότεινα εγώ, αν έχεις σκοπό να επενδύσεις τα χρήματα σου για εκπαίδευση είναι αρχικά να μιλήσεις με αρκετές σχολές (μην αρκεστεις σε 1 ή 2), να τις επισκεφτείς, να δεις πως λειτουργούν τα πράγματα, να μιλήσεις με παλιούς αποφοίτους κλπ. Επιπλέον κατά την κρίση μου είναι καλό να κάνεις ένα aptitude test σε κάποια σχολή (όπως το COMPASS, PILAPT) και να μην αρκεστεις σε αυτά που οι σχολές ονομάζουν pre-entry.

Επιπλέον όπως ανέφερα τα πράγματα αλλάζουν ακόμη και σε μερικά δευτερόλεπτα. Έτσι και οι σχολές. Το να διαβάζεις post σε forum που γράφηκαν πριν 1 ή 2 χρόνια και να κρίνεις μέσω αυτών είναι τουλάχιστον ανούσιο. Επιπλέον μην αρκεστεις στην γνώμη που θα ακούσεις από εμένα, από τον Κώστα, από τον Νίκο, από τον Γιώργο ή την κουτση Μαρία και σχημάτισε δική σου κάνοντας πολύ ψάξιμο.

Αυτές οι συμβουλές μου και οι απόψεις μου.
 
Top