British Airways

thanosp":2t0hnswn said:
Προφανώς δεν διάβασες το δεύτερο λινκ στο ποστ μου, να το καταλάβω. Αν το διάβασες και πάλι δεν κατάλαβες, είναι ανησυχητικό. :rolleyes:

Μια χαρά τα είδα τα links. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Στο link του βίντεο έγραψες "ένα μικρό βίντεο με τους πιο διάσημους επιβάτες τους".
Αυτοί είναι οι πιο διάσημοι επιβάτες που έχουν πετάξει με ΒΑ; Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι γνωστοί στη χώρα τους αλλά όχι και οι πιο διάσημοι επιβάτες της ΒΑ!!! Δηλαδή οι παγκοσμίως πασίγνωστοι ηθοποιοί, τραγουδιστές, πολιτικοί κλπ δεν πετάνε με ΒΑ και οι πιο διάσημοι που έχουν πετάξει είναι αυτού του βίντεο;

Προφανώς λοιπόν είναι ένα promotion βίντεο με κάποιους διάσημους- στη χώρα τους- Βρετανούς που συμμετέχουν στην καμπάνια της BA.
 
Ρε παιδιά ένα διαφημιστικό είπαν να κάνουν και το χουμε ξεφτυλίσει...Και η Α3 μπορεί να έκανε το ίδιο και να είχε τον Πετρούνια πχ και ας είχε πετάξει και ο Di Caprio μαζί της....Αυτό δεν σημαίνει ούτε τ οτι απευθύνεται στο ελληνικό κοινό επειδή έχει το Πετρούνια ούτε ότι ο Di Caprio ψηνόταν να παίξει στη διαφήμιση και δεν τον δέχτηκαν. Εμένα μ αρέσει πολύ το αποτέλεσμα. Αυτοί δέχτηκαν να είναι στη διαφήμιση, το αποτέλεσμα είναι άρτιο και χρόνια πολλά στην εταιρία.
 
Και τι σε πειράζει εσένα που σχολιάζουμε ένα διαφημιστικό μιας αεροπορικής εταιρίας, στο νήμα μάλιστα που αφορά την εταιρία; Και δεν μπορείς να συγκρίνεις την BA με την Α3 . Σχολιάζουμε ότι όλοι αυτοί μόνο που "διάσημοι" δεν είναι.Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα.Και ότι το political correctness έχει και τα όρια του, έχει ήδη γίνει μανιέρα και τείνει να φτάνει προς τη γελοιοποίηση.
Σε σένα μπορεί να αρέσει το αποτέλεσμα, σε κάποιους πάλι από εμάς καθόλου.
 
Μα εγώ δεν σχολίασα το αν ήταν καλό το βίντεο ή όχι. Απλά έτσι όπως το διατύπωσε το συγκεκριμένο μέλος άλλα περιμέναμε να δούμε και άλλα είδαμε.
Κατά τα άλλα μια χαρά είναι σαν promotional βίντεο.
 
Εσυ όντως δεν εξέφρασες άποψη.Εγώ εξέφρασα, αίσχος ήταν.
 
Στα πλαίσια των εορτασμών για τα 100 χρόνια, η εταιρία θα βάψει 3 Β747 σε επετειακά χρώματα, με το πρώτο εξ αυτών στα χρώματα της πάλαι ποτέ BOAC να κάνει την εμφάνισή του...

https://www.airliners.net/photo/British ... MtwA%3D%3D
 
Εγώ πάντως , όπου και αν έψαξα , είδα ότι ιδρύθηκε το 1939, δηλαδή 80 χρόνια ...τι κάνω λάθος ;
 
Although only established in 1974, British Airways will mark its 100th anniversary next year. The starting point from which the carrier measures this unlikely longevity is August 25, 1919 – the day a tiny airline called Aircraft Transport and Travel began the world’s first scheduled international air service, from London to Paris.
Aircraft Transport and Travel went bankrupt the following year and was merged into the new Daimler Airway, which in turn merged with three airlines in 1924 to form Imperial Airways. In 1939, that airline was incorporated into the British Overseas Airways Corporation, which merged with British European Airways to form British Airways, on March 31, 1974. And that’s the simplified version.

:with: :with:
 
STAVROS_ATH":11231f75 said:
Και τι σε πειράζει εσένα που σχολιάζουμε ένα διαφημιστικό μιας αεροπορικής εταιρίας, στο νήμα μάλιστα που αφορά την εταιρία; Και δεν μπορείς να συγκρίνεις την BA με την Α3 . Σχολιάζουμε ότι όλοι αυτοί μόνο που "διάσημοι" δεν είναι.Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα.Και ότι το political correctness έχει και τα όρια του, έχει ήδη γίνει μανιέρα και τείνει να φτάνει προς τη γελοιοποίηση.
Σε σένα μπορεί να αρέσει το αποτέλεσμα, σε κάποιους πάλι από εμάς καθόλου.

Νομιζω οτι δυο ηθοποιοι βραβευμενοι με Οσκαρ (και μαλιστα περυσι και φετος, οχι το 1990) κι ενας χρυσος Ολυμπιονικης μπορουν να χαρακτηριστουν διασημοι κι εκτος UK. Ειδικα οταν ο ενας ειναι ο τεραστιος Gary Oldman. Διασημοι Βρετανοι δεν ειναι μονο οι ποδοσφαιριστες.
 
Top