AIA επεκτάσεις

Πιο ψηλή ίσως φαίνεται η επέκταση γιατί βλέπουμε ακόμα τα θεμέλιά της κατά κάποιο τρόπο. Σήμερα το πρωΐ που πέρασα, μου φάνηκε να έχει ακριβώς ίδιο ύψος με τους "πύργους" του υπάρχοντος αεροσταθμού. Είδα σήμερα επίσης πως η επέκταση της αίθουσας αναχωρήσεων / check in - αρχίζει να παίρνει μορφή, με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά με αυτή που χρησιμοποιούμε σήμερα (σκεπή, φωτιστικά κλπ)
 
Υπάρχει προβλεψη/δυνατότητα αύξησης της χωρητικότητάς της drop off ζώνης; Κάποιες φορές η τροχαία κλείνει μέχρι κ την πρόσβαση και παραπέμπει στις αφίξεις.
 
Καλύτερα η Τροχαία να αφαιρέσει καμιά πινακίδα και να κόψει καμιά κλήση σε όλους αυτούς που παρκάρουν στις ζώνες επιβίβασης και αποβίβασης και να δεις πώς λύνονται τα προβλήματα χωρητικότητας στο curbside.
 
Ισχύει, πέρασα με ΙΧ αυτό το ΣΚ και είδα αυτοκίνητα παρκαρισμένα κανονικά (σε 2 σειρές) χωρίς κανέναν μέσα ή γύρω τους - ή άλλα παρκαρισμένα πάνω στις διαβάσεις. Ειδικά στις αναχωρήσεις δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θέλει πάνω από 2 λεπτά να αποχαιρετήσει τους δικούς τους, υπάρχει και το πάρκινγκ με 20 λεπτά δωρεάν αν υπάρχει τέτοια ανάγκη .
 
Ένα πολύ απλό μέτρο είναι αυτό που ισχύει σε εκατοντάδες αεροδρόμια παγκοσμίως: Μπάρα με εισιτήριο στην είσοδο και έξοδο της ζώνης αφίξεων και αναχωρήσεων με free 20' (όπως στο P1 δηλαδή). Και αν κάτσεις παραπάνω, πληρώνεις. Ούτε τροχαία, ούτε βανάκια του ΑΙΑ να διώχνουν. Απλά πράγματα και όλα φτιάχνουν.
 
Ή, ακόμα πιο απλά, στένωμα του δρόμου σε μια (ή δυο ξεχωριστες / διαχωρισμένες με 2-3 μέτρα κράσπεδο) λωρίδες ροής, στις οποίες οδηγείς, σταματάς, ξεφορτώνεις, φεύγεις άμεσα (θες δεν θες, γιατί θα έχεις την μισή Αθήνα απο πίσω σου).
 
Με την κατάσταση που επικρατεί στο συγκεκριμένο σημείο, είναι χίλιες φορές καλύτερο να σε περιμένει ο αφικνούμενος επιβάτης στο P1, P2 και να μπαίνεις μέσα να τον παραλάβεις, παρά να μπεις στη διαδικασία να προσπαθήσεις να τον παραλάβεις από τις λωρίδες κυκλοφορίας μπροστά από το κτήριο. Σταματάς μόνο για λίγα δευτερόλεπτα στο μηχάνημα πληρωμής για check-out και μετά βγαίνεις, έχοντας παρακάμψει το μποτιλιάρισμα.

Ζούμε σε μία χώρα όπου υπάρχουν κανονισμοί μόνο για να υπάρχουν και όχι για να εφαρμόζονται και ο ΑΙΑ δεν αποτελεί εξαίρεση: μετατροπή των λωρίδων κυκλοφορίας σε πάρκινγκ, ενοχλητικοί μικροπωλητές και επαίτες εντός του τέρμιναλ, παρκάρισμα εκτός διαγραμμίσεων στο P3 Holiday γιατί προφανώς θέλουν να σταθμεύσουν όσο πιο κοντά στο τέρμιναλ και όχι να πάρουν το εσωτερικό λεωφορείο και μια απίστευτη αθλιότητα σκουπιδιών στο σημείο που περιμένουν τα ταξί, παράλληλα με το P3 Holiday.
 
Αφορμής δοθείσης από κάποιες δικές μου εμπειρίες και από δικά σας σχόλια, έστειλα το παρακάτω email στους αρμόδιους του αεροδρομίου:
===========================
Προς κάθε αρμόδιο / αρμόδια,

Ως συχνός χρήστης του αεροδρομίου θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις.

Θετικά:

1. Σχετικά φθηνό πάρκινγκ σε σύγκριση με άλλα αεροδρόμια.
2. Καθαροί χώροι.
3. Καλή σήμανση.

Αρνητικά:

1. Μικροπωλητές, ζητιάνοι και τουλάχιστον ένας άστεγος μέσα στο αεροδρόμιο. Σοβαρά τώρα;;;

2. Κακή εντύπωση από στελεχικό προσωπικό εταιρίας αεροδρομίου.

Εξηγούμαι: Στο «Γρηγόρης» πίναμε καφέ και τρώγαμε με τους γονείς μου. Δίπλα κάθισαν δύο άντρες, κουστουμαρισμένοι, χωρίς γραβάτες με ταυτότητες προσωπικού αεροδρομίου κρεμασμένες από τον λαιμό με αλυσίδα μπλε χρώματος. Μιλούσαν με χυδαίο λεξιλόγιο αστειευόμενοι μεταξύ τους και δείχνοντας ο πρώτος στον δεύτερο πορνογραφικό υλικό / βίντεο και κάνοντας τα ανάλογα σχόλια. Τους κοιτάξαμε αποδοκιμαστικά για να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι τους ακούμε και βλέπουμε. Είτε δεν μας είδαν είτε μας αγνόησαν. Τελικά σηκωθήκαμε να φύγουμε εμείς, αφού δεν σεβάστηκαν έστω την παρουσία της μητέρας μου.

Παράκληση: Μπορείτε να επιβάλλετε στο προσωπικό σας να φέρεται κόσμια ειδικά στους δημόσιους χώρους του αεροδρομίου; Το περιστατικό συνέβη την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου και γύρω στις 9μιση το πρωί.

3. Μπορείτε να διορθώσετε το χάος με την ασυδοσία των σταθμευμένων αυτοκινήτων μπροστά στις πύλες 1 έως 4; Νόμοι υπάρχουν, συνεννοηθείτε με την αστυνομία να επιβάλλονται παρακαλούμε.

Και μια ιδέα ( καθαρά υποκειμενική ) :

Όταν φτιάξετε νέο τέρμιναλ μπορείτε να το φτιάξετε με σύγχρονες αισθητικές προδιαγραφές; Το παρόν αεροδρόμιο είναι λειτουργικό αλλά εντελώς ξεπερασμένο αισθητικά. Πάρτε την ευκαιρία να δημιουργήσετε κάτι που να διαφημίζει και το ευρωπαϊκό πρόσωπο της Ελλάδας ( αυτό το λίγο έστω )...

Με εκτίμηση,


κλπ,κλπ,κλπ....
====================

Ηθικό δίδαγμα: Καλά κάνουμε και τα λέμε εδώ μέσα μεταξύ μας, αλλά τα λέμε και σε αυτούς που πραγματικά μπορούν να κάνουν / να αλλάξουν κάτι;
 
6circles θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις αν υπάρξει απάντηση. Όσο για τους εργαζόμενους, δεν έχω δει κάτι παρόμοιο αλλά όταν πήγα να πάρω αυτοκίνητο από γνωστή εταιρεία κατά τη μια το πρωι, η μόνη υπάλληλος είχε αποσυρθεί και λίμαρε τα νύχια της, ακούγοντας μπουζούκια στο ραδιόφωνο (που τα άκουγα και εγώ) και ήρθε να με εξυπηρετήσει μασώντας τσίχλα. Σαφώς δεν είναι ευθύνη του ΑΙΑ το πώς εκπαιδεύει μια πολυεθνική τους υπαλλήλους της, αλλά συμβάλει στην πρώτη εικόνα της χώρας.
 
6circles":ehz8ut37 said:
Εξηγούμαι: Στο «Γρηγόρης» πίναμε καφέ και τρώγαμε με τους γονείς μου. Δίπλα κάθισαν δύο άντρες, κουστουμαρισμένοι, χωρίς γραβάτες με ταυτότητες προσωπικού αεροδρομίου κρεμασμένες από τον λαιμό με αλυσίδα μπλε χρώματος. Μιλούσαν με χυδαίο λεξιλόγιο αστειευόμενοι μεταξύ τους και δείχνοντας ο πρώτος στον δεύτερο πορνογραφικό υλικό / βίντεο και κάνοντας τα ανάλογα σχόλια. Τους κοιτάξαμε αποδοκιμαστικά για να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι τους ακούμε και βλέπουμε. Είτε δεν μας είδαν είτε μας αγνόησαν. Τελικά σηκωθήκαμε να φύγουμε εμείς, αφού δεν σεβάστηκαν έστω την παρουσία της μητέρας μου.

Παράκληση: Μπορείτε να επιβάλλετε στο προσωπικό σας να φέρεται κόσμια ειδικά στους δημόσιους χώρους του αεροδρομίου; Το περιστατικό συνέβη την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου και γύρω στις 9μιση το πρωί.

Η εταιρεια του αεροδρομιου ισως εχει το λιγοτερο προσωπικο σε σχεση με αλλες εταιρείες που δραστηριοποιουνται στο αεροδρομιο οπως οι εταιρειες ground handling και οι εταιρειες security.
Δεν ειναι απαραίτητο οτι οι ανθρωποι που ειδες ηταν υπαλληλοι του ΑΙΑ οποτε ισως το σχολιο δεν τους αφορα αμεσα.
 
Top