LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μιας και ξεκινάει σιγά σιγά η τουριστική περίοδος, είπα να βάλω σε μια λίστα της νέες πτήσεις του ΑΙΑ


31 March 2019 - Ikaria - ASTRA AIRLINES

2 April 2019 - Casablanca - ROYAL AIR MAROC
2 April 2019 - Kiev-Boryspil - RYANAIR
16 April 2019 - Marrakesh - AEGEAN AIRLINES
18 April 2019 - Casablanca - AEGEAN AIRLINES
26 April 2019 - Rhodes - VOLOTEA
27 April 2019 - Dubrovnik - VOLOTEA

  3 May 2019 - Chicago-O'Hare - AMERICAN AIRLINES
10 May 2019 - Tel Aviv-Ben Gurion - RYANAIR
21 May 2019 - Kyiv-Zhuliany - WIZZ AIR
27 May 2019 - Chania - ELLINAIR
29 May 2019 Corfu - ELLINAIR

1 June 2019 - Muscar - OMAN AIR
2 June 2019 - Riyadh – SAUDIA
2 June 2019 - Valencia - AEGEAN AIRLINES
12 June 2019 - Strasbourg - VOLOTEA
13 June 2019 - Sarajevo - AEGEAN AIRLINES
15 June 2019 - Tunis - AEGEAN AIRLINES
16 June 2019 - Madrid - AIR EUROPA
20 June 2019 - Banja Luka - AVIOLET
22 June 2019 - Ibiza - AEGEAN AIRLINES

1 July 2019 - New York - JFK - NORVEGIAN
23 July 2019 - Bordeaux - AIR FRANCE

22 October 2019 - Madrid - RYANAIR
27 October 2019 - Nuremberg - RYANAIR
27 October 2019 - Barcelona - RYANAIR
27 October 2018 - Vienna - LAUDA
 
Επίσης
Από 3 Απρ. – 23 Οκτ. Lappeenranta LPP - RYANAIR
 
Η Lappeenranta υπήρχε και πέρυσι. Δεν είναι καινούριο δρομολόγιο.
 
Μάρτιος

Εσωτερικό: 516.957, +7.9%
Εξωτερικό: 1.134.187, +9.1%

Σύνολο: 1.651.144, +8.8%

Σύνολο 2019 : 4.371.708 + 9.4%
 
Έλεγχοι διαβατηρίων

Έχουμε κάποια εικόνα από την σημερινή κατάσταση στον έλεγχο διαβατηρίων στο extra-Schengen του αεροδρομίου? Ιδίως στις αφίξεις?
 
Επίσης, το κτίριο που κτίζεται υποτίθεται ότι θα ήταν έτοιμο την ανοιξη αν δεν κάνω λάθος....πότε έχουν σκοπό να είναι έτοιμο?

Φέτος αν ολα πάνε καλά θα ξεπεράσει τα 26 εκατ επιβάτες...Το περιβόητο masterplan πότε είναι να παρουσιαστεί?
 
Re: Έλεγχοι διαβατηρίων

sv1xv":15ov202d said:
Έχουμε κάποια εικόνα από την σημερινή κατάσταση στον έλεγχο διαβατηρίων στο extra-Schengen του αεροδρομίου? Ιδίως στις αφίξεις?

Αυτό ενδιαφέρει κι εμένα. Ιδιαίτερα τί θα γίνει με επιβάτες με short connections.

Έστειλα σχετική ερώτηση μέσα της φόρμας στον ΑΙΑ, δηλ. εάν θα ληφθούν μέτρα για επιβάτες με short connections. Πρώτη απάντησή του πλήρως εκτός θέματος, γράφουν γενικά πράγματα για το αεροδρόμιο, πόσο είναι η απόσταση από το κύριο κτίριο στο satellite κλπ. :wall:

Απαντάω ότι ξέρω αρκετά καλά το αεροδρόμιο και τις διαδικασίες μετεπιβίβασης, θέλω όμως να ξέρω εάν θα ληφθούν μέτρα οι επιβάτες με short connections να μην τις χάσουν λόγω ουρών στον έλεγχο διαβατηρίων.

Απάντηση του ΑΙΑ: Να τους ενημερώσω με ποιες εταιρίες θα ταξιδεύω, για να μπορούν να δουν εάν μία απ΄αυτές χρησιμοποιεί το satellite κι άλλα γενικά πράγματα (που δεν ρώτησα….). :rolleyes:

Επαναλαμβάνω για τρίτη φορά την ερώτησή μου, τους αναφέρω ότι πετάω με Α3 / ΟΑ σε δρομολόγια όπως OTP-ATH-SKG με χρόνο μετεπιβίβασης των 40 – 50 λεπτών, ότι το έχω κάνει συχνά και στο παρελθόν χωρίς προβλήματα (δηλ. ξέρω τους δρόμους κλπ.) αλλά ότι προφανώς επιβάτες με short connections δεν μπορούν να προσέλθουν πιο νωρίς στον έλεγχο λόγω τυχών ουρών όπως το συστήνουν στην ανακοίνωσή τους.

Απάντηση του ΑΙΑ: Θέλουν να με ενημερώσουν ότι το ελάχιστο χρόνο μετεπιβίβασης εξωτερικού – εσωτερικού είναι 55 λεπτά (ναι, μπορεί γενικά, αλλά η Α3 και κάποιες άλλες εταιρίες επιτρέπουν και 40 λεπτά, και σε ανταποκρίσεις Non Schengen - Schengen) και για περισσότερες πληροφορίες να απευθυνθώ στην αεροπορική μου εταιρία. ...

Δηλ. προφανώς δεν θέλουν να δεχτούν ότι δεν τους νοιάζει εάν επιβάτες χάνουν τις ανταποκρίσεις τους….
 
Και όμως νομίζω ότι ήταν ξεκάθαροι σε αυτό που σου λένε. Αυτοί θεωρούν οτι θες μινιμουμ 55 λεπτά. Τώρα αν η Α3 σου έβγαλε εισιτηριο με 45 λεπτά connection και θεωρεί σαν εταιρία ότι 40 λεπτά είναι αρκετά ας βγάλουν αυτοί το φίδι απ τη τρύπα (που πιθανότατα να κάνουν και να σε συνοδεύσουν απ το πρώτο αεροπλάνο στο δεύτερο)
 
Στο facebook απάντησαν ότι πρόκειται να δημιουργηθεί fast lane για διαβατήρια για business gold κτλ επιβάτες την οποία θα μπορούν να χρησιμοποιούν οικογένειες και καθυστερημένοι (με την καλή έννοια) επιβάτες.
Πράγμα που νομίζω ότι να οδηγήσει σε κατάχρηση.

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στην aegean μου βγάζει πτήσεις με ενδιάμεσο 1 ώρα και πάνω.
 
Eαν ειναι όπως με το τσεκ-ιν για τη σειρα όσων το εχουν κανει ονλάιν που μπαινουν μπουγιο ολοι κ κανεις δεν μιλάει...ετσι θαναι
 
Top