LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τα αεροδρόμια «Ελευθέριος Βενιζέλος» και «Ελληνικό»
Ulrike
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 159

Re: Έλεγχοι διαβατηρίων

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 08 Απρ 2019, 20:32

sv1xv έγραψε:Έχουμε κάποια εικόνα από την σημερινή κατάσταση στον έλεγχο διαβατηρίων στο extra-Schengen του αεροδρομίου? Ιδίως στις αφίξεις?

Αυτό ενδιαφέρει κι εμένα. Ιδιαίτερα τί θα γίνει με επιβάτες με short connections.

Έστειλα σχετική ερώτηση μέσα της φόρμας στον ΑΙΑ, δηλ. εάν θα ληφθούν μέτρα για επιβάτες με short connections. Πρώτη απάντησή του πλήρως εκτός θέματος, γράφουν γενικά πράγματα για το αεροδρόμιο, πόσο είναι η απόσταση από το κύριο κτίριο στο satellite κλπ. :wall:

Απαντάω ότι ξέρω αρκετά καλά το αεροδρόμιο και τις διαδικασίες μετεπιβίβασης, θέλω όμως να ξέρω εάν θα ληφθούν μέτρα οι επιβάτες με short connections να μην τις χάσουν λόγω ουρών στον έλεγχο διαβατηρίων.

Απάντηση του ΑΙΑ: Να τους ενημερώσω με ποιες εταιρίες θα ταξιδεύω, για να μπορούν να δουν εάν μία απ΄αυτές χρησιμοποιεί το satellite κι άλλα γενικά πράγματα (που δεν ρώτησα….). :roll:

Επαναλαμβάνω για τρίτη φορά την ερώτησή μου, τους αναφέρω ότι πετάω με Α3 / ΟΑ σε δρομολόγια όπως OTP-ATH-SKG με χρόνο μετεπιβίβασης των 40 – 50 λεπτών, ότι το έχω κάνει συχνά και στο παρελθόν χωρίς προβλήματα (δηλ. ξέρω τους δρόμους κλπ.) αλλά ότι προφανώς επιβάτες με short connections δεν μπορούν να προσέλθουν πιο νωρίς στον έλεγχο λόγω τυχών ουρών όπως το συστήνουν στην ανακοίνωσή τους.

Απάντηση του ΑΙΑ: Θέλουν να με ενημερώσουν ότι το ελάχιστο χρόνο μετεπιβίβασης εξωτερικού – εσωτερικού είναι 55 λεπτά (ναι, μπορεί γενικά, αλλά η Α3 και κάποιες άλλες εταιρίες επιτρέπουν και 40 λεπτά, και σε ανταποκρίσεις Non Schengen - Schengen) και για περισσότερες πληροφορίες να απευθυνθώ στην αεροπορική μου εταιρία. ...

Δηλ. προφανώς δεν θέλουν να δεχτούν ότι δεν τους νοιάζει εάν επιβάτες χάνουν τις ανταποκρίσεις τους….
0 x

Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 62
Επικοινωνία:

Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

Δημοσίευσηαπό dtrach » 08 Απρ 2019, 21:00

Και όμως νομίζω ότι ήταν ξεκάθαροι σε αυτό που σου λένε. Αυτοί θεωρούν οτι θες μινιμουμ 55 λεπτά. Τώρα αν η Α3 σου έβγαλε εισιτηριο με 45 λεπτά connection και θεωρεί σαν εταιρία ότι 40 λεπτά είναι αρκετά ας βγάλουν αυτοί το φίδι απ τη τρύπα (που πιθανότατα να κάνουν και να σε συνοδεύσουν απ το πρώτο αεροπλάνο στο δεύτερο)
1 x

chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό chr04 » 08 Απρ 2019, 21:33

Στο facebook απάντησαν ότι πρόκειται να δημιουργηθεί fast lane για διαβατήρια για business gold κτλ επιβάτες την οποία θα μπορούν να χρησιμοποιούν οικογένειες και καθυστερημένοι (με την καλή έννοια) επιβάτες.
Πράγμα που νομίζω ότι να οδηγήσει σε κατάχρηση.

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στην aegean μου βγάζει πτήσεις με ενδιάμεσο 1 ώρα και πάνω.
1 x

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
x 150

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 08 Απρ 2019, 21:47

Eαν ειναι όπως με το τσεκ-ιν για τη σειρα όσων το εχουν κανει ονλάιν που μπαινουν μπουγιο ολοι κ κανεις δεν μιλάει...ετσι θαναι
0 x

Ulrike
First-Class
First-Class
x 159

Δημοσίευσηαπό Ulrike » 08 Απρ 2019, 21:54

Σύμφωνα με το Expertflyer το ελάχιστο χρόνο μετεπιβίβασης (MCT) εξωτερικού – εσωτερικό γενικά είναι 55 λεπτά, με αρκετές όμως περιπτώσεις όπου επιτρέπονται 40 λεπτά.

Π.χ., στο χειμερινό πρόγραμμα η βραδινή πτήση OTP-ATH-SKG ήτανε με 40 λεπτά, το καλοκαιρινό είναι 50 λεπτά. Το είχα κάνει επανειλημμένα, μέρχι σήμερα χωρίς πρόβλημα, απλά δεν υπάρχει περιθώριο για ουρές…. Αν και θυμάμαι περίπτωση όπου λόγω καθυστέρησης μου έμειναν 25 λεπτά, κι έστειλε connection ambassador η Α3 για να την προλάβω (ήτανε κι η τελευταία το βράδυ).

Και σε σύγκριση με άλλα πιο μεγάλα αεροδρόμια 40 λεπτά δεν είναι τόσο λίγο. Η OS στη Βιέννη πουλάει και 25 λεπτά, ακόμα κι στη Φρανκφούρτη μπορείς να κλείσεις ανταποκρίσεις με 45 λεπτά (και Non Schengen – Schengen, όπως Λονδίνο – Αθήνα).

Αλλά μπορεί όντως να είναι κυρίως ευθύνη των αεροπορικών να φροντίζουν για τους επιβάτες τους να μην χάσουν τις ανταποκρίσεις. Απλά με ενόχλησε κάπως αυτή η λογική αντί να προετοιμαστούν κι εκείνοι να μην υπάρχουν ουρές να λένε στους επιβάτες να έρθουν πιο νωρίς. Γι΄αυτό τους έστειλα την ερώτηση. Χωρίς να πω ότι αλλού θα ήτανε καλύτερο, υπάρχουν σαφώς χειρότερα αεροδρόμια για short connections από την Αθήνα….
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 225
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 08 Απρ 2019, 22:17

Δυστυχώς, και το θεωρώ μεγάλη γαϊδουριά, ενώ ζήτησαν από τους επιβάτες να είναι εγκαίρως στις αναχωρήσεις (εύκολο), δεν υπήρξε ενημέωση για επιπτώσεις στις αφίξεις και connection, Απλώς εξοργιστικό και φάουλ.

Ξέρω ότι οι δημοσχιοσεσίτες του ΔΑΑ διαβάζουν εδώ και για αυτό γράφω έτσι.
1 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 540

Δημοσίευσηαπό aakunz » 09 Απρ 2019, 08:56

Σας παραθέτω τα minimum connecting times στην Αθήνα, όπως ισχύουν αυτήν την στιγμή.

Κώδικας: Επιλογή όλων

>
dmath
DMATH/09APR19                                                                   
ATH  STANDARD MINIMUM CONNECTING TIMES                                         
ATH-ATH      FROM      -             TO             D/D D/I I/D I/I             
CC FLTN-FLTR ORGN EQPTM-CC FLTN-FLTR DEST EQPTM     HMM HMM HMM HMM                 
                       -                            045 045 055 045                 
             SC        -             SC             --- --- --- 040                 
CK SPECIFIC CARRIER FOR EXCEPTIONS TO STANDARD CONNECTING TIMES                 
PRECLEARANCE MAY APPLY

Τα συστήματα εξυπηρέτησης επιβατών λαμβάνουν υπ' όψιν αυτές τις πληροφορίες, όταν φτιάχνουν τα connections. Και το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ το domestic/domestic έχει MCT 45', τα intra-schengen / intra-schengen έχουν MCT 40'.
2 x

Άβαταρ μέλους
lewton
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDHI
x 32
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό lewton » 09 Απρ 2019, 15:53

sv1xv έγραψε:Ξέρω ότι οι δημοσχιοσεσίτες του ΔΑΑ διαβάζουν εδώ και για αυτό γράφω έτσι.

Τους έκανες τα μούτρα κρέας. :banana:
0 x
no more FlyBaboo........ :(

YCNZ
Business-Class
Business-Class
x 53

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 11 Απρ 2019, 07:44

Έργα στο ισόγειο στις αφίξεις Β, στα τελευταία περίπου 50 μέτρα πριν την έξοδο στην παραλαβή αποσκευών. Σαν κυλιόμενος διάδρομος μου φάνηκε αν κρίνω απο το μήκος και το πλάτος της αποκλεισμένης περιοχής.
1 x

Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 62
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό dtrach » 03 Μάιος 2019, 08:24

Τι έργα κάνουν στο βόρειο apron? Ή δεν κάνουν έργα....Μήπως ετοιμάζουν νέο satellite? ?
0 x

geo13pao
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 66

Δημοσίευσηαπό geo13pao » 06 Μάιος 2019, 23:47

Aπρίλιος

Εσωτερικό: 573.225, +0,5%
Εξωτερικό: 1.410.889, +9,1%

Σύνολο: 1.984.114, +6,5%

Σύνολο 2019: 6.357.381, +8,5%
2 x

Άβαταρ μέλους
ale3
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 88

Δημοσίευσηαπό ale3 » 06 Μάιος 2019, 23:55

Στο τσακ με πρόλαβες... :lol: :lol: Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι η εμφανής αποχώρηση της Ryanair από το εσωτερικό...αλλά ευτυχώς δεν ήταν τόσο επιζήμια για το αεροδρόμιο, μια και έκλεισε με οριακή άνοδο.
1 x

YCNZ
Business-Class
Business-Class
x 53

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 12 Μάιος 2019, 07:43

Υπάρχει κάποιος λόγος που κάποιες φορές για λίγες ώρες μέσα στην ημέρα, κλείνει ο ένας διάδρομος; Πριν λίγο καιρό συνεργάτης μου περίμενε 40 λεπτά μέσα στο αεροπλάνο για να απογειωθούν, με την καθυστέρηση να είναι "λογω εναέριας κυκλοφορίας" όπως τους ανακοίνωσαν, και την ίδια στιγμή το fr24 φανέρωνε χρήση μόνο ενός διαδρόμου. Ωρα 1130 το πρωι. Το ίδιο και χθές το απόγευμα, που περιμέναμε 45-50 λεπτά μέσα στο αεροπλάνο στην Θεσσαλονίκη με τις πόρτες κλειστές, και την ενημέρωση πως "απο την Αθήνα δεν μας αφήνουν να ξεκινήσουμε λόγω εναέριας κυκλοφορίας". Μπαίνω να δω στο fr24, και βλέπω πάλι έναν διάδρομο σε χρήση, το οποίο και επιβεβαίωσα και προσωπικά και όταν φτάσαμε στην Αθήνα (απο όσο πρόλαβα να δω στην τροχοδρόμηση, όσο είδα μέσα απο το terminal αλλά και πάλι στο ίδιο το fr24).

Μέσα σε ένα μήνα λοιπόν, αυτό έγινε τουλάχιστον δυο φορές.
Ερώτημα: Αν είναι προγραμματισμένες εργασίες, είναι αυτές οι πιο κατάλληλες ώρες για να γίνουν;
Δεύτερο ερώτημα: Υπάρχει περίπτωση να μην αφορά τεχνικό θέμα διαδρόμων αλλα ίσως προσωρινή αδυναμία τους να ελέγξουν δύο διαδρόμους μαζί;
Τρίτο ερώτημα: Αν γίνονται αυτά στα 25εκ επιβάτες, στις αρχές Απριλίου και αρχές Μαϊου, τότε στα 30 και στα 35εκ μέσα στον Αύγουστο τί να περιμένουμε;
Τέταρτο: Αν είναι όντως κάτι έκτακτο που να κλείνει έναν διάδρομο, τί μπορεί να είναι; Και γιατί κάνει τόση ώρα να αντιμετωπιστεί;
Πέμπτο: Η "αργή" εναέρια κυκλοφορία είναι προφανώς συνέπεια της χρήσης ενός διαδρόμου. Γιατί λοιπόν δεν ανακοινώνουν εξ'αρχής την πραγματική αιτία; Η ανακοίνωση προβλημάτων λόγω "εναέριας κυκλοφορίας", δημιουργεί στον περισσότερο κόσμο πχ εντυπώσεις αδυναμίας διαχείρησης και εκνευρισμό χωρίς λόγο.
0 x

d|m|tr|s
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 28

Δημοσίευσηαπό d|m|tr|s » 12 Μάιος 2019, 19:55

Μήπως γινόταν κάποια άσκηση ετοιμότητας ή έλεγχος του διαδρόμου για τυχόν αντικείμενα κλπ.;
0 x

sth
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 3

Δημοσίευσηαπό sth » 12 Μάιος 2019, 20:36

Και αυτή τη στιγμή φαίνεται να είναι σε λειτουργία μόνο ο ένας διάδρομος.
0 x

Επιστροφή σε “Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες