Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Luz":9u22xqtu said:
Αν έχεις πρόβλημα όρασης δεν μπαίνεις στο τμήμα ιπταμένων.Καθόλου.

οκ φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση
θα κοιτάξω για πολιτική :great:
 
#Αιθεροβάμων":2g60b03b said:
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις.αρχικά να ενημερώσω πως τώρα θα δώσω πανελλήνιες επομένως είμαι ακόμα σε φάση που ψάχνομαι.αρχικά το ύψος μου είναι 1.88.Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει περάσει ο ίδιος εξετάσεις για να κριθεί αν κάνει για ιπτάμενος.Πόσο αυστηρά ελέγχουν το ύψος ;;αν είμαι 1.89 τι γίνεται;;Έπειτα κάπου διάβασα ότι ακόμα και να γίνεις δεκτός και να τελειώσεις την σχολή το ύψος σε αποκλείει απο κάποιους τύπους αεροπλάνων (έχει να κάνει σχέση νομίζω με το εκτινασομενο κάθισμα και τον χώρο για τα πόδια μέσα στο αεροπλάνο.για να μην φλυαρω και επειδή ενδιαφέρομαι για τα μαχητικά τα γρήγορα ( f16 mirrage)δεν ξέρω πως να τα χαρακτηρίσω αλλιώς γιατί δεν γνωρίζω και την ορολογία :D ξέρετε κάνεις αν το ύψος μου αποτελεί πρόβλημα ;;.Τέλος ας πούμε ότι Η βάση Έχει Χ μόρια και εγώ έχω βγάλει λιγότερα απο Χ .ωωστοσιαν κάποιοι είτε αποτυγχάνουν στα αθλήματα είτε κατά το πρώτο έτος αποχωρησουν απο την σχολή.τί γίνεται τότε ;;παίρνουν κι άλλα άτομα με χαμηλότερα μόρια
Παρακαλώ όποιος έχει προσωπική εμπειρία και είναι Ίκαρος ή έστω γνωρίζει να μου απαντήσει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η Σχολή παίρνει επιλαχόντες μέχρι και Δεκέμβριο για κάε πρωτοετή Ίκαρο που παραιτείται για οποιοδήποτε λόγο ή κοβεται στις ιατρικές εξετάσεις. Σου απαντάω ως Ίκαρος

gestfo":2g60b03b said:
Καλησπέρα.. Ισχύει πως η βασική εκπαίδευση στη σχολή Ικάρων είναι η πιο δυσκολη απο όλες τις αλλες βασικές των στρατιωτικών σχολών ; και αν ναι γιατί;
Είναι μαζί με την αντίστοιχη της Ευελπίδων. Η σχολή και η αεροπορία δεν θέλει όμως να βγαίνουν έξω πληροφορίες όπως το πως και το γιατί.

Zaris":2g60b03b said:
Καλησπερα σε ολους στο φορουμ. Με λενε Αρη και ειμαι 19. Θα ξαναδωσω πανελληνιες του χρονου για την σχολη ικαρων, ιπταμενους, και ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα περι αυτου. Ισχυει οτι υπαρχουν κι αλλα θεματα με την ιδια ερωτηση απλα ειναι πριν 5-10 χρονια και υποθετω θα εχουν αλλαξει πολλα σε αυτο το διαστημα οποτε παμε αλλη μια.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ενδιαφερθει να απαντησεις στις ερωτησεις μου.

1) Πως ειναι η ζωη την 4ετια των σπουδων στην σχολη Ικαρων;

2) Παιρνουν ακομα καποιο μηνιαίο χρηματικο ποσο τα παιδια που σπουδαζουν εκει;

3) Αφου τελειωσει καποιος την σχολη και αποφασισει να συνεχισει τις σπουδες του στον τομέα της αεροποριας αυτο σημαινει πως παυει να μπορει να πεταει;

4) Οσοι τελειωσουν την σχολη τι εισοδημα εχουν και σε ποιες περιοχες της χωρας μας μπορουν να παρουν μεταθεσεις;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Peace
1 Η ζωή είναι πολύ ζόρικη. Το 1ο έτος χάλια από ψυχολογικη αποψη κυριως και απο σωματικη τον πρωτο μηνα σιγα σιγα ηρεμει αλλα αν δεν εισαι διατεθειμενος να εχεις στρατιωτικη ζωη ή δεν γνωριζεις καλα τι θα πει στρατιωτικη ζωη μην μπεις στη σχολη.
2 Περιπου 135 ευρω τον μηνα
3αν εσαι ιπταμενος πετας και μετα τη σχολη αλλιως όχι τοσο απλο
4 αναλογως τον τυπο αεροσκαφους που θα σαι το οποιο επιλεγεται αναλογα με τους βαθμους σου και τις επιδοσεις σου στη σχολη

Katia200":2g60b03b said:
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος του forum κ χρειάζομαι ορισμένες απαντήσεις για αυτό όποιος γνωρίζει ας ανταποκριθεί! Λοιπόν.. για τη σχολή ικάρων απαραίτητο είναι το B2 στα αγγλικά.. που χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της φοίτησης; Ακόμη, στην ιστοσελίδα της ΣΙ, αναφέρονται κ άλλες ξένες γλώσσες εκτός απο τα αγγλικά, δηλαδή τα γερμανικά και τα γαλλικά. Είναι κ οι τρεις εξίσου υποχρεωτικές; ή σου δύναται η δυνατότητα να επιλέξεις μία από τις τρεις (όπως για παράδειγμα τα αγγλικά;;;;) ευχαριστώ..
Ουσιαστικά απαραίτητα είναι τα Αγγλικά. Και να μην ξέρεις άλλη γλώσσα δεν πειράζει δεν γίνονται μαθήματα. Πολλά από τα μαθήματα της σχολής είναι στα Αγγλικά οπότε θα πρέπει να ξέρεις να τα μεταχειρίζεσαι καλά
 
Γεια σε ολους. :D. Ειμαι 3η λυκειου και ενδιαφερομαι για την σχολη ικαρων στο τμημα μηχανικων και εχω καποιοιες ερωτησεις σχετικα με την σχολη

1. τα μορια ποσα ειναι ?
2. η μυωπια και το λεηζερ ειναι απαγορευμενα μονο στο τμημα ιπταμενων ?
3. Η πολεμικη αεροπορια διαθετει και αεροσκαφη τα οποια εχουν μηχανικο εν πτηση δηλ. μεσα στο αεροπλανο κατα την διαρκεια της πτησης του. Για να πας εκει περνας απο αυτην την σχολη?

Εαν δεν τα καταφερω εδω μαλλον θα παω σχολη ναυτικων δοκιμων στους μαχιμους αν και δεν ξερω να το λεηζερ επιτρεπεται εκει αλλα απ οτι ξερω μεχρι στιγμης μονο η ικαρων δεν επιτρεπει καμια επεμβαση διορθωσης.
Οποιος το ξερει και αυτο ας απαντησει παρολο που ειναι λιγο ασχετο με το θεμα του φορουμ λλα δεν μπορω να βρω πουθενα απαντηση για αυτο το ζητημα :oops:


Σας ευχαριστω προκαταβολικα :great:
 
Πιλότος πολεμικής αεροπορίας

Γειά σας!Είμαι 16 ετών και θέλω να γίνω πιλότος πολεμικής αεροπορίας.Τι προσόντα πρέπει να έχω;Πόσο βαθμό πρέπει να βγάλω στις πανελλήνιες;Έχω ακούσει ότι το ύψος παίζει ρόλο ισχύει;(γιατί είμαι 16 ετών και ο χώρος ύψος 1 8:cool:
 
Καλησπέρα φίλε Πάνο,
Αρχικά για να μπεις στην Ικάρων θα πρέπει να γράψεις αρκετά καλά στις πανελλήνιες ( 17.127 μόρια ήταν η βάση φέτος εκτός αν ανήκεις στις <<ειδικές κατηγορίες>> οπότε είναι χαμηλότερη) οπότε πρέπει να διαβάσεις αρκετά. Μετά θα πρέπει να περάσεις από κάποια τεστ για την υγεία σου και λοιπά τα οποία δεν μπορώ να σου παρουσιάσω όλα πρέπει να τα αναζητήσεις στο internet μόνος σου. Το ύψος ισχύει νομίζω μόνο για τα μαχητικά και το όριο είναι 1,90 σύμφωνα με τον κανονισμό. Τώρα αν είσαι 1,92 π.χ δεν ξέρω εκεί πως λειτουργούν, αν σε κόβουν ή σε γράφουν 1,90( όποιος ξέρει ας το γράψει).
Πάντως αν έχεις κάποιες άλλες απορίες μπορείς να κάνεις και μια αναζήτηση στο Θέμα αυτό για την σχολή ικάρων και να διαβάσεις απαντήσεις που έχουνε δώσει παλαιότερα πιο έμπειρα μέλη του φόρουμ που η εργασία τους είναι και του χώρου.
Αυτά από μένα, καληνύχτα
 
Ρε παιδια, εχω μια απορια. Απο τεχνολογικη κατευθυνση μπορω να ενταχθω στους ιπταμενους ;
 
Απορία για την Σ.Ι

Καλησπέρα! Το '19 θα ξαναδωσω πανελλήνιες καθώς η σχολή που πέρασα δεν μου ταιριάζει. Έχω λατρεία με την πολεμική αεροπορία κ θα ήθελα να περάσω Ικάρων στο τμήμα ιπταμένων. Δεν ξέρω πως θα σας ακουστεί η ερώτηση μου ή αν είναι γελοία. Υπάρχει κάποιος περιορισμός σε τατουάζ; έχω ήδη ένα κ δεν θέλω να γίνει καμία στραβή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Παιδες καλησπερα. ΕΙμαι απο Κυπρο κ εξασφαλισα θεση στην σχολη ικαρων ιπταμενων.. Θελω απο καποιο που τελειωσε την σχολη ή ακομα φοιτα σε αυτη για να τον ρωτησω 1 - 2 πραγματα πολυ γενικα για την σχολη.. Τι πρεπει να εχω μαζι μ(αν χρειαζετε λαπτοπ) κτλπ
 
Αναστάση κατ'αρχάς συγχαρητηρια.Παρόλο που ημουν πρωην Ικαρος μπορω να σου δωσω καποιες συμβουλες.Οταν θα μπεις προετοιμασου για ενα ΣΟΚ .το Σοκ της βασικης εκπαιδευσης δηλαδη.Οταν το περασεις αυτο και μοιραστεις σε τμηματα ιπταμενων τα λεγομενα "κυματα" να ξεκουραζεσαι το βραδυ επαρκως και να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.Μελετη,παρατηρητικοτητα,συνεπεια.Αυτα χρειαζεται η Ικαρων και ισχυρη θεληση για να γινεις πιλοτος.
 
Χαίρεται!! Έχοντας περάσει σε καλό πανεπιστήμιο της Αθήνας εδώ και μερικά χρόνια, αποφάσισα να κάνω κάτι για τις τύψεις που νιώθω σχετικά με το ότι ποτέ όσο πήγαινα σχολείο δεν διάβασα όσο έπρεπε για να μπω στη Σχολή Ικάρων, το όνειρο μου από παιδί, και αντ' αυτού βασίστηκα στην εξυπνάδα μου για να περάσω σε κάτι πιο μέτριο. Καλό αλλά όχι τέλειο...

Θα ξαναδώσω λοιπόν άλλη μία φορά πανελλήνιες! Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εφόσον κάνω την υπέρβαση και καταφέρνω να μπω στη Σχολή Ικάρων (ελάχιστες οι πιθανότητες, το γνωρίζω αυτό, αλλά λέμε τώρα), υπάρχει περίπτωση να μην με δεχτούν ως ιπτάμενο και να πάω στα ραντάρ ΜΟΝΟ λόγω της ηλικίας μου, ενώ σύμφωνα με όλες τις άλλες μεταβλητές θα με δέχονταν ως ιπτάμενο; Έχετε υπόψιν πως θα είμαι στο όριο αλλά εντός αυτού, 21 χρονών δηλαδή εκείνη τη περίοδο.

Ευχαριστώ πολύ!!
 
Top