Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Απ΄όσο γνωρίζω η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο. Εφόσον είσαι μέσα στα όρια που βάζουν δεν υπάρχει θέμα. Θα κάνεις κανονικά την εκπαίδευση μαζί με τους άλλους και μετά θα μπεις στην ΠΑ σύμφωνα με τη προβλεπόμενη διαδικασία( δε ξέρω πως διορίζουν ιπτάμενους στις μοίρες)
 
Καλησπέρα ,
Δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω αποφασίσει για σχολή Ικάρων
Βέβαια έχω αλλεργικό άσθμα και γενικότερα αλλεργιά(σκόνες, γύρη κλπ) με τα κυριότερα συμπτώματα την άνοιξη
Ποιος μπορεί να μου πει ;
Ποιος ξέρει;
κόβουν στις ΠΚΕ για αυτό;
Ξέρω ότι η προκήρυξη περιλαμβάνει το άσθμα στις αιτίες αποκλεισμού ωστόσο η αλλεργία είναι κάτι που το έχουν παρά πολλοί (έτσι πιστεύω)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Ερωτήσεις σχετικά με Σ. Ι

Γειά σας, ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1) τα όρια ηλικίας για να μπει κάποιος Ικάρων ποια είναι;;
2)Ικάρων υπάρχει μονάχα στην Αθήνα; (ρωτάω διότι άκουσα πω υπάρχει και στον Βόλο)
3)έχω κάνει ένα αγοράκι (είμαι μανούλα δηλαδή) υπάρχει πιθανότητα να μην με δεχθούν εάν περάσω;; (είμαι πολύ μικρή μαμά)
4)εάν περάσω θα παίρνω μισθό από την "πρώτη" μέρα που θα μπω;;
Αυτά ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εύκολο θα ήθελα απαντήσεις ευχαριστώ πολύ!
 
Γεια σας παιδια παω 2α λυκειου και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τη σχολη Ικαρων για το τμημα των μηχανικων αεροσκαφων (ΣΜΑ) γιατι ενδιαφερομαι πολυ να μπω στη σχολη.
1ον,εχω μυωπια περιπου 1,5 βαθμους,ειναι απαραιτιτο να κανω την εγχειριση με το laser( για να διορθωσω τα ματια μου ) για να μπω στη σχολη ή μπορω να μπω και χωρις να κανω αυτην την εγχειριση?
2ον,εχω ακουσει οτι η σχολη κλεινει τα σαββατοκυριακα,ειμαι απο τη κρητη και οπως καταλαβαινετε θα μου ηταν λιγο δυσκολο να πηγαινω καθε σαββατοκυριακο στην κρητη και να επιστρεφω,οποτε γινεται να μενω στη σχολη και τα σαββατοκυριακα?
3ον,οι ικαροι εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιουν το στρατιωτικο αεροπλανο?(C 130)
Ενδιαφερομαι παρα πολυ να μπω στην σχολη Ικαρων,ειναι ενα παιδικο ονειρο να μαθω πως λειτουργει το αεροπλανο που ελπιζω να γινει πραγματικοτιτα.Οι απαντησεις σας θα μου φανουν πολυτιμες.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
ManosMyr said:
Γεια σας παιδια παω 2α λυκειου και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τη σχολη Ικαρων για το τμημα των μηχανικων αεροσκαφων (ΣΜΑ) γιατι ενδιαφερομαι πολυ να μπω στη σχολη.
1ον,εχω μυωπια περιπου 1,5 βαθμους,ειναι απαραιτιτο να κανω την εγχειριση με το laser( για να διορθωσω τα ματια μου ) για να μπω στη σχολη ή μπορω να μπω και χωρις να κανω αυτην την εγχειριση?
2ον,εχω ακουσει οτι η σχολη κλεινει τα σαββατοκυριακα,ειμαι απο τη κρητη και οπως καταλαβαινετε θα μου ηταν λιγο δυσκολο να πηγαινω καθε σαββατοκυριακο στην κρητη και να επιστρεφω,οποτε γινεται να μενω στη σχολη και τα σαββατοκυριακα?
3ον,οι ικαροι εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιουν το στρατιωτικο αεροπλανο?(C 130)
4ον,εχω ακουσει οτι για να μπεις στη σχολη πρεπει να εχεις το επιπεδο b2 στα αγγλικα,και οτι μεσα στη σχολη διδασκονται και γαλλικα και γερμανικα,χρειαζεται να εχω το επιπεδο b2 και στις υπολειπες γλωσσες ή μονο στα αγγλικα?
5ον,τα σχολικα βιβλια που μας δινουν στη σχολη ειναι ολα στα ελληνικα ή υπαρχουν και βιβλια που ειναι γραμμενα στα αγγλικα?
Ενδιαφερομαι παρα πολυ να μπω στην σχολη Ικαρων,ειναι ενα παιδικο ονειρο να μαθω πως λειτουργει το αεροπλανο που ελπιζω να γινει πραγματικοτιτα.Οι απαντησεις σας θα μου φανουν πολυτιμες.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Γεια σου Manos!
Μέχρι να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει, να πω εγώ τα παρακάτω, αλλά έχε κατά νου ότι μπορεί να μην ισχύουν (απλά για μια πρώτη ιδέα μέχρι κάτι πιο έγκυρο).

1) δεν έχω ιδέα! Εδώ https://www.haf.gr/contact/ θα βρεις τηλέφωνα επικοινωνίας. Στο "γραφείο ενημέρωση κοινού" (παλιά ήταν στη Βαλτετσίου) βοηθάνε (τουλάχιστον παλιά, στη Βαλτετσίου).
Πιστεύω θα σου απαντήσουν σε όλα αυτά που ρωτάς :)

2) Δε νομίζω ότι κλείνει, αλλά ότι οι δόκιμοι παίρνουν άδεια/έξοδο. Λογικά όπως και στους στρατεύσιμους θα μπορείς όποτε θες (και πάντα δλδ) να μένεις μέσα, δε θα υπάρχει πρόβλημα. Απλά -όπως και στους στρατεύσιμους- δε θα είσαι "σε άδεια" πλεόν αλλά πλήρως προβλεπόμενος και πάντα διαθέσιμος για όλες τις αγγαρίες/δουλειές κτλ.

3) Νομίζω πως ναι, αλλά ισχύει προτεραιτότητα και λογικά οι μαθητές της σχολής θα είναι στον πάτο της λίστας (οπότε : θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι)

4) - 5) και πάλι δε ξέρω καθόλου (https://www.haf.gr/contact/ => "γραφείο ενημέρωση κοινού" )

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία όταν έρθει η ώρα!!
:)
 
Από όσο γνωρίζω όλα τα βασικά βιβλία του Τμήματος Μηχανικών είναι στα ελληνικά.
 
Re: Ερωτήσεις σχετικά με Σ. Ι

Ελένη Χαραλάμπου":2bew3d13 said:
Γειά σας, ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1) τα όρια ηλικίας για να μπει κάποιος Ικάρων ποια είναι;;
2)Ικάρων υπάρχει μονάχα στην Αθήνα; (ρωτάω διότι άκουσα πω υπάρχει και στον Βόλο)
3)έχω κάνει ένα αγοράκι (είμαι μανούλα δηλαδή) υπάρχει πιθανότητα να μην με δεχθούν εάν περάσω;; (είμαι πολύ μικρή μαμά)
4)εάν περάσω θα παίρνω μισθό από την "πρώτη" μέρα που θα μπω;;
Αυτά ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εύκολο θα ήθελα απαντήσεις ευχαριστώ πολύ!

2)Ναι.Μόνο στην Αττική.Στο Βόλο δεν έχει σχολή,μόνο στην Αγχίαλο την 111 Πτέρυγα Μάχης
3)Δε νομίζω ότι τους ενδιαφέρει η οικογενειακή σου κατάσταση.Αλλά να είσαι σίγουρη ότι μόνο Σ/Κ θα βλέπεις το παιδί σου.Και όχι πάντα...
4)Μισθό όχι.Δίνουν ένα μικρό επίδομα στους σπουδαστές,δεν ξέρω πόσο είναι τώρα.
 
καλησπερα! ειμαι μαθητρια λυκειου και ενδιαφερομαι εδω και καιρο για να παω στην ικαρων ... ξερωψ αρκετα πραγματα και θα ηθελα να ρωτησω και καποια πραγματα που δεν ξερω...

1) πρεπει να ενημερωσεις τον διθευθηντη του σχολειου οτι θελεις να μπεις σε στρατιωτικη σχολη για να σε κατευθηνει αργοτερα?


2) αργοτερα αν μια κοπελα καταφερει και γινει πιλοτος και μεινει εγκυος για παραδειγμα και αφου γεννησει μετα μπορει να ξανα πεταξει?

3) οι πιλοτοι την στολη αφου αποφοιτησουν απο την ικαρων την αγοραζουν μονοι τους ή τους την δεινει η αεροπορια?

4) ο καθε ιπταμενος ή ιπταμενη επιλεγουν οι ιδιοι σε τι αεροσκαφος θελουν να περασουν ή επιλεγουν οι ανωτεροι σε αξιωμα?


5) καθε πτερυγα μαχης στην εορτη της ΠΑ κανει αεροπορικη επειδηξη πανω απο την βαση? αν κανουν ολες μηπως ξερετε αν κανει αυτη της Λαρισας? και αν θελουμε να παμε σε μια αεροπορικη επειδηξη πως μπορουμξε να παμε?


6) η εκπαιδευση με τα 2 αεροσκαφη τα τ 6α τεξαν γινεται στην καλαματα. οι εκπαιδευομενοι κανουν καθημερινα αυτη την διαδρομη απο την ικαρων μεχρι την καλαματα και μετα παλι ικαρων? αν οχι τι γινεται?


7) αφου περασεις ικαρων και το υγειονομικο και τα λοιπα τι γινεται την πρωτη μερα οταν μπεις στην ικαρων?¨


:cool: πως παρουσιαζομαστε? :mrgreen:


αυτα ειχα να ρωτησω... ας μου απαντησει καποιος που να εχει παει ή να ειναι εμπειρος ή να τα ξερει καλα για να ειναι σιγουρο

ευχαριστω εκ των πρωτερων ;) ;) ;)
 
Kαλησπέρα,

όλες τις ερωτήσεις σου μπορείς να τις απευθύνεις στο γραφείο ενημερωσης κοινού της Π.Α. Θα σε ενημερώσουν για τα τυπικά. Αν κάποιος που φοιτά ή είναι ήδη στη Π.Α. ιπτάμενος θα σε ενημερώσει για τα πρακτικά και τις δυσκολίες που υπάρχουν στην εκπαίδευση. Εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι έτοιμη να φύγεις από τη πόλη που ζεις τώρα.

Και μην σε ανησυχούν τα πρακτικά περί στολών (στα χορηγούν) και επιλογής Α/Φ (δεν θα έχεις.. :oops: )

Θα έπρεπε να σκεφτείς σοβαρά αν θες να ακολουθήσεις τη δύσκολη πορεία από άποψη ελευθερίας και αυτοπειθαρχίας που πρέπει να έχεις 'οταν φοιτάς σε στρατιωτική ή αστυνομική Σχολή. Επίσης πρέπει να είσαι υγιέστατη σωματικά και ψυχολογικά για να είσαι ιπτάμενη...
 
Top