Air Serbia

Η Aviolet, θυγατρική της JU ανέβασε τις ναυλωμένες της πτήσεις.

http://www.aviolet.rs/Data/Files/Aviole ... 019_en.pdf

Για Ελλάδα
BEG-CFU JU9540&9740
BEG-CHQ JU9542
BEG-ELF JU9144
BEG-JSI JU9140&42&9244&9342&9544
BEG-HER JU9150&9246&9646
BEG-RHO JU9548&9550
BEG-JTR-AOK JU9552
BEG-KGS JU9152
BEG-SMI JU9556
BEG-ZTH JU9554

Για την πτήση BNX-ATH JU9146 μπορείτε να αποταθείτε στο www.bigblue.rs
 
Το δρομολόγιο της Air Serbia (13η Best Regional 2019 / 5η Best Regional / Europe) BEG-JFK το 2018 διακίνησε 79.657 επιβάτες με πληρότητα 80,8% παραμένει το πρόβλημα της εποχικότητας. :(

https://www.exyuaviation.com/2019/06/ai ... on-us.html
 
Μόλις έκανα 2 πτήσεις με Air Serbia μετά από αρκετά χρόνια, που μου είχαν κλέψει και πράγματα από τη βαλίτσα. ATR στο πρώτο σκέλος. Στο gate κυνηγούσαν επιβάτες για να δώσουν την χειραποσκευή να μπει στις βαλίτσες. Απίστευτα αγενής η φροντιστής χωρίς να ξέρει λέξη αγγλικά η μια από τις δύο. Δεν έγινε ποτέ καλωσόρισμα ούτε, έλεγχος για ζώνες και απλά έδινε η πίσω εντολές στα σέρβικα. Με ξύπνησαν στον αέρα για να μου δώσουν το νερό!;!;!;! Αφού φτάσαμε Βελιγράδι και τράβηξε χειρόφρενο, 15 λεπτά δεν άφηναν το κόσμο να σηκωθεί. Κατέβαζαν τις βαλίτσες, ενώ είχε λεωφορείο δίπλα. Όχι να βγει, αλλά ούτε να σηκωθεί.
Πτήση Νο 2: Α320 GetJet.
Αγενείς, βιαστικοί στο gate, ήμουν στην πύλη 7 και μπορούσα άνετα να πάω στην 8 σε πτήση για Βαρκελώνη, υπήρχε ένα τεράστιο κενό στα διαχωριστικά και μηδέν έλεγχος εκεί. Ευγενικό πλήρωμα καμπίνας με γνώση αγγλικών που φάνηκε στο καλωσόρισμα. 2 Γ - 2 Α με περίεργα βαμμένα ξανθά μαλλιά και μπράτσα τα παλικάρια.... Δεν έγινε πάλι ποτέ έλεγχος για ζώνη. Ενώ ξεκολλούσε το κάτω μέρος των καθισμάτων, ηταν με σκρατς, λίγο να κουνηθείς έφευγε. Ο πιλότος λαλίστατος πριν την πτήση. Περιμέναμε transit επιβάτες, εξήγησε την διαδικασία, ενημέρωσε για τη διαδρομή και πάλι μας είπε αρκετά στη προσγείωση και τροχοδρόμηση.

Με ανησυχεί λιγάκι ότι δεν μας τσέκαραν για ζώνη...

ΥΓ Μάλλον τα Αγγλικά στο αεροδρόμιο Βελιγραδίου αντικαταστάθηκαν με ρωσικά.
 
Η γνωστή Air Serbia που κάποιοι πριν λίγο καιρό την έφερναν ως παράδειγμα επειδή πετάει USA, ενώ ελληνική εταιρεία όχι; :mrgreen:

Η δε χώρα είναι γνωστό υποκατάστημα της εγκληματικής οργάνωσης Ρωσία Α.Ε. Επιπλέον, είναι τρύπα στη γεωγραφία της Ευρώπης, με όλες τις έννοιες. Με λύπη μου διαβάζω ότι και στα αεροπορικά της είναι αμελής και αδιάφορη στις διαδικασίες.

Άλλος ένας λαός που ακόμα του πουλάνε και αγοράζει εθνική υπερηφάνεια, ενώ η απόσταση από τους γείτονες όλο και μεγαλώνει.
 
Μόλις έκανα 2 πτήσεις με Air Serbia μετά από αρκετά χρόνια, που μου είχαν κλέψει και πράγματα από τη βαλίτσα. ATR στο πρώτο σκέλος. Στο gate κυνηγούσαν επιβάτες για να δώσουν την χειραποσκευή να μπει στις βαλίτσες. Απίστευτα αγενής η φροντιστής χωρίς να ξέρει λέξη αγγλικά η μια από τις δύο. Δεν έγινε ποτέ καλωσόρισμα ούτε, έλεγχος για ζώνες και απλά έδινε η πίσω εντολές στα σέρβικα. Με ξύπνησαν στον αέρα για να μου δώσουν το νερό!;!;!;! Αφού φτάσαμε Βελιγράδι και τράβηξε χειρόφρενο, 15 λεπτά δεν άφηναν το κόσμο να σηκωθεί. Κατέβαζαν τις βαλίτσες, ενώ είχε λεωφορείο δίπλα. Όχι να βγει, αλλά ούτε να σηκωθεί.
Πτήση Νο 2: Α320 GetJet.
Αγενείς, βιαστικοί στο gate, ήμουν στην πύλη 7 και μπορούσα άνετα να πάω στην 8 σε πτήση για Βαρκελώνη, υπήρχε ένα τεράστιο κενό στα διαχωριστικά και μηδέν έλεγχος εκεί. Ευγενικό πλήρωμα καμπίνας με γνώση αγγλικών που φάνηκε στο καλωσόρισμα. 2 Γ - 2 Α με περίεργα βαμμένα ξανθά μαλλιά και μπράτσα τα παλικάρια.... Δεν έγινε πάλι ποτέ έλεγχος για ζώνη. Ενώ ξεκολλούσε το κάτω μέρος των καθισμάτων, ηταν με σκρατς, λίγο να κουνηθείς έφευγε. Ο πιλότος λαλίστατος πριν την πτήση. Περιμέναμε transit επιβάτες, εξήγησε την διαδικασία, ενημέρωσε για τη διαδρομή και πάλι μας είπε αρκετά στη προσγείωση και τροχοδρόμηση.

Με ανησυχεί λιγάκι ότι δεν μας τσέκαραν για ζώνη...

ΥΓ Μάλλον τα Αγγλικά στο αεροδρόμιο Βελιγραδίου αντικαταστάθηκαν με ρωσικά.

Με λίγα λόγια το savoir vivre ήταν τύπου Ζαμπούνης στα Jumbo o_O

Αχ, έγινε το νεράκι Dom Perignon, σαπίλα…

Καλά δεν έκανες πρόβα ένα harasho, ένα spasiba, ένα ντα κασπαζα :mrgreen:

Το check list είναι μάλλον: νύχια τούμπανο, κραγιόν αστραφτερό, μαλλιά αλεξίσφαιρα, έτοιμη η καμπίνα secured, πάμε τώρα …

Και για αντίο, είμαστε ζαβοί αλλά είμαστε οι καλύτεροι στην περιοχή ;)

Σε παλαιότερη πτήση με airSerbia ένας επιβάτης μπροστά μου ροχάλιζε και τραντάζονταν όλη η σειρά, δεν έχεις ιδέα …
Τον πλησιάζει η hostess, αρχίζει να τον σκουντάει άγαρμπα και να του λέει εεε Mr. President είστε καλά! Αφού δεν άρπαξε κανένα μαξιλάρι να τον περιλάβει πάλι καλά να λες :thx:
 
Αααα μα πόσο μέσα έπεσες. Στο ΑΤR η κυρία σχετική μεγάλης ηλικίας κοιτούσε τον εαυτό της στον καθρέφτη και φτιαχνόταν την ωρα του boarding... Άσχετο αλλά όπως μπαίνεις από την πίσω πόρτα είχε διαμόρφωση σε σχέση με της ΟΑ. Είχε εναν χώρο μπαίνοντας ευθεία και μετά δεξιά.

Ξέχασα να αναφέρω στο τσεκ ιν είχε βαρβάτο section οπλισμού στα απαγορευμένα αντικείμενα on board. Δλδ ούτε τα οπλα σου μπορείς να πάρεις μαζί, ούτε όμως τις σφαίρες.
 
H Σερβία έχει ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά οπλοκατοχής σε σχέση με τον πληθυσμό της στον κόσμο (γύρω στα 2,5 εκατ. όπλα, νόμιμα και παράνομα). Τα περισσότερα προέρχονται από τον Γιουγκοσλαβικό εμφύλιο, αλλά η ένοπλη σύγκρουση με το Κόσοβο το 1998-99, ο βομβαρδισμός του ΝΑΤΟ το 1999, μαζί με την αίσθηση του «ανάδελφου έθνους» που έχει παντού εχθρούς, τους έχουν κάνει να αποκτούν όπλα με κάθε τρόπο (κυρίως παράνομο) μέχρι και σήμερα.

Γι' αυτό και, προφανώς, η ιδιαίτερη αναφορά στον οπλισμό.
 
Top