Η Condor στην Ελλάδα

Καλημέρα

Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που κάποιος έχει κλείσει είσιτήριο με αυτή την εταιρεία πάνε έλα (συγκεκριμένα Μόναχο Καβάλα και πίσω ) και δεν εμφανιστεί στο αρχικό δρομολόγιο τι επιπτώσεις θα έχει στο εισιτήριο της επιστροφής; Κλειδώνει αυτόματα επειδή βγαίνει σαν non show? Όπως γίνεται και σε άλλες εταιρείες; Γιατί ο επιβάτης κατέβηκε με αμάξι και θέλει να ξέρει αν ισχύει το εισιτήριο της επιστροφής ή όχι, καθώς παίρνει τηλέφωνο στο αεροδρόμιο και πέρα βρέχει

Ευχαριστώ
 
Χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου ακυρώνεται ολόκληρο το εισιτήριο συνήθως.
Αυτό συμβαίνει επειδή οι αεροπορικές γνωρίζουν πως οι περιπτώσεις που κάποιος έκλεισε αλε ρετουρ ενώ χρειάζεται μόνο το ρετουρ ή το αλε επειδή είναι φθηνότερο είναι απείρως περισσότερες από τις περιπτώσεις που το αλε Μόναχο Καβάλα αποφάσισε να το κάνει οδικώς και να αφήσει το αμάξι του στην Καβάλα ώστε να γυρίσει στο Μόναχο αεροπορικώς.
Για να σιγουρευτείς θα πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να έρθεις σε επαφή με την αεροπορική. Επειδή είναι low cost θα είναι κάπως δύσκολο να βρεις εκπρόσωπο της να μιλήσεις που θα σου δώσει και οριστική απάντηση πάντως...
Σίγουρα μην δέσει κόμπο πες του ότι του πει ο υπάλληλος κάποιας εταιρείας που εχει αναλάβει το handling της Condor στη Καβάλα.
 
Οκ σ’ευχαριστώ πολύ, αύριο πετάει ένας φίλος μου για Μόναχο και τον είπα να ρωτήσει με τον κωδικό κράτησης που του είχα στείλει για να το δει επι τόπου
 
Δεν βρήκα κάτι στην σελίδα της εταιρείας για αυτό το θέμα. Αν κάνεις login στο my booking της εταιρείας τι σου γράφει;

https://www.condor.com/tcibe/eu/mybooking/login
 
Μου βγάζει μεν την κράτηση κανονικά, αλλά δεν μπορώ να προσθέσω κάποια βαλίτσα ενώ πριν μπορούσα και γενικά γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος ο ναύλος ‘πλεον’ της εταιρείας δεν επιδέχεται ούτε μια αλλαγή από την στιγμή που κλείστηκε ως οικονομικός ναύλος με χειραποσκευή
 
Η Condor έχει r/t fares ή στην ουσία πλήρωσες δύο oneway (σε ένα εισιτήριο); Γενικά, στις εταιρίες με one way prices (όπως τα περισσότερα LCC) είναι πιο εύκολο να ακυρώσεις τη πρώτη πτήση χωρίς να χάσεις και την επιστροφή. Αφού η τιμή της επιστροφής είναι ανεξάρτητα απ΄το εάν έχεις κλείσει oneway ή μετ΄ επιστροφής ή εάν έχεις κλείσει A-B-A ή B-A-B.

Βέβαια, σε κάθε περίπτωση πρέπει να τους ενημερώσεις ότι θέλεις την επιστροφή.
 
Ο επιβάτης είχε κλείσει πάνε έλα!! Εν τέλη πήγε ρώτησε κάποιος σήμερα που πετούσε και του είπαν ότι το εισιτήριο είναι κανονικά ανοιχτό !! Σας ευχαριστώ πάντως που ενδιαφερθήκατε για το ερώτημα μου
 
Top