Kriti Air

makedonas

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
06/09/2003
Μηνύματα
5.934
Likes
0
Website
avianewsgr.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Αρκετα μελη θα θυμουνται ισως το στικερακι που ειχανε τα F-50 της SΕΕΑ "Κriti Air" Η ερωτηση μου: Τι εγινε τελικα? Ειχε βουλιαξει και αυτη με την SΕΕΑ η ειχε συνεχισει για καποιο χρονικο διαστημα? Διοτι η εταιρεια παρουσιαζοτανε ως: H Kriti Air είναι μία νέα κρητική αεροπορική εταιρία λαϊκής βάσης που άρχισε να δραστηριοποιείται από τις 20 Ιουνίου (1994 σημ. δικια μου) μετά τη συμφωνία με τη SEEA η οποία θα εκτελεί πτήσεις μεταξύ Χανίων-Αθήνας. Επίσης η Kriti Air αναμένεται να αποκτήσει δικά της αεροσκάφη για τη διεύρυνση του δικτύου της στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό. source: library.techlink.gr
Να υποθεσουμε οτι τα αναφερομενα αεροπλανα δεν παραγγελθηκαν ποτε? Υπαρχουνε καποια αλλα στοιχεια?


thx in advance!
 
Πρόκειται για μια προσπάθεια δημιουργίας συνεταιριστικής αεροπορικής εταιρείας περίπου το 1993-94 με έδρα το Ηράκλειο της Κρήτης. Τα γραφεία της ήταν στην Λ. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥ 234 και το ΑΦΜ της 94315962 / Α' ΔΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.

Πρόεδρος του τότε ΔΣ ήταν κάποιος Χαμαλάκης Γεώργιος και Διευθύνων Σύμβουλος κάποιος Παπαδάκης Νικόλαος.


Που μπορώ να βρω πληροφορίες γι αυτή την εταιρεία;
 
Re: KRITI AIR ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

Θυμάμαι (σαν παιδί τότε) πως είχε κάποιες πτήσεις από Αθήνα για Χανιά αλλά ήταν σε συνεργασία με τη SEEA.
 
Καλά θυμάσαι!!! Μια αναζήτηση στο προσωπικό μου αρχείο έφερε αποτέλεσμα. ;)
https://scontent.fath7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E64812F

Είχε βουλιάξει κι αυτή με το κλείσιμο της SEEA και δεν κατάφερε να κάνει κάτι ανεξάρτητα...
 
Top