Αναζήτηση οικονομικών πτήσεων

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
d|m|tr|s
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 27

Re: Αναζήτηση οικονομικών πτήσεων

Δημοσίευσηαπό d|m|tr|s » 28 Οκτ 2019, 11:40

valentinovissi έγραψε:Θέλω αυτό το καλοκαίρι που μας έρχεται να κάνω ένα μίνι τουρ στα ελληνικά νησιά μόνο με πτήσεις, είναι νωρίς να τα κλείσω από τώρα ή παίζουν προσφορές αργότερα.?

Καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα του εγχειρήματος και ότι είμαστε σε αεροπορικό φόρουμ, αλλά το καλοκαίρι αξίζει να κάνεις τέτοια περιοδεία ακτοπλοϊκώς.
Εκτός κι αν εννοείς να πετάξεις μεταξύ Ρόδου-Κρήτης ή Βορείου- Νοτίου Αιγαίου ή π.χ. μεταξύ Αιγαίου-Ιονίου μέσω Αθηνών.
0 x

Άβαταρ μέλους
valentinovissi
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RYR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LCLK
x 17
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό valentinovissi » 28 Οκτ 2019, 21:04

ckabi έγραψε:θέλεις να πετάξεις από νησί σε νησί απευθεάς; αυτό μάλλον είναι πιο δύσκολο από το να πετάς μέσω αθηνών, καθώς νομίζω ότι μόνο η skyexpress κάνει τέτοιες πτήσεις (αντε και η aegean από Ρόδο), και τα εισιτήριά της δεν είναι φθηνά, ούτε ξέρω να σου πω πότε να κλείσεις

Επίσης δώσε μου μία ιδέα ποια νησιά σε ενδιαφέρουν. Τα πιο γνωστά (οπότε μπορείς να πετάξεις και με volotea μύκονο, σαντορίνη, ηράκλειο) ή νησιά της άγονης γράμμής.

Πάντως αν μιλάμε για aegan/oa η φθηνότερη τιμή που θα βρείς είναι από Αθήνα προς νησί 41ευρώ και από νησί προς Αθήνα με 19ευρώ. Όποτε βρεις τέτοια τιμή κλείστη. Συνήθως βγαίνουν προσφορές, μέχρι το καλοκαίρι θα βγουν 2-3 αλλά μπορεί να δεις την τιμή αυτή και σε άσχετη στιγμή. Βέβαια εσένα σε βολεύει να κλείσεις ένα ενιαίο εισιτήριο από νησί σε νησί μέσω αθήνας ή και θεσσαλονίκης σπανιότερα(ο συνδυασμός δεν είμαι σίγουρος πόσο βγαίνει).

Η αλήθεια ήταν λίγο γενικό αυτό που ρώτησα αλλά δεν περίμενα απαντήσεις. Λοιπόν 8 Ιουνίου φεύγω από Αθήνα για Σάμο μέχρι εκεί καλά με 43 ευρώ όλα καλά αλλά μετά βλέπω κάτι 85αρικια με Skyexpress για 20λεπτη πτήση και τρελαίνομαι.
Θέλω να πάω Σάμο,Κω,Λέσβο,Χίο,Πάρο, τα κλασικά Κρήτη, Μύκονο, Σαντορίνη και Ρόδο ξέρω πως και που.
d|m|tr|s έχεις δίκιο για ακτοπλοοική σύνδεση αλλά σε αεροπορικό φόρουμ είμαστε. :great:
0 x

sth
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 3

Δημοσίευσηαπό sth » 07 Νοέμ 2019, 18:30

Καλησπέρα. Να ρωτήσω για το Kayak. Ο,τι αποτελέσματα βγάζει είναι αξιόπιστα ;

Βρήκα ένα εισιτήριο που με ενδιαφέρει (2 πτήσεις Aegean) που η διαφορά από τη σελίδα της Aegean είναι κοντά στα 200€. Πιο συγκεκριμένα από το Kayak με παραπέμπει στο tix.com.gr για να κάνω κράτηση. Εντάξει το Kayak είναι γνωστό, αλλά το tix.com.gr πρώτη φορά το είδα όταν έψαξα για το συγκεκριμένο ταξίδι. Έχει κλείσει κάποιος από αυτό ;

Αν το κλείσω, γίνεται κανονικά κράτηση και για τις 2 πτήσεις σε έναν κωδικό κράτησης, ώστε να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση καθυστέρησης κτλ ;
0 x

Άβαταρ μέλους
lewton
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDHI
x 29
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό lewton » 07 Νοέμ 2019, 18:36

Άρα δε ρωτάς αν είναι το kayak αξιόπιστο αλλά το https://tix.com.gr...
0 x
no more FlyBaboo........ :(

Επιστροφή σε “Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης