Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μα ναι, πραγματικά. Είναι από τα πιο βασικά benefits μαζί με το boarding και δευτερευόντως το lounge. Αν πετάω 100 φορές το χρόνο θέλω να μπαίνω και να βγαίνω γρήγορα, αυτή είναι η όλη ιδέα με βάση pax surveys παγκοσμίως.
 
Ακόμα πιο εκνευριστικό είναι να σου δίνουν απο μόνοι τους πχ την 05Β, εσυ να θες να το αλλάξεις σε 05Α και να ζητάνε πληρωμή..
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι εάν έχεις gold, ούτε 05Β θα πάρεις, ούτε 05E.
Πολλές φορές που έχει τύχει να ταξιδέψω με συνάδελφο που είναι blue.
Μπαίνουμε για check in 48 ώρες πριν την πτήση και εμένα ΟΛΕΣ τις φορές με έβγαλε 14Α, ενώ εκείνον μια φορά 06Ε μια φορά 05Β και μόνο μία φορά πιο πίσω.
Νομίζω ότι το ίδιο το σύστημα εάν έχεις gold ή silver σε "πάει" 14 σειρά. Τυχαίο?
 
Έτσι είναι, δεν δίνει καν προτεραιότητα στα χρυσά μέλη για τις μπροστινές θέσεις αν δεν πληρώσουν. Ίσα ίσα που μας τιμωρεί και μας δίνει θέσεις πίσω μοιράζοντας τις μπροστινές σε μη frequent flyer (άρα και loyal) επιβάτες
 
Από όσες φορές έχω ταξιδέψει με Α3 απο τη στιγμή της αλλαγής της πολιτικής, κι είναι καμία δεκαριά όλες εξωτερικό κι άλλες τόσες οι δικοί μου, όλοι Blue, μόνο μια φορά μας έτυχε "premium" θέση. Επειδή πετάω κι αύριο μάλιστα, το σύστημα αυτόματα με πέταξε στην 28Β. Οπότε δε νομίζω οτι το σύστημα "βοηθάει" τους Blue, ή απλά εγώ είμαι γκαντέμης και δε μου κάθεται ποτέ καλή θέση :p

Επίσης έχω παρατηρήσει πως και 47.59.59 πριν την πτήση να μπεις, το μισό και βάλε αεροπλάνο είναι πιασμένο, οκ ένα μέρος είναι απο γραφεία που κάνουν αυτά έναντι αμοιβής το τσεκ-ιν αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά παράξενο γιατί συμβαίνει κάθε φορά.
 
Στην κλήρωση καλής θέσης παίζει σημαντικό ρόλο το πότε θα κάνεις δωρεάν τσεκ ιν. Αν το κάνεις κοντά στο 48ωρο είναι πιθανότερο να πάρεις θέση πίσω και στη μέση. Αν το κάνεις τελευταία στιγμή ή τέλος πάντων κοντά στην ώρα αναχώρησης είναι πιθανό να πάρεις καλή θέση αφού το σύστημα έχει δώσει ήδη τις "χάλια" θέσεις στους ήδη έχοντες κάνει τσεκ ιν νωρίς. Όλα αυτά πάντα με πιθανότητες και στην περίπτωση που ταξιδεύεις μόνος. Αν έχεις συνταξιδιώτη δεν σε παίρνει να περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί μπορεί να μη βρεις θέσεις διπλανές.
joker2013":727hcr4z said:
Επίσης έχω παρατηρήσει πως και 47.59.59 πριν την πτήση να μπεις, το μισό και βάλε αεροπλάνο είναι πιασμένο, οκ ένα μέρος είναι απο γραφεία που κάνουν αυτά έναντι αμοιβής το τσεκ-ιν αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά παράξενο γιατί συμβαίνει κάθε φορά.
Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και δε συμβαίνει μόνο στην Aegean αλλά και στις ξένες εταιρίες. Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλοί που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν θέση (και εγώ το κάνω αυτό κάποιες φορές. Ειδικά όταν είσαι με συνεπιβάτη ή παρέα 5-6 άτομα, πληρώνεις από πριν να είσαι σίγουρος ότι θα κάτσετε μαζί. Κάποιες επίσης είναι προεπιλογή των gold, που δεν είναι και λίγοι. Το ρημάδι το lounge είναι μια ζωή πήχτρα στον κόσμο και δεν βρίσκεις ούτε να κάτσεις. Και δεν μιλάω μόνο για της Aegean. Και στου εξωτερικού γίνεται πανικός ακόμα και σε μεγάλα lounges (AMS, CDG, MXP κλπ). Επίσης κάποιες θέσεις παίζει να είναι από πριν μη διαθέσιμες από την εταιρία λόγω κατανομής βάρους ή για άλλους λόγους.
Οπότε να αμέσως αμέσως το μισό αεροπλάνο και βάλε...
 
Αγαπητέ Γιώργο, προφανώς και όταν πετάς με παρέα μπορεί να σε πάει το σύστημα οπουδήποτε.
Παλαιότερα βέβαια ακόμα κι αν δεν είχες κάνει early check, αν τα εισιτήρια ήταν βγαλμένα σε μια κράτηση, τις διπλανές θέσεις δε τις έχανες.
Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί σε σένα, πάντως και άλλο gold μέλος που ξέρω, το σύστημα τον βάζει 14 σειρά ή 15.
Ίσως υπάρχει κάποιος αλγόριθμος στο σύστημα και αν δηλώσεις αριθμό κάρτας που αντιστοιχεί σε gold member, το σύστημα σε "στέλνει" στην πρώτη δωρεάν σειρά...
 
pet":3u9qkgvz said:
, πάντως και άλλο gold μέλος που ξέρω, το σύστημα τον βάζει 14 σειρά ή 15.
Δυστυχώς και εμένα (Miles & Bonus gold) συστηματικά συμβαίνει το ίδιο.
 
pet":2enagle2 said:
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι εάν έχεις gold, ούτε 05Β θα πάρεις, ούτε 05E.
Πολλές φορές που έχει τύχει να ταξιδέψω με συνάδελφο που είναι blue.
Μπαίνουμε για check in 48 ώρες πριν την πτήση και εμένα ΟΛΕΣ τις φορές με έβγαλε 14Α, ενώ εκείνον μια φορά 06Ε μια φορά 05Β και μόνο μία φορά πιο πίσω.
Νομίζω ότι το ίδιο το σύστημα εάν έχεις gold ή silver σε "πάει" 14 σειρά. Τυχαίο?

Εγω που ειμαι χρυσος εχω παρατηρησει οτι σχεδον παντα το συστημα αρχικα μου δινει την 5Β.
Βεβαια σχεδον παντα - εστω και αν ειναι τελευταια στιγμη- θα βρω στην 30/31 παραθυρο ή διαδρομο.
 
GP707":30dnhiq2 said:
Στην κλήρωση καλής θέσης παίζει σημαντικό ρόλο το πότε θα κάνεις δωρεάν τσεκ ιν. Αν το κάνεις κοντά στο 48ωρο είναι πιθανότερο να πάρεις θέση πίσω και στη μέση. Αν το κάνεις τελευταία στιγμή ή τέλος πάντων κοντά στην ώρα αναχώρησης είναι πιθανό να πάρεις καλή θέση αφού το σύστημα έχει δώσει ήδη τις "χάλια" θέσεις στους ήδη έχοντες κάνει τσεκ ιν νωρίς. Όλα αυτά πάντα με πιθανότητες και στην περίπτωση που ταξιδεύεις μόνος. Αν έχεις συνταξιδιώτη δεν σε παίρνει να περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί μπορεί να μη βρεις θέσεις διπλανές.
joker2013":30dnhiq2 said:
Επίσης έχω παρατηρήσει πως και 47.59.59 πριν την πτήση να μπεις, το μισό και βάλε αεροπλάνο είναι πιασμένο, οκ ένα μέρος είναι απο γραφεία που κάνουν αυτά έναντι αμοιβής το τσεκ-ιν αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά παράξενο γιατί συμβαίνει κάθε φορά.
Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και δε συμβαίνει μόνο στην Aegean αλλά και στις ξένες εταιρίες. Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλοί που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν θέση (και εγώ το κάνω αυτό κάποιες φορές. Ειδικά όταν είσαι με συνεπιβάτη ή παρέα 5-6 άτομα, πληρώνεις από πριν να είσαι σίγουρος ότι θα κάτσετε μαζί. Κάποιες επίσης είναι προεπιλογή των gold, που δεν είναι και λίγοι. Το ρημάδι το lounge είναι μια ζωή πήχτρα στον κόσμο και δεν βρίσκεις ούτε να κάτσεις. Και δεν μιλάω μόνο για της Aegean. Και στου εξωτερικού γίνεται πανικός ακόμα και σε μεγάλα lounges (AMS, CDG, MXP κλπ). Επίσης κάποιες θέσεις παίζει να είναι από πριν μη διαθέσιμες από την εταιρία λόγω κατανομής βάρους ή για άλλους λόγους.
Οπότε να αμέσως αμέσως το μισό αεροπλάνο και βάλε...

Εχω μπει απειρες φορες σε lounges οντως χρυσος με τις 3 μεγαλες συμμαχιες, και παλαιοτερα κατοχος καρτας Priority Pass.
Τα μοναδικα lounges που εχω δει επανειλημενως γεματα ειναι μονο αυτα της Λουφθχανσα σε Φρανκουρτη και Μοναχο και της Αεροφλοτ στην Μοσχα. Στο lounge της Αιγαιου μπαινω 2 φορες το μηνα τα τελευταια 12 χρονια. Ουδεποτε εχει υπαρξη περιπτωση να μη βρω καθισμα, εστω και να μοιραστω το τραπεζακι με αλλον.
 
Top