Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....
Αυξήθηκαν τα μίλια για Ευρώπη προς Far East, Near East/Central Asia, North America και τα εσωτερικά μέσα στο Far East
Και τώρα θα βγάλουν το black friday να αγοράσεις μίλια με δώρο όπως πέρισυ για να βρεις αυτά που σου λείπουν πλέον ;)
 
Καλησπέρα,

Ως gold μέλος δικαιούμαι κάποιο από τα παρακάτω;
  • Να "περάσω" ακόμη έναν συνεπιβάτη μαζί μου στο security (fast lane) του Ελ. Βενιζέλος;
  • Να έχω μαζί μου έναν συνεπιβάτη στο priority boarding;

Ευχαριστώ.
 
MerNion":3jeojcc0 said:
Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....
Αυξήθηκαν τα μίλια για Ευρώπη προς Far East, Near East/Central Asia, North America και τα εσωτερικά μέσα στο Far East
Και τώρα θα βγάλουν το black friday να αγοράσεις μίλια με δώρο όπως πέρισυ για να βρεις αυτά που σου λείπουν πλέον ;)

Ναι, είναι στους στόχους εξαμήνου (δείτε εδώ σελ. 6).

Συνεχής ανάπτυξη του προγράμματος πιστότητας, ώστε να μεγιστοποιηθούν τα οφέλη των επιβατών,

ΝΕ ΤΙ :rant:

Φυσικά δεν είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν για τέτοιες αλλαγές, αλλά αν θέλουν να είναι σοβαρή εταιρεία οφείλουν να χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις με περισσότερο τακτ. Τα ίδια έκαναν και πέρσι που αύξησαν "εποχικά" τις χρεώσεις για θέσεις/αποσκευές. Και φυσικά επαναλαμβανόμενες τέτοιες κινήσεις χωρίς προειδοποίηση στους πελάτες τους, δείχνουν πόσο ερασιτεχνικά χειρίζονται το πρόγραμμα πιστότητας και τι δυσοίωνο μέλλον μας περιμένει...
 
MerNion":3f8xrdit said:
Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....
Αυξήθηκαν τα μίλια για Ευρώπη προς Far East, Near East/Central Asia, North America και τα εσωτερικά μέσα στο Far East
Και τώρα θα βγάλουν το black friday να αγοράσεις μίλια με δώρο όπως πέρισυ για να βρεις αυτά που σου λείπουν πλέον ;)

είναι κάτι μόνιμο αυτό δηλαδή αυτή η αύξηση ή προσωρινό;
ήμουν έτοιμος να κλείσω κάτι εισιτήρια για Φιλιππίνες με μίλια που μάζευα με κόπο όλο το χρόνο και τώρα με διέλυσαν...
Πέρσυ ξεκίνησαν την κοροϊδία που ανέβαζαν τις τιμές που πλήρωνες όταν έκανες εξαργύρωση μιλίων (πχ την Τετάρτη για μια ευρωπαϊκή πόλη ζητούσε 7500 μίλια και 40 ευρώ και την Παρασκευή 7500 μίλια και 100 ευρώ...) , τώρα αυτό.
Μάλλον πρέπει να αλλάξω εταιρία
 
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εταιρείας, αλλά αστροσυμμαχίας :rant: ειδικά στις εξαργυρώσεις πτήσεων Ασίας, π.χ. ΑΤΗ-HND μονής κατεύθυνσης ήταν 40.000 μίλια και από €154-228 για Economy ενώ Business 55.000 μίλια και από €263-382. Τώρα έγιναν 45.000 μίλια και από €95-228 για Economy και Business 65.000 μίλια και από €182-382. Πάντα η LH ήταν εξωφρενική στα χρήματα που ζήταγε (μάλλον το δικαιολογεί ότι τα Γερμανικά αεροδρόμια έχουν υψηλούς φόρους), τώρα οι CA & ΤΚ ζητούν τα λιγότερα χρήματα.
Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι οι LH & NH έκοψαν τις εξαργυρώσεις business και προσφέρουν εξαργυρώσεις μόνον Οικονομικής.
Κάπου διάβασα ότι από Απρίλιο η ΝΗ θα κόψει τελείως τις εξαργυρώσεις στην αστροσυμμαχία μόνο εξαργυρώσεις της δικής της κάρτας. Δεν το έχω επιβεβαιώσει. :?:

Το πετσόκομμα όμως έγινε με την Αυστραλία όπου πριν έβρισκες μονή κατεύθυνση με ΤΚ/SQ Αθήνα-SYD or MEL 65.000 μίλια και από €74-115 για Economy ενώ Business 100.000 μίλια και από €223.
Τώρα μπορείς να βρεις τα ίδια για Economy, αλλά έκοψαν την Business (έψαξα για Οκτ. & Νοεμ. 2020 αλλά δεν βρήκα κάποιο διαθέσιμο) επίσης δεν βρίσκεις TG πιά :( . Μία ημέρα βρήκα στο πήγαινε Business ATH-MEL τις CA/SQ και ήθελαν 115.000 μίλια και €345.
Δική μου άποψη είναι ότι η Star Alliance περιορίζει τις παροχές στα μέλη :cry: παραμένει όμως το ποιο γενναιόδωρο πρόγραμμα έναντι των άλλων και ιδιαίτερα της ουρανοπαρέας.
 
Οι υψηλοί «φόροι» στα εισιτήρια της LH και άλλων εταιρειών, οφείλεται στο γεγονός ότι ο λεγόμενος «επίναυλος» μπαίνει ως φόρος στο εισιτήριο (YQ tax) και εισπράττεται μαζί με τους φόρους και τα τέλη. Η Αιγαίου -προς το παρόν- συμπεριλαμβάνει τον επίναυλο ως μέρος του ναύλου (Q-surcharge) και έτσι, καλύπτεται από την εξαργύρωση μιλίων.

Πάντως με την έλευση του NDC στις πωλήσεις εισιτηρίων, αναμένεται να αλλάξει το τοπίο των προγραμμάτων τακτικών επιβατών. Η Lufthansa Group και το Flying Blue, ήδη αποδέσμευσαν εν μέρει τα μίλια από τα booking classes και εισήγαγαν κριτήρια συνολικής αξίας του εισιτηρίου.
 
Πάντως είναι τεράστια η διαφορά να χρεώνεται ένα one way υπερατλαντικό με μια ενδιάμεση στάση 50.000 και πάνω μιλίων με πχ τη Lufthansa ή τη Swiss +300-400€ και με την πχ Air Canada ή την United μόλις +10-40€. Δεν μπορώ να κατανοήσω τέτοιες διαφορές μέσα στην ίδια συμμαχία.
 
Ήρθαν και οι Black Friday προσφορές: 100% επιπλέον μίλια με κάθε αγορά μιλίων εξαργύρωσης έως 30/11!
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Έχω κάνει αίτημα αναβάθμισης σε business με χρήση κουπονιού για τις προσεχείς ημέρες.
Ακόμα είναι σε εκκρεμότητα το αίτημα. Απ 'οτι ξέρω μπορεί να εγκριθεί ως και 2h προ πτήσης.

Επειδή ανοίγει σε λίγo καιρό το check in, αν πληρώσω να πάρω θέση μπροστά, χρεώσω την κάρτα και τελικά το αίτημα εγκριθεί, το ποσό που πλήρωσα επιστρέφεται?
 
Το αιτημα μπορει να εγκριθει μέχρι και την στιγμη του boarding καθως μπορει να σας τραβηξουν οι gate agents αναλογως την διαθεσιμοτητα. Το ποσο δε θα επιστραφει.
 
Top