LGTS/SKG: Ολοκλήρωση του σχεδίου του αερολιμένα

Όμορφο φαίνεται, αλλά όταν θα τελειώσει η επέκταση δε θα στριμωχνόμαστε πλέον, θα βρίσκουμε να καθίσουμε και δε θα περιμένω να επιβιβαστούν οι επιβάτες της Χ πτήσης ώστε να περάσω στο διπλανό gate για την επιβίβαση της δικής μου πτήσης; :mrgreen:
Και θα σταματήσει να υπάρχει η κατάσταση -λέγε με- Ηράκλειο (ή Tegel) all year long.
Ή μήπως όχι;
 
Δηλαδη το 2020 θα δοθει ο διαδρομος προσαπογειωσης ενω ο νεος τερματικος σταθμος θα ειναι ετοιμος το 202Χ ? :?:
 
newairport.jpg
 
Σήμερα, στην Eurocontrol, έχει την εξής προειδοποίηση για Θεσσαλονίκη

LGTS (Thessaloniki)
Not available due to snow removal exercise between 1000/1130UTC
High delays.

Δηλ., κλείνουν το αεροδρόμιο για 1,5 ώρες για να κάνουν τέτοιες ασκήσεις; Ή είναι λάθος στο Eurocontrol; ή μήπως έχει σχέση με τον καινούργιο διάδρομο ή άλλες σχετικές εργασίες;
 
Ισχύει αυτό ακριβως που λέει το Eurocontrol. Κλείνει δηλαδή.
 
Αυτό που μου φάνηκε παράξενο ήτανε ο λόγος που αναφέρει το Eurocontrol (όχι το ότι ένα αεροδρόμιο κλείνει 1,5 ώρες για κάποιες εργασίες / ασκήσεις).
 
Βρε παιδια επειδή έχω βραχυκλωσει από χθες, το Μακεδονία 3 ιμάντες για βαλίτσες δεν έχει; 2 στην Σεγκεν περιοχή (επιτέλους λειτουργούν και οι 2) και ένας στην εκτός Σένγκεν.
Χθες γυρνώντας από Κωνσταντινούπολη ειδα ότι την βαλίτσα την πήρα από τον ιμάντα 5. Οι άλλοι 2 που βρίσκονται;
 

Attachments

  • IMG_20191224_142519.jpg
    IMG_20191224_142519.jpg
    503 KB · Προβολές: 3.018
Οι παλιοί ιμάντες είναι πλέον οι 5,6,7.
Στο νέο κτίριο θα υπάρχουν οι 1,2,3,4.
 
θα έχουμε 16 check in counters και 12 πύλες στον παλιό σταθμό με χρήση κυρίως για εκτός Σένγκεν, εκτός από 2 που θα είναι εναλλασσόμενες, ενώ στο νέο τέρμιναλ δεν θα έχουμε εκτός Σέγκεν πύλες/counters.

Από την παρουσίαση κάποιες σημαντικές φωτογραφίες:

41HInjF.png


S7eEMes.png


iubXphf.png


ZWLsiSV.png


Ενώ θ' αλλάξουν και τα στέγαστρα στις πύλες στον παλιό σταθμό, λόγω Βαρδάρη!

7F9NHjm.png
 
Top