Κατάρριψη Β737-800 της Ukraine International από... λάθος

Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

danmilon":3uynkvbj said:
mimithem":3uynkvbj said:
Τα συντρίμμια έχουν τρύπες από σφαίρες διαμετρήματος 50 χιλιοστών και άνω...

Από που προκύπτει αυτή η πληροφορία;

Ρίξτε μια ματιά στις αναρτήσεις 29 και 30, μεγεθύνετε λίγο τις φωτογραφίες και θα βγάλετε κάποια συμπεράσματα ....

https://www.pprune.org/rumours-news/628 ... ran-3.html

Εγώ βλέπω ισχυρές ενδείξεις διάτρησης της ατράκτου από εξωτερικά αίτια.
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

TOGA":3m355581 said:
Δε θέλω να μπω σε διαδικασία υποθέσεων — αργά ή γρήγορα θα φανεί η αλήθεια. Αλλά το ότι το σήμα του FR χάθηκε ξαφνικά, χωρίς να φανεί αλλαγή ταχύτητας, ύψους, ή κατεύθυνσης, δε νομίζω ότι γίνεται παρά μόνο σε καταστροφικό συμβάν. (Όχι δηλαδή από μηχανική βλάβη, όπως αμέσως :rolleyes: συμπέραναν κιόλας οι ιρανικές αρχές)

Επίσης δεν υπηρξε Mayday call. Ολα εγιναν πολυ γρηγορα. Πιθανολογω καποια εκρηξη. Θα μαθουμε συντομα, πιστευω...
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Ξεχάσατε το ηχητικό κλιπάκι "Τι μας κρυυυβουουουν..." με φωνή Τράγκα.
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

6circles":2atnlnjy said:
danmilon":2atnlnjy said:
mimithem":2atnlnjy said:
Τα συντρίμμια έχουν τρύπες από σφαίρες διαμετρήματος 50 χιλιοστών και άνω...

Από που προκύπτει αυτή η πληροφορία;

Ρίξτε μια ματιά στις αναρτήσεις 46 και 47, μεγεθύνετε λίγο τις φωτογραφίες και θα βγάλετε κάποια συμπεράσματα ....

https://www.pprune.org/rumours-news/628 ... ran-3.html

Εγώ βλέπω ισχυρές ενδείξεις διάτρησης της ατράκτου από εξωτερικά αίτια.

Που είναι οι φωτογραφίες στους αριθμούς που ανέφερες;;;
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Για εκείνους που κοροϊδεύουν, θεωρώντας ότι το γεγονός αυτό είναι εντελώς τυχαίο, ας δουν τις τρύπες της παρακάτω φωτογραφίας σε τμήμα του κινητήρα, οι οποίες έχουν οπές προς τα μέσα και όχι από την αντίθετη πλευρά σαν να προέρχονται από εσωτερική έκρηξη. Εμπειρογνώμονας δεν είμαι, σκαμπάζω όμως τρία-τέσσερα πράγματα από ανάλογες εικόνες. Οι ειδικοί θα κάνουν τη δουλειά τους.

http://avherald.com/img/uia_b738_ur-psr_tehran_200108_5a.jpg
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Οι μόνες τρύπες που βλέπω εγώ είναι στα μυαλά των πυροβολημένων στα αγγλόφωνα site οι οποίοι έχουν ξεσαλώσει και από τους οποίους αντιγράφετε μερικοί ό,τι ανοησία ποστάρουν.

Επίσης, κάθε φορά που διαβάζω τη φράση «Εγώ ειδικός δεν είμαι, αλλά...» , έχω σταματήσει να διαβάζω πριν το «αλλά».
Όποιος δεν είναι ειδικός, ας μην προβαίνει σε συμπεράσματα.

Επί της ουσίας, όποιος νομίζει ότι υπάρχουν τέτοιες αποδείξεις (ότι το αεροσκάφος δέχτηκε πυρά και έχει τρύπες από σφαίρες) και ότι οι σχετικές φωτογραφίες θα έβγαιναν στο Reuters και στο Ιρανικό Πρακτορείο φόρα παρτίδα, να πάει να κοιταχτεί. :with:

Παρομοίως και όποιος νομίζει ότι οι Πέρσες θα έριχναν Ουκρανικό αεροσκάφος με 63 Καναδούς πολίτες. Δηλαδή, ότι τι;
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Αφού μας το λέτε εσείς κύριε Οβελιξ θα πάμε να κοιταχτούμε. Πείτε μας και τι άλλο να κάνουμε αν έχετε την καλοσύνη και τον χρόνο. Εάν θέλετε μπορούμε να μην ξαναγράψουμε στο φόρουμ γιατί δεν είμαστε ειδικοί. Εσείς αλήθεια τι επαγγέλεστε εκτός από είρων;
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Στο μεταξύ, το Reuters μεταδίδει ότι πηγές από καναδικές υπηρεσίες πληροφοριών [UPDATE: πέντε πηγές από υπηρεσίες ασφαλείας, τρεις Αμερικανοί, ένας Ευρωπαίος και ένας Καναδός] δηλώνουν ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι το αεροσκάφος καταρρίφθηκε.
https://www.reuters.com/article/us-iran ... SKBN1Z70EL

Κάποιος να τους στείλει τα λινκς από το airliners.gr και τους «Δεν είμαι ειδικός, αλλά...» μπας και τους ανοίξουμε τα μάτια.

Επιπλέον, μιλάμε για το Ιράν. Τη χώρα που οι δυτικές υπηρεσίες πληροφοριών έχουν στο μικροσκόπιο με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο (από δορυφόρους μέχρι ποιος ξέρει τι άλλο). Πιστεύει κανείς ότι θα υπήρχε ένδειξη εκτόξευσης πυραύλου και θα το κρατούσαν μυστικό;

Καταλαβαίνω ότι οι θεωρίες συνωμοσίας είναι πολύ γοητευτικές και ότι μια τυχαία φωτογραφία που κάποιος πόσταρε κάπου στο Ίντερνετ έχει προφανώς περισσότερες πιθανότητες να εξηγεί τη συντριβή από όσο οι επίσημες έρευνες, δηλώσεις και εκτιμήσεις.
Όποιοι ικανοποιούνται από αυτό και νιώθουν την ανάγκη να το μοιραστούν ως πολύ πιθανή αιτία είναι, φυσικά, ελεύθεροι να το κάνουν. Αλλά να μη γκρινιάζουν μετά όταν πέφτει δούλεμα.
 
Re: Συντριβή Β737-800 της Ukraine International

Ετσι και αλλιώς δεν έχει καμιά έννοια να ρίξεις ενα αεροσκάφος και να το κρατήσεις κρυφό. Αν το κάνεις, το κάνεις για να μαθευτεί. Όπως φαίνεται στο βίντεο υπάρχει τουλάχιστον μια έκρηξη πριν την συντριβη που μπορει να προκαλέσει θραυσματα και να ανοιξουν τρύπες από έξω προς τα μεσα σε άλλα σημεια της ατράκτου. Επίσης δεν υπάρχουν πυρά, την νυχτα φαίνονται. Ας περιμένουμε, συμφωνώ ότι αν 60 Καναδοί είναι νεκροί, θα μάθουμε τον πραγματικό λόγο, όπως το μάθαμε στην Ουκρανία με τους παραστρατιωτικούς που έριξαν την Malaysian 17.
 
Top