Ιπτάμενο προσωπικό Ellinair

Beth98 μου είπαν ότι ειδοποιήθηκαν όσα άτομα περασαν
 
Καλησπέρα σας! Ηταν κανείς στις χθεσινές συνεντεύξεις στο Ηράκλειο; Σας είπαν ποτέ θα σας ειδοποιήσουν;
 
Καλησπέρα και καλή βδομάδα!! Μέχρι την Τρίτη μου ανέφεραν θα καλέσουν όσους πέρασαν.
Καλή επιτυχία!
 
Τελεια! Καλή μας επιτυχία λοιπόν!!
 
Καλησπέρα. Πήρατε κάποια απάντηση θετική ή αρνητική όσες ήσασταν στην συνέντευξη την Κυριακή 9/02 στο Ηράκλειο; Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλησπέρα , εγώ προσωπικά δεν πήρα καμία απάντηση ,αλλά γενικά γνωρίζω ότι ενημερώνουν μόνο τις θετικές απαντήσεις ,οι υπόλοιποι απλά δεν επιλέχθηκαν ...
 
Βρε παιδιά, αν και πολύ φιλικές οι δυο κοπέλες που μου πήραν συνέντευξη, μου έκανε εντύπωση να ζητούν αεροσυνοδούς ΜΟΝΑΧΑ με προϋπηρεσία. Όταν μπήκα μέσα, το πρώτο πράγμα που μου είπαν είναι ότι ζητούν αεροσυνοδούς με προϋπηρεσία (ενώ η αγγελία δεν απαιτούσε απαραίτητα προϋπηρεσία, επομένως εγώ πήγα χωρίς άγχος, με την ιδέα ότι θα είχα αρκετές πιθανότητες. Ως προς αυτό, φάουλ της εταιρίας) και με γνώση ρωσσικών. Και καλά τα ρωσσικά, για ευνόητους λόγους (ξέρω αγγλικά & γαλλικά). Η προϋπηρεσία; Υποτίθεται πως σε αυτό το επάγγελμα δεν χρειάζεται προϋπηρεσια και από διάφορα φόρουμς, βίντεο κ.λπ. έχω ακούσει πως έχουν προτίμιση στα άτομα χωρίς προϋπηρεσία (η μόνη προϋπηρεσία που έχω είναι μια σεζόν σε κατάστημα λιανικής), δηλαδή δεν αποτελεί κατασταλτικό παράγοντα. Τέλος, μου είπαν ότι αν και τους έκανα καλή εντύπωση, ανήκω στην τέταρτη κατηγορία. Η πρώτη, είναι αυτές οι κοπέλες που έχουν προϋπηρεσία και ξέρουν ρωσσικά. Η δεύτερη και η τρίτη κατηγορία, είναι αυτές που δεν έχουν προϋπηρεσία, αλλά ξέρουν ρωσσικά (και το αντίστροφο). Και η τέταρτη κατηγορία (στην οποία μου είπαν ότι ανήκω εγώ), είναι αυτές οι κοπέλες που δεν έχουν ούτε προϋπηρεσία, ούτε γνώση ρωσσικών. Αλλιώς τα περίμενα τα πράγματα. Εσάς τι σας είπαν;
 
Αρχικά ευχαριστω που μοιράστηκες αυτό με εμάς γιατί πραγματικά δεν είχα καταλάβει πως λειτουργούν .Εμενα προσωπικά η συνέντευξη πίστευα ότι είχε πάει καλά αλλά για να μην με κάλεσαν δεν πίστευαν και αυτοι το ίδιο ! Στην ώρα που ήταν η δικιά μου συνέντευξη γύρω μου ειδα δυο με τρεις κοπέλες Που είχαν προϋπηρεσία σαν αεροσυνοδοί στην ίδια εταιρεία κιόλας και με ρωσικά στο βαθμό 6 και μάλιστα μια από αυτές ήρθε τελευταία στιγμή χωρίς να έχει στείλει βιογραφικό και χωρις Το ντύσιμο που είχε ζητηθεί και απλά την βάλανε και πριν από μένα κιόλας . Αυτό με έκανε να στραβώσω λίγο γιατί εμένα μου πήρε παρά πολύ χρόνο να τα κάνω όλα σωστά ,και το να βλέπω μια κοπέλα να την βάζουν έτσι λίγο με πείραξε ,βέβαια είχε προϋπηρεσία όποτε φαντάζομαι ότι αυτό το δικαιολογεί...
 
Δηλαδή τι να πούμε κι εμείς από Θεσσαλονίκη..??? Τελειώσαμε την εκπαίδευση στην εταιρεία έναν μήνα πριν τις συνεντεύξεις από άτομα που ήταν στην επιτροπή και μας έκοψαν.. Είμασταν πολύ λίγα παιδιά στην εκπαίδευση, καθημερινά ακούγαμε τα καλύτερα σχόλια με συνέπεια να θεωρούμε ότι ίσως να έχουμε κι ένα προβάδισμα επιπλέον, άλλωστε ήταν κάτι το οποίο είχε ειπωθεί κι από τους ίδιους, πως θα έχουμε δηλαδή απορρόφηση από την ίδια την εταιρεία εφόσον υπάρξουν ανάγκες. Παρ'όλα αυτά κάτι τέτοιο δεν έγινε αν και είμασταν ικανοποιημένοι από τις συνεντεύξεις μας. Αυτό είναι κάτι που μας έβαλε σε σκέψεις για τα κριτήρια της εταιρείας, καθώς ξέραμε (ίσως) κατόπιν καθοδήγησης πώς πρέπει να εμφανιστούμε (ντύσιμο, συμπεριφορά, άνεση στις γλώσσες και ΧΑΜΟΓΕΛΟ ! ) Εκπαιδευτήκαμε για όλα αυτά και για πολλά άλλα που εννοείται δεν θα μπορούσαν να ζητηθούν σε μια συνέντευξη.

*Η εκπαίδευση έγινε κατόπιν δικής μας επιλογής στο κέντρο της εταιρείας με δικά μας έξοδα φυσικά.
Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
καπιταλισμός...
 
Top