Aegean's Airbus Α320 Family

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Τα σχόλια περί livery παρακαλώ να γραφτούν στο σωστό νήμα (εδώ: viewtopic.php?f=14&t=3379) :great:
 
OveLix":1r8s7qmu said:
Εμένα το livery μ' αρέσει. Αλλά, όπως λένε, περί ορέξεως...

Τα καθίσματα είναι Collins Meridian (τέλος τα Recaro), έχουν όλα USB charger και σε όλα ανοίγουν από δύο θηκούλες για να στηρίξεις οριζόντια το κινητό και το tablet για να δεις π.χ. μια ταινία ή το (όποιο) περιεχόμενο έχουν στο εσωτερικό wi-fi. Είμαι λιγότερο από 1,80 και μέτρησα την απόσταση γόνατο-εμπρός κάθισμα στην economy στα τρία δάχτυλα περίπου.

Οι δύο πίσω τουαλέτες είναι πια στον χώρο που καταλάμβανε το μισό galley (όπως και σε άλλα neo), και στην πόρτα της μίας βρίσκεται το jumpseat του πληρώματος καμπίνας.

Αν σταθείς δίπλα στον κινητήρα φαίνεται θηριώδης, ειδικά σε σχέση με την άτρακτο. Δεν το είχα συνειδητοποιήσει από τις φωτογραφίες. Είναι τεράστιος!

Εδώ περιγράφεται η έμπνευση για τα χρώματα και το σήμα.
https://youtu.be/VYDIfdPpFhM

Αυτά, και καλοτάξιδα να είναι.
Αρα θα είναι ακόμα χειρότερα και απ τα τωρινά της σωστά??? (ειμαι 192-3 δαχτυλα αντε να ναι 5 ποντοι.....στα τωρινά της από μέση και πίσω δεν μπορώ να τα χω καν στο πλάι και τα σπρώχνω δίπλα δίπλα και κάτω....Καλοτάξιδα να είναι αλλά από μακριά και αγαπημένοι
 
Τα καθίσματα θυμίζουν TP (εκεί βέβαια είναι Recaro) αλλά νομίζω ήταν η πρώτη που θυμάμαι να έχει λανσάρει συνδυασμό USB/smartphone holders με USB charger.

Γενικά έχουν βάλει δουλειά στην καμπίνα: Δείτε π.χ. το bulkhead αλλά και τα branded μαξιλαράκια. "Φτηνή" η επιλογή να υπάρχει heardrest μόνο στις upfront αλλά φαντάζομαι θέλουν να διαφοροποιήσουν το προϊόν (όσο βέβαια τις θέσεις αυτές παίρνουν τυχαία όσοι εμφανίζονται στο αεροδρόμιο last minute...).

Για το seatpitch νομίζω μία πτήση στις 4 ώρες στη σειρά 29 θα μας πείσει (ή και όχι).
 
Τα neo θα έχουν overhead screens ή όχι;
 
jerry":2d0x8q04 said:
Τα καθίσματα θυμίζουν TP (εκεί βέβαια είναι Recaro) αλλά νομίζω ήταν η πρώτη που θυμάμαι να έχει λανσάρει συνδυασμό USB/smartphone holders με USB charger.

Γενικά έχουν βάλει δουλειά στην καμπίνα: Δείτε π.χ. το bulkhead αλλά και τα branded μαξιλαράκια. "Φτηνή" η επιλογή να υπάρχει heardrest μόνο στις upfront αλλά φαντάζομαι θέλουν να διαφοροποιήσουν το προϊόν (όσο βέβαια τις θέσεις αυτές παίρνουν τυχαία όσοι εμφανίζονται στο αεροδρόμιο last minute...).

Για το seatpitch νομίζω μία πτήση στις 4 ώρες στη σειρά 29 θα μας πείσει (ή και όχι).


είσαι λάθος φίλος -Πείτε μου ότι επιτέλους ξεφορτώθηκαν το δέρμα!!!!η φώτο από τον χρήστη ΟΑ260 /airliners.net
 

Attachments

  • soaoao.jpg
    soaoao.jpg
    121 KB · Προβολές: 2.562
Γενικά, μου αρέσει και το livery και η καμπίνα.

Εκεί που απορώ όμως είναι το εξής: όπως το βλέπω μόνο στο παράθυρο υπάρχει χώρο για βαλίτσα κάτω από το μπροστινό κάθισμα (ενώ στη μέση και στο διάδρομο όχι, γιατί έχει τα στηρίγματα των καθισμάτων). Αν είναι έτσι φοβάμαι ότι θα γίνει χαμός με τις χειραποσκευές. Ιδιαίτερα με το καινούργιο σύστημα επιβίβασης. Δηλ. δα επιβιβαστούν πρώτοι αυτοί που κάθονται στο παράθυρο (φυσικά βάλλοντας τη βαλίτσα στα overhead bins, αφού υπάρχει ακόμα χώρος), και στο τέλος αυτοί που κάθονται στο διάδρομο, τα bins είναι γεμάτα, και κάτω απ΄το μπροστινό κάθισμα επίσης δεν χωράει ούτε το προσωπικό αντικείμενο…

Ή φαίνεται λάθος στις εικόνες;
 
Βαλίτσα 56x45x25 εκ. δεν μπορεί να μπει κάτω από κανένα κάθισμα. Το πρόβλημα είναι το μήκος κι όχι βάσεις των καθισμάτων.

Μήπως έχει αναφερθεί πουθενά πόσους φούρνους θα έχουν πίσω τα ΝΕΟ κι αν μπορούν να ανταποκριθούν στο τωρινό τους σέρβις; Ή θα αλλάξει και αυτό; Θα είναι δύσκολο ούτως ή άλλως για τα πληρώματα να δουλέψουν σε τόσο περιορισμένο χώρο.
 
Αυτό που είδα είναι έχουν πια το μισό galley πίσω, το άλλο μισό έγινε τουαλέτες.

Ωστόσο, τα κάθετα ντουλάπια πίσω από την 31 είναι στη διάθεση του πληρώματος και, από όσο είδα, χωρούν trolleys κλπ. Δηλαδή, πήραν πίσω κάποιον από τον χώρο που έχασαν. Τώρα, αν θα βολεύει, οι κυρίες του πλήρωματος που ρώτησα επί τόπου μου είπαν ότι οι δοκιμές τους έδειξαν πως ο χώρος επαρκεί. Θα δούμε και στην πράξη.
 
Ίσως όχι των 56x45x25 εκ., αλλά μικρότερες βαλίτσες σήμερα χωράνε χωρίς πρόβλημα κάτω από το μπροστινό κάθισμα. Ενώ όπως το βλέπω στις εικόνες, με τα καινούργια καθίσματα οι βάσεις δεν είναι ανάμεσα των καθισμάτων, αλλά στη μέση της μεσαίας θέσης / της θέσης στο διάδρομο. Ιδιαίτερα στο διάδρομο, δεν θα χωρέσει σχεδόν τίποτα, ούτε μια μεγαλύτερη τσάντα / σακίδιο (όπως πολλοί το έχουν ακόμα σαν προσωπικό αντικείμενο επιπλέον της βαλίτσας….).

Αλλά θα δούμε τί θα γίνει στη πράξη. Ίσως δεν φαίνεται κα σωστό στις εικόνες.
 
Top