Τα χρώματα της Aegean (livery)

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 80
Επικοινωνία:

Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Δημοσίευσηαπό dtrach » 13 Φεβ 2020, 09:25

Συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτο το ότι αλλάζεις εταιρική ταυτότητα και συνεχίζεις να έχεις το παλαιό λογότυπο σε site και social media και φαντάζομαι σε όλες τις σημάνσεις του αεροδρομίου. Θεωρώ απίθανο να βάψουν τον υπάρχοντα στόλο εκτός από τα CEO
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 627

Δημοσίευσηαπό aakunz » 13 Φεβ 2020, 10:46

Όσα είναι να φύγουν, σίγουρα δε θα βαφτούν. Τα υπόλοιπα, μάλλον κατά το C-Check ή το D-Check τους.
0 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 117

Δημοσίευσηαπό mrk » 13 Φεβ 2020, 12:07

Διάβασα σε άρθρο στο News247, ότι το roll-out της νέας ταυτότητας θα διαρκέσει περίπου 2 έτη. Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα.
1 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class
x 217

Δημοσίευσηαπό OveLix » 13 Φεβ 2020, 12:18

Παρακαλούνται η A3 και η PriestmanGoode να αναγνώσουν το παρόν φόρουμ όπου κάποια μέλη ξέρουν καλύτερα από εκείνες περί branding, σχεδιασμού και από μάρκετινγκ γενικότερα. :mrgreen:

Στο συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται ότι το γραφείο που ανέλαβε το όλο project «έχει πελάτες τις Airbus, United Airlines, Air France, Qatar Airways, Lufthansa, Thai, Turkish Airlines».

«Όλα τα παλαιού τύπου αεροσκάφη που θα παραμείνουν στον στόλο θα βαφτούν με τα νέα χρώματα και θα ανακαινιστούν».
Θα εννοεί προφανώς τον εσωτερικό τους διάκοσμο. Ερωτηματικό αν θα αλλάξει και η διαρρύθμιση της καμπίνας σε space-flex.

Η πλήρης διαδικασία θα διαρκέσει 4 χρόνια. Υποθέτω λόγω του πότε θα περάσει check (άρα και βάψιμο) το κάθε αεροσκάφος.

Το άρθρο
https://www.news247.gr/epixeiriseis/aeg ... 82837.html
3 x
Are we clear of that Cessna?
------------------------------------
Λευτεριά στο Πέιτον Πλέις

LeonMarc
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KIAD
x 7
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LeonMarc » 13 Φεβ 2020, 14:04

Λίγες σκέψεις και από εμένα για το "neo" της Aegean
- Το 2008 όταν έκλεισε η Ολυμπιακή είχε 2,4 δις χρέη, 49 αεροσκάφη περίπου 3000 εργαζομένους (το 1984 απασχολούσε 9500 στην Ελλάδα και 900 στο Εξωτερικό!) και πετούσε σε 77 προορισμούς
- Η Aegean αυτό που κατάφερε αποτελεί παράδειγμα κατά του κρατισμού και υπέρ της καλής επιχειρηματικότητας . Μέσα σε 10 χρόνια έφτασε να πετάει σε 155 προορισμούς, διαθέτει 62 αεροσκάφη και απασχολεί 2700 εργαζομένους.
- Είναι μια από τις λίγες εταιρείες στην Ευρώπη που προσφέρει ποτά και φαγητό στις πτήσεις τις (οι άλλες είναι Lufthansa & Swiss αν δεν κάνω λάθος) ενώ όλοι οι Έλληνες πρέπει να υπερηφανευόμαστε για αυτό το στολίδι που πετάει στους αιθέρες μας.

Σχετικά με το νέο logo
- Τα μεγάλα brands δεν άλλαξαν ποτέ τα logo τους, οι γλάροι ήταν σήμα κατατεθέν της εταιρείας και κάτι ελληνικό-αεροπορικό και καλοκαιρινό. Αντεπιχείρημα βέβαια αποτελεί η Iberia, Lufthansa, Etihad. Counter-counter claim: Emirates, Turkish Airlines, Air France, BA κλπ
- Το νέο logo είναι πραγματικά κάτι φτηνό και πρόχειρο, δεν ξέρω ποιοι το σκέφτηκαν αλλά σαν εικόνα δεν διαφέρει από αυτά της Scandinavian, Joon, Airbus. Η γραμματοσειρά επίσης παραπέμπει σε arial black ενώ πραγματικά προσπαθώ να βρω το τι ελληνικό έχει αυτό το σήμα και το conept.
- Οι αποφάσεις είναι αποφάσεις - τέλος, μακάρι να ευδοκήσει η νέα προσπάθεια της αλλαγής του brand και τα επόμενα βήματα να είναι οι υπερατλαντικές πτήσεις σε ΗΠΑ - Καναδά που τόσο το έχει ανάγκη η ομογένεια πράγμα που απότι φαίνεται είναι out of the question for the time being.
4 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 482
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 13 Φεβ 2020, 14:26

Τώρα που το είδα κι εγώ από (πολύ) κοντά, μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Αιγαίο πέλαγος. Μπλε νερά, γαλάζιος ουρανός, άσπρα σπιτάκια, άσπροι γλάροι. Ναι, το νέο λιβερυ τα έχει αυτά τα ταιριαστά με το όνομα της εταιρείας χρώματα. Και επειδή διάβασα αρκετά ότι «λείπει το ελληνικό στοιχείο», φεύ, θα σας βάψουν ένα σπέσιαλ λιβερυ με ένα σουβλάκι επάνω να ικανοποιηθειτε.
Το σύνολο είναι ΣΚΑΛΕΣ ομορφότερο από το προηγούμενο αίσχος με κόκκινο, γκρι, σχεδόν μαύρους γλάρους και Arial black.
Μοιάζει με αλλα; Ναι. Έχει γίνει μόδα να «τυλίγουν» το κάθετο σταθερό γύρω από την ουρα. Παραδείγματα πολλά.
Μπορούσε να γίνει καλύτερο; Για εμένα, ναι. Με χαλάει ο γλάρος που έφυγε. 20 χρόνια ήταν πλέον πολύ αναγνωρίσιμο σήμα. «Πετάω με Γλάρο για Θεσσαλονίκη» λέγαμε. Τώρα θα λέμε «πετάω με άγκιστρο» ;

Καλοταξιδα και καλοφωτογράφητα να είναι.
8 x
SX-802

Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class
x 217

Δημοσίευσηαπό OveLix » 13 Φεβ 2020, 16:13

Στο σημείο αυτό να επισημάνω ότι το «πουλί μέσα σε κύκλο» είχε εξελιχθεί σε μάστιγα του αεροπορικού logo και κάθε εταιρεία που φεύγει απ' αυτό το concept είναι μια τολμηρή εταιρεία.

Από συζητήσεις που έκανα με γραφίστες και ανθρώπους του μάρκετινγκ (άσχετους με την A3), σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι είναι όμορφο (κάποιοι βρήκαν το AEGEAN λίγο «άκαμπτο» και μονοκόμματο) και ότι το εσωτερικό είναι εξαιρετικό αισθητικά. Η δε επιλογή της A3 να συνεργαστεί με την Priestmangoode ήταν άριστη.

Το άλλο concept που λέει «να ενσωματώνει το ελληνικό στοιχείο με κάποιο τρόπο» είναι λίγο ξεπερασμένο στην εποχή των διεθνών αερομεταφορών όπου ο πελάτης δεν δίνει δεκάρα από ποια χώρα είσαι, αλλά μετράει την εξυπηρέτηση, την τιμή, τη συνέπεια και τη συνολική εμπειρία. Η Aegean δεν πουλάει «Ελλάδα» στην ταυτότητά της, πουλάει Αιγαίο Πέλαγος, πουλάει διακοπές, πουλάει εμπειρία (σε abstract επίπεδο), ενώ προσφέρει ένα στιβαρό και αξιόπιστο αεροπορικό προϊόν -συγκρίσιμο με τις παλαιές και μεγάλες εταιρείες- και μάλιστα με κορυφαία εξυπηρέτηση – για τα μέτρα του μεγέθους και του ρόλου της, πάντα.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει για το μπλε, για τα πουλιά και για το logo στην ιστοσελίδα. Με χαρά θα εξετάσουμε τα αντίστοιχα δικά τους έργα και διαπιστευτήρια όπου οι ίδιοι πέτυχαν, ενώ η A3 αποτυγχάνει as we speak.
7 x

BatMan
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ABC
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ABCD
x 1

Δημοσίευσηαπό BatMan » 13 Φεβ 2020, 19:54

Οι γλάροι παρέμειναν. Απλά σε φάση.... UPRT :lol:

(δεν σχολιάζω το livery, επειδή ότι και να πούμε είναι υποκειμενικό. Σημασία έχει το προϊόν αυτό καθ'αυτό, το οποιο οπως και να εχουν τα πραγματα, είναι πολύ καλο)
Τελευταία επεξεργασία από BatMan σε 13 Φεβ 2020, 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

Air Greece
Economy-Class
Economy-Class
x 25

Δημοσίευσηαπό Air Greece » 13 Φεβ 2020, 19:59

OveLix έγραψε:Στο σημείο αυτό να επισημάνω ότι το «πουλί μέσα σε κύκλο» είχε εξελιχθεί σε μάστιγα του αεροπορικού logo και κάθε εταιρεία που φεύγει απ' αυτό το concept είναι μια τολμηρή εταιρεία.

Το άλλο concept που λέει «να ενσωματώνει το ελληνικό στοιχείο με κάποιο τρόπο» είναι λίγο ξεπερασμένο στην εποχή των διεθνών αερομεταφορών όπου ο πελάτης δεν δίνει δεκάρα από ποια χώρα είσαι.

1.Αυτό θα έπρεπε να το πεις στις Τουρκικές αερογραμμές να δούμε τι θα σού απαντούσαν....αγαπητέ γείτονα Έλληνα!
2.Παραείναι απλοποιημένο για να είναι καλό,παίδες. Ήθελε κι άλλη δουλειά.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 484
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 13 Φεβ 2020, 23:33

Πάντως μιας και αναφερόμαστε στη σημασία του λογότυπου της Α3, τα χρώματα του και το τι τελικά απεικονίζει (ψάρια, γλάρους, θάλασσα κλπ), κανείς δεν ασχολήθηκε ποτέ με το, κατά τα άλλα καλαίσθητο και αρκετά ελκυστικό, λογότυπο της Ολυμπιακής. Και φαντάζομαι ελάχιστοι αν όχι κανείς, γνωρίζουν τι τελικά σήμαιναν (και σημαίνουν) οι 6 κύκλοι και ειδικά τα άσχετα χρώματα του κάθε κύκλου που ξαφνικά διακόπτονταν και ξεκινούσε ένα άλλο χρώμα στο υπόλοιπο 1/3 του κύκλου και κάποιοι κύκλοι ήταν ημιτελείς κλπ κλπ και τα οποία χρώματα άλλαζαν στα αεροσκάφη που είχαν άσπρο φόντο στην ουρά.
Το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι οι 5 κύκλοι είναι οι 5 ήπειροι (στο στυλ των Ολυμπιακών Αγώνων) και ο έκτος (ο πανω πανω) είναι η Ελλάδα. Αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τα άσχετα χρώματα και ειδικά της... Ελλάδας τον κύκλο που είναι... κίτρινος και μαύρος.
Απλά βρήκαν κάποιοι ασχολία τώρα να εξηγήσουν το ανεξήγητο της Aegean... :roll:
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

michalisx
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 10

Δημοσίευσηαπό michalisx » 14 Φεβ 2020, 01:47

Συγχωρεστε με την αναφορα χωρις πηγη, αλλα ειχα διαβασει οτι η ΟΑ ειχε φαει καμπανακι απο τη Διεθνη Ολυμπιακη Επιτροπη για τη χρηση του λογοτυπου και αναγκαστηκε να το αλλαξει.

Οσο για της "Αιγαιου τα μυστικα" το κοιταω δυο ημερες προσπαθωντας να αλλαξω την πρωτη μου αποψη. Ειμαι μεροληπτικος εναντιον της, το ομολογω. Ποτε δεν μου προκαλεσαν οι γλαροι τα συναισθηματα που μου προκαλουσαν οι κυκλοι. Ειναι μινιμαλ, ναι, ειναι γλαροι, ναι, ειναι στο στυλ της εποχης, αλλα και λιγο χοντροκομενοι.
1 x

Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class
x 217

Δημοσίευσηαπό OveLix » 14 Φεβ 2020, 10:18

Κατατοπιστικότατο άρθρο στο Simple Flying για τον επανασχεδιασμό των σημάτων της Α3.

Μεταξύ άλλων, μιλάει ο διευθυντής της PriestmanGoode και δίνει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τη διαδικασία και το πνεύμα της επιλογής των συγκεκριμένων στοιχείων τόσο στο livery όσο και στο εσωτερικό, στον διάκοσμο, ακόμα και στους δίσκους σερβιρίσματος και στις ψηφιακές υπηρεσίες.

Μιλάει για την εξέλιξη των γλάρων, για το ελληνικό τοπίο και την κλασική ελληνική αρχιτεκτονική, στοιχεία που αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης και που πράγματι συμπεριλαμβάνονται στη νέα ταυτότητα.

Και κάτι που δεν είχα προσέξει και είναι όμορφη πινελιά, το νέο σήμα υπάρχει πια στο εσωτερικό των sharklets και είναι ορατό απ' την καμπίνα.

https://simpleflying.com/inside-aegeans ... 20neo/amp/
3 x

Άβαταρ μέλους
Στέφος
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDMA
x 95
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Στέφος » 16 Φεβ 2020, 12:59

Γιατί δεν μας δείχνουν ποιες προτάσεις "κόπηκαν"? Γιατί δεν έκανε ένα πανευρωπαϊκό PR gag η Aegean να πει ότι "έχουμε διαλέξει αυτά τα 3 σχέδια, εσείς οι πελάτες μας (με τα χρήματα των οποίων χρηματοδοτουμε την αλλαγή) τι θα προτιμούσατε;

Λέω γω, αλλά τι ξέρω εγώ από PR.. Δεν έχω σκοπό να ανάψω φωτιές και νέες αψιμαχίες, μόνο κάνα δυο απορίες έχω.. (και κάποιες άλλες που έχω δημοσιοποιήσει σε άλλο σημείο του διαδικτύου).

Φιλικά
Στέφος
0 x
Ο κόσμος έχει γεμίσει με δικτατορίσκους και κομπλεξικούς...
Εσύ, συνέχισε να βελάζεις σα να μην τρέχει τίποτε...

Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class
x 217

Δημοσίευσηαπό OveLix » 16 Φεβ 2020, 13:13

Εχμμμ... επειδή είναι ιδιωτική εταιρεία και λογαριασμό δίνει μόνο στους μετόχους της;

Επειδή ο πελάτης με τα χρήματά του αγοράζει συγκεκριμένη υπηρεσία και όχι το δικαίωμα να συμμετέχει στις αποφάσεις;

Επειδή ο πελάτης "ψηφίζει" τελικά με το πορτοφόλι του κι αν δεν του αρέσουν τα χρώματα, τα καθίσματα, το σέρβις ή το λογότυπο θα προτιμήσει άλλον με την πρώτη ευκαιρία;

Επειδή όταν πληρώνεις τη PriestmanGoode δεν έχεις και τόσο ανάγκη την άποψη του ξερόλα Έλληνα;

Λέω εγώ, αλλά τι ξέρω εγώ από οτιδήποτε...
9 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 117

Δημοσίευσηαπό mrk » 16 Φεβ 2020, 13:28

(με τα χρήματα των οποίων χρηματοδοτουμε την αλλαγή)

Θα συμφωνήσω με τον Ovelix. Το ότι είσαι πελάτης κάποιου (οποιουδήποτε - από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς μέχρι το οτιδήποτε πληρώνεις) δεν σου δίνει το δικαίωμα στη συναπόφαση. Σε μεγάλο βαθμό και στον δημόσιο τομέα το δικαίωμα του πολίτη στην όποια συναπόφαση είναι (και καλώς) περιορισμένο.

Η δύναμη σου ως καταναλωτής είναι να μην επιλέγεις κάποιον για να αγοράσεις την παρεχόμενη υπηρεσία και ως πολίτης να μην ψηφίσεις κάποιον που δεν συμφωνείς.
3 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες