Ατυχήματα - συμβάντα της Turkish Airlines

  • Thread starter aas59
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Έφυγε ο μπροστινός τροχός ή τροχοί ;;;;
 
Όπως φαίνεται από την περιγραφή και τη φωτογραφία, λείπουν οι δύο τροχοί στο nose gear
Accident: THY A321 at Istanbul on Feb 27th 2020, dropped both nose wheels on landing
http://avherald.com/h?article=4d3d9422
 
Με το συμπάθιο, αλλά εμένα κάτι δεν μου πηγαίνει καλά!
Σε αυτές τις περιπτώσεις συνηθίζεται το σύστημα προσγείωσης να γίνεται άροτρο και να σκάβει το διάδρομο.
Εδώ ο διάδρομος φαίνεται άψογος! Κάτι περίεργο παίζει;
 
AGV, αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα τη φωτογραφία, προσπάθησα να κάνω zoom και δεν είδα και εγώ ίχνη στο διάδρομο αλλά ούτε και στο σκέλος κάποια ζημιά εμφανή, τέτοια που θα περίμενες μετά από αρκετά μέτρα χωρις ελαστικά.
 
Η φωτο είναι απτον τροχόδρομο. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω φώτο απτο διάδρομο.
 
σαν κλοπή ζαντών μου φαίνεται... :mrgreen:
 
ή μπορεί ο μαθητευόμενος μηχανικός Α/Φ να μην κατάλαβε την έννοια της συρματασφάλισης. . . :wall:
 
Δεν υπάρχει συρματασφάλιση εκεί! Οι nose wheels του 320, όπως και οι main, ασφαλίζουν με ένα μεγάλο custle nut το οποίο με την σειρά του ασφαλίζει με δυο bolt και custle nuts με κοπήλιες.
Απο τις φωτογραφίες δεν φαίνεται ζημιά στους άξονες, οι τροχοί απλά έφυγαν απο την θέση τους, πραγματικά απορώ, ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι για να γίνει αυτό είναι να μην μπήκαν καν τα ασφαλιστικά bolts και το nut του τροχού να μην έσφιξε με την σωστή ροπή και να έφυγε..
 
Χαχαχα, μάλλον σκεφτόταν ότι αφού δεν χρειάζεται συρματασφάλιση δεν θα χρειάζεται και κοπίλια... :banana:
 
Αν η φωτογραφία είναι σωστή δείχνει το nut και το bolt να είναι στη θέση τους και ότι το α/φος μόλις ακούμπησε εκεί χωρίς να έχει συρθεί καθόλου !!!!!
 
Top