Aegean's Airbus Α320 Family

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το seat pitch σε όλα τα Α320 31" στην Διακεκρημενη και 29" στην Οικονομικη, τα εως τωρα εχουν 174 θεσεις και τα ΝΕΟ εχουν 180 με μια επιπλέον σειρα στη θεση που ειχαν οι πισω τουαλέτες που πηγαν ποιο πισω, μετα την πισω πορτα. Απλα οι θεσεις στα ΝΕΟ είναι καλυθτερης ποιοτητας και ποιο ανετα από τα προηγουμενα Α320. Ιδιο seat pitch εχουν ολες οι εταιριες του ομιλου Lufthansa. Η British Airways εχει 29" σε ολο το αεροπλανο, στα ΝΕΟ, ακομη και στην Business, εχει όμως της τουαλέτες μπροστα από την πισω πορτα.
 
διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλα και τα μη ΝΕΟ της Α3, έχουν 180 θέσεις και όχι 174 .
 
Οχι, 174 εχουν.

Προχτες εκανε και την πρωτη πτηση το 4ο 320neo

9583 WWBF Aegean fcs , flew AIB01BF ( to be SX-NEC )
 
CaptainChris":3aa2zunb said:
Το seat pitch σε όλα τα Α320 31" στην Διακεκρημενη και 29" στην Οικονομικη, τα εως τωρα εχουν 174 θεσεις και τα ΝΕΟ εχουν 180 με μια επιπλέον σειρα στη θεση που ειχαν οι πισω τουαλέτες που πηγαν ποιο πισω, μετα την πισω πορτα. Απλα οι θεσεις στα ΝΕΟ είναι καλυθτερης ποιοτητας και ποιο ανετα από τα προηγουμενα Α320. Ιδιο seat pitch εχουν ολες οι εταιριες του ομιλου Lufthansa. Η British Airways εχει 29" σε ολο το αεροπλανο, στα ΝΕΟ, ακομη και στην Business, εχει όμως της τουαλέτες μπροστα από την πισω πορτα.

Η Lufthansa στην οικονομική έχει καλύτερο pitch απο τις "κλασικές" θέσεις της Aegean. Νομίζω είναι στις 30''. Έχω ταξιδέψει πολύ πρόσφατα και με τις δύο, με LH πέταξα προχθές μάλιστα. Δεν είναι προφανώς άνετο όπως σε wide-body αλλά είναι, ας πούμε, αξιοπρεπές για να ταξιδέψεις 2.30-3ω χωρίς να χτυπάς τα πόδια σου στην πλάτη του μπροστινού σου...
 
Οταν με το 1,80 μου και τα 101 κιλα μου χωραω στην 7Α να κατσω σταυροποδι χωρις να σουταρω τον μπροστινο, δεν μπορω να ακουω παπαριες για το seat pitch της Α3! :wall:
 
Έτσι που πάει η παραγωγή των 321 ούτε το NEG βλέπω να παίρνει...


GP707":1ntq61p9 said:
MerNion":1ntq61p9 said:
Εθεάθη και το 4ο A320Neo στην Τουλούζη που προφανώς με βάση το sequence θα γίνει SX-NEC:

F-WWBF A20N 9583 Aegean Airlines fcs
Βάσει c/n θα είναι το NED αφού το πρώτο Α321ΝΕΟ έχει μικρότερο c/n (9553). Εκτός αν παραδοθεί πρώτο (που είναι πιθανότερο) και πάει βάσει χρόνου παράδοσης. Είδομεν :rolleyes:
 
Στέφος":37buo7nn said:
Οταν με το 1,80 μου και τα 101 κιλα μου χωραω στην 7Α να κατσω σταυροποδι χωρις να σουταρω τον μπροστινο, δεν μπορω να ακουω παπαριες για το seat pitch της Α3! :wall:

Αφού η 7Α δεν είναι κανονική. Λογικό να χωράς :rolleyes:
 
Και σιγά το ύψος (1,80).
 
Και αν ο μπροστινός γύρει την θέση προς τα πίσω, ο από πίσω την έβαψε;
 
Δυστυχώς ναι, ιδίως αν το ταξίδι είναι πάνω από 1 ώρα.

Και υπάρχουν διάφορων άλλων ειδών κακοήθεις συνταξιδιώτες: είναι άλλοι που κτυπούν το κάθισμα από πίσω, βρωμόπαιδα που κάνουν φασαρία και οι γονείς τα ενθαρρύνουν (!), "εύσωμοι" τύποι που καταλαμβάνουν και το 1/3 από τις διπλανές θέσεις με το κρέας που ξεχειλίζει, κ.α. Οι γυναίκες που ταξιδεύουν μόνες αντιμετωπίζουν και ενοχλητικούς που επιμένουν σε άσκοπη συζήτηση (όχι ακριβώς καμάκια αλλά κάτι παραπλήσιο).
 
Top