Λάθος posts ...

Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Air Greece":37vkkkwi said:
Διότι δεν είναι σε θέση ακόμα να κάνει ένα «εθνικό» δρομολόγιο όπως Αθήνα -Νέα Υόρκη. Ξέρει πολύ καλά ότι θα αποτύχει.

Με δημόσιο χρήμα πετάω κι εγώ Αθήνα - Νέα Υόρκη
 
Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί «σκότωσε» τούς γλάρους όπως έκανε παλιά η JAL με τούς γέρανους. Ένα τόσο πετυχημένο αισθητικά σήμα για να λανσάρει αυτή την κοινοτοπία. Λέτε να επανέλθει κάποτε σε αυτό μετά την γενική απογοήτευση στη γνωστή ιστοσελίδα τού εξωτερικού που όλοι γνωρίζετε και παρακολουθείτε;
ΥΓ. Για να πάμε στην παρατήρησή σας περί δημοσίου χρήματος η οποία είναι καθαρά εκτός θέματος και σάς απαντώ διότι εσείς το θέσατε, η γραμμή αυτή δεν έβγαλε λεφτά ούτε επί Ωνάση. Δύο χρονιές μόνο ήρθε μία η άλλη. Το αφεντικό κάλυπτε τίς ζημιές τής εταιρείας από κέρδη άλλων επιχειρήσεών του. Το είχε παραδεχτεί ο ίδιος. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 
Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Οπότε καταλήγουμε ότι το μαγαζι Α3/ΟΑ είναι μια ιδιωτική επιχείρηση η οποία θέλει το κέρδος , λογικό θα έλεγα.
Η Α3 αυτή τη στιγμή είναι εθνικός μας αερομεταφορέας, έστω και άτυπα. Επειδή δεν πετά στο Αμερικα αυτό δε σημαίνει και κάτι. Πετά σε πάρα πολλούς προορισμούς σε Ευρώπη καθώς και σε Αφρική/Ασία.
Οσο για το λογότυπο, αυτό διάλεξαν, είτε αρέσει είτε όχι.
 
Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Air Greece":34v47vcl said:
έχει κάθε δικαίωμα να θεωρεί τον εαυτό της διάδοχο ακόμα και αν δεν μπορεί να συγκριθεί με την προηγούμενη.
Ναι, μωρέ. 155 προορισμοί σε 44 χώρες, 15 εκατ. επιβάτες τον χρόνο, 1 δισ. ευρώ τζίρος, μηδέν κόστος για το κράτος (αντιθέτως, 2,7 δισ. έσοδα για το κράτος την τελευταία δεκαετία), ποιος να συγκριθεί με την προηγούμενη; :rolleyes:

Back on topic, ακούω ότι η πλήρης μετάβαση στα νέα σήματα θα έχει ολοκληρωθεί μέσα στην άνοιξη.
 
Re: Τα χρώματα της Aegean (livery)

Καλά, κόψε κάτι... Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα περί ΟΑ, είναι αστείο να μετράμε σαν "προορισμούς" της AEE και τα codeshares... Βλέπω στη σελίδα των προορισμών το Sydney και γελάω... :mrgreen:

Τα απ' ευθείας μετράμε. Που, φυσικά, και πάλι είναι περισσότερα από την ΟΑ.
 
Re: Απορία από τις on-line flight info της ΟΑ

Albert Valiakhmetov
Μ'άλλα λόγια,το schedule τους περιλαμβάνει ΚΑΙ τίς καθυστερήσεις;
Γιατί δέν εξηγείται αλλιώς,scheduled στίς 16.30,estimated μισή ώρα νωρίτερα και αναχώρηση εννιά λεπτά μετά το estimated....
Τί είδους ανέκδοτο είναι αυτό;
 
Re: Επόμενα ταξίδια του airliners.gr

gioannis13":3giwq98u said:
20-25/04 CMN via FCO Alitalia 151,8 x 2 = 303.67 € (2pax ) :thx: :banana: "ίδωμεν"


....και πριν λίγα λεπτά έλαβα αυτό ....

We regret to inform you that flight AZ 00874 on Apr 20 from ROMA FCO to CASABLANCA CMN has been cancelled.

We apologize for the inconvenience.

For assistance please refer to Alitalia Contact Center: 800 65 00 55 from Italy or +39 0665649 from abroad.

Best Regards

.....πρώτη διαθέσιμη πτήση FCO-CMN ... 01 Μay 2020 !
 
Re: Τίτλοι τέλους για την Astra

Το προσοπικο εχει αποληθη σχεδόν στο συνολο του και τους χρωστανε και αρκετα χρηματα. Οσο για τα αεροσκαφοι, ένα ΑΤ4 και το Β146-200 είναι παρκαρισμένα στη Θεσσαλονικη, κοντα στη Στρατιωτικη βαση, ένα ΑΤ7 είναι στην Αθηνα και το άλλο ΑΤ4 αγνοείται. :cry:
 
Re: Οικονομικά Θέματα για την Aegean Airlines - Ισολογισμοί

Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα (το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο), έχω να προσθέσω ότι το αναδρομικά από τις περικοπές των συντάξεων (του 2012) θα δοθούν σε δόσεις για τα επόμενα πέντε χρόνια. Επίσης οι αποζημιώσεις στους απολυμένους από την Ολυμπιακή αφού περικόπηκαν κατά 53% το υπόλοιπο 47% θα τους δοθεί σε 20 δόσεις από το 2022 έως το 2042. Λεφτά υπάρχουν μόνο για όπου μας αρέσει. Λεφτά υπάρχουν για την Aegean στις τσέπες των μετόχων της — του Λεωνίδα Βατικιώτη
06/05/2020. https://info-war.gr/lefta-yparchoyn-gia ... tsepes-to/
 
Top