Olympic A340

  • Thread starter sggr
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Sanctions Busting, SyrianAir acquires A340 passenger jet via Iran

Οι εξελίξεις με τα A340 της πρώην Ολυμπιακής τρέχουν και έχουμε εμπλοκή των Ιρανών Φρουρών της Επανάστασης και του ρωσικού προτεκτοράτου της Συρίας. Ελπίζω να μην πληρώσουμε εμείς τα σπασμένα.
 
Albert Valiakhmetov
Νομίζω πως δεν εχω κάνει ανάλογη ερώτηση.

Υπάρχουν τοσα 340 που πετάνε ακόμα ετσι δεν είναι; Αυτά τα 340 της ολυμπιακής που βρισκόταν σε μακρά αποθήκευση γιατί δεν μπορούν να επανέλθουν στην πλοιμη κατάσταση δηλαδή να μπορέσουν να ξανα-μεταφέρουν επιβάτες οπως παλιά;
 
Δεν γνωρίζω αν έχει απομείνει κανένα Α340 της Ολυμπιακής, όμως γενικά με τα αεροσκάφη, η διάρκεια ζωής τους είναι 20 χρόνια. Πέρα από τα 20 χρόνια, το κόστος συντήρησης είναι ιδιαίτερα υψηλό με αποτέλεσμα να κάνει την εκμετάλλευση του αεροσκάφους ασύμφορη. Αν τώρα παραμείνει για πολλά χρόνια σε αχρηστία συσσωρεύονται πολλές απαιτήσεις συντήρησης με αποτέλεσμα η επανεκμετάλλευση να γίνεται ασύμφορη αφού θα πρέπει πριν πετάξουν να γίνουν τόσες πολλές ενέργειες συντήρησης το κόστος των οποίων θα υπερβαίνει σημαντικά την εμπορική αξία του αεροσκάφους.

(για περισσότερες λεπτομέρειες, παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα κόστους συντήρησης αεροσκαφών επί πληρωμή, στη στάνη μου !)
 
Albert Valiakhmetov":3tpoapuk said:
Albert Valiakhmetov
Νομίζω πως δεν εχω κάνει ανάλογη ερώτηση.

Υπάρχουν τοσα 340 που πετάνε ακόμα ετσι δεν είναι; Αυτά τα 340 της ολυμπιακής που βρισκόταν σε μακρά αποθήκευση γιατί δεν μπορούν να επανέλθουν στην πλοιμη κατάσταση δηλαδή να μπορέσουν να ξανα-μεταφέρουν επιβάτες οπως παλιά;

4 είχε η Ολυμπιακή ...... κανένα δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα

To SX-DFA έγινε scrap to 2013
To SX-DFB έγινε scrap to 2013
To SX-DFC τον Ιανουάριο του 2017 πέρασε στην Bek Air και από τις 14 Φεβρουαρίου 2017 είναι απλά αποθηκευμένο στο αεροδρόμιο της Τεχεράνης
Το SX-DFD στις 30 Ιουνίου 2017 επιχειρεί για την Mahan Airlines
 
Αυτή αλλωστε δεν ήταν και η λογική απόκτησης των 340; Να αντικαταστήσουν τα ασύμφορα προς συνέχιση συντήρησης και πτήσης 747;
 
Έχουν γίνει απειρες κουβέντες για τα 340 εδω στο φορουμ. Αγοραστήκαν το 1998 και ξεκίνησε το delivery το 1999. Too bad too late
 
Top