Lufthansa στην Ελλάδα

δεν είναι φήμη αλλά αλήθεια.
Σταδιακά από θερινή σεζόν κλείνει η βάση στο Μόναχο και περνάνε όλα στην λουφτ.
Το ιπτάμενο προσωπικό με βάση Μόναχο υπάρχει προς το παρόν πρόταση να πάνε στις άλλες βάσεις της εταιρείας το οποίο κάποια μέλη πληρώματος δεν το θέλουν.
 
Μεγάλη μείωση ευρωπαϊκών πτήσεων απο τη LH για το προσεχές διάστημα. Μέχρι τα τεραστια εσωτερικά της μείωσε, Φρανκφουρτη-Βερολίνο έπεσε απο 140 πτήσεις την εβδομάδα μόλις στις 70.

Τα εν Ελλάδι, που οι μειώσεις είναι σχετικά μικρές αλλά μπορεί να επηρεαστούν ανταποκρίσεις:

Frankfurt – Athens
08MAR20 – 14MAR20 Reduce from 21 to 20 weekly
15MAR20 – 21MAR20 Reduce from 22 to 15 weekly
22MAR20 – 28MAR20 Reduce from 23 to 16 weekly

Frankfurt – Thessaloniki 15MAR20 – 21MAR20 Reduce from 4 to 3 weekly

Το Μόναχο-Αθήνα δε φαίνεται να έχει επηρεαστεί.
 
Flesland to link σου είναι προσωπικό και δείχνει το όνομά σου.
 
Προφανώς ο παραλήπτης του Email που φαίνεται στο λινκ.

Στα ουσιώδη της ανάρτησης τώρα:

Πως θα ξεκινήσει πτήσεις στις 18 Μαϊου για Ελλάδα η LH όταν:

α) Το γερμανικό ΥΠΕΞ έχει βγάλει ταξιδιωτική οδηγία μέχρι τις 15 Ιουνίου για όλο το εξωτερικό
και
β) Τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Γερμανία απαιτείται 14ήμερη καραντίνα για κάθε επιβάτη εξωτερικού.

Ίσως να ξέρουν κάτι παραπάνω περι αλλαγής του σκηνικού;;;
 
Το να υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία δεν σημαίνει απαγόρευση ταξιδιών. Αλλά με τις 2 εβδομάδες καραντίνα κι εγώ δεν ξέρω ποιός θα ταξιδέψει. Στη Γερμανία υπάρχουν μεν αρκετές εξαιρέσεις, αλλά εάν η Γερμανία επιτρέπει επαγγελματικά ταξίδια μέχρι 48 ώρες ή ταξίδια για να φροντίσεις δικό σου άτομο κλπ., αυτό δεν σε βοηθάει όταν στην Ελλάδα λόγω καραντίνας πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Δεν το ξέρω, αλλά προσωπικά δεν έχω πολλές ελπίδες ότι σχετικά με την καραντίνα θα αλλάξει κάτι τόσο γρήγορα. Και για μένα αυτό είναι το κύριο πρόβλημα.
 
Η καραντίνα ισχύει μέχρι τις 15 Μαίου, λογικά περιμένουν ανακοίνωση της Ε.Ε με το τι θα γίνει με τα intra schengen ταξίδια
 
Ούτε η καραντίνα ούτε το κλείσιμο συνόρων εντός Schengen δεν ήτανε απόφαση της ΕΕ, αλλά η κάθε χώρα έκανε και συνεχίζει να κάνει ό’ τι θέλει, και σε κάθε χώρα της ΕΕ ισχύουν άλλοι περιορισμοί και άλλες ημερομηνίες. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Η ΕΕ προσπαθεί μεν να βρει κάποιο συντονισμό, αλλά προς το παρόν χωρίς πολλά αποτελέσματα.
 
Συμφωνούμε απλά τώρα η απόφαση θα είναι συλλογική, ή τουλάχιστον αυτό αφήνει να εννοηθεί ο υπουργός τουρισμού σε κάθε συνέντευξή του (μην ζητάτε τώρα link στην τηλεόραση τον είδα 2-3 φορές)

EDIT-------- https://www.news247.gr/koinonia/karaman ... _term=pos5


Εδώ μερικές καινούργιες πιθανολογώ πληροφορίες.
 
lewton":qipqykaj said:
Flesland to link σου είναι προσωπικό και δείχνει το όνομά σου.


Ευχαριστώ! Σε εμένα δεν φαινόταν το όνομα μου και οι εικόνες, μάλλον πρέπει να αλλάξω browser..

Αυτό με την καραντίνα ισχύει ότι είναι σε κρατικό επίπεδο, γιατί η Γαλλία δεν το έχει για εντός schengen.
 
Top