Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
spotterakis":3blmkmrk said:
Ακύρωσε και το Βερολίνο...και μαλλον κ τη Ζυριχη καθοτι εχει μηδενισει τα fares

Γενικά πρέπει να πέρασε ΠΟΛΛΕΣ ακυρώσεις για το καλοκαίρι σήμερα, κάποιοι λάβανε email, κάποιοι όχι, και το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι εντελώς πεσμένο από το πρωί (το νούμερό τους δεν σε βάζει καν σε αναμονή, σου λέει δεν υπάρχει διαθέσιμος εκπρόσωπος και πεφτει αμέσως εδώ και ώρες)
 
Ισχύει, και σε μένα ακυρώθηκε πτήση για Ευρώπη για τις 29 Ιουνίου σήμερα το μεσημέρι. Δοκίμασα να πάρω αλλά έπεσε άμεσα η γραμμή οπότε μάλλον είναι μαζικό και παίρνουν ξανά όλοι μαζί τηλέφωνο. Το θέμα είναι πως ούτε online με άφησε να το αλλάξω, οπότε ίσως έχει ενα θεματάκι η σελίδα σήμερα. Θα περιμένω καμιά βδομάδα και θα ξαναδοκιμάσω τότε, ίσως άλλοι επείγονται πιο πολύ απο εμένα.
 
Δυστυχώς η σελίδα της Aegean σε δρομολόγια που έχουν ΑΚΥΡΩΘΕΙ εντελώς και δεν μπορεί να γίνει αλλαγή σου επιτρέπει μόνο να βγάλεις voucher, οπότε όλοι όσοι θέλουν να κάνουν αλλαγή αναγκαστικά πάνε μέσω call center το οποίο έχει καταρρεύσει σήμερα....
 
Ίσως να μην πουλάνε Go light, για να έχουν λιγότερο κόσμο στις πτήσεις για το 'social distancing' ;
Λέω εγώ...

Γνωριζει κάποιος τι είναι αυτό το waiver;
 

Attachments

  • IMG_20200518_182100.jpg
    IMG_20200518_182100.jpg
    111,4 KB · Προβολές: 1.375
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το social distancing. Γιατί, τα €15 παραπάνω πόσους πραγματικά θα αποθαρρύνουν απο το να πάρουν αεροπλάνο και αντ' αυτού να πάνε με το πλοίο, το λεωφορείο ή το τραίνο; Τόσους πολλούς ωστε να μείνει ένα αεροπλάνο μισοάδειο; Ίσα ίσα, δεν θέλουν να πετάνε γεμάτοι;
Πάντως 2-3 μέρες πριν που έψαξα πάλι το Go Light υπήρχε.
Μπορεί να έχει να κάνει με το να θέλουν να κάνουν τους επιβάτες να παραδίδουν τις αποσκευές ωστε να περιοριστεί οποιαδήποτε επιπλέον κίνηση ή καθυστέρηση μέσα στο αεροπλάνο.
 
Ή να μην θέλουν καθόλου χειραποσκευές στο αεροπλάνο για λόγους υγείας...
 
Eγω παντως που κοιταζα για Αθηνα το πρωι ειχε go light...Εξαλλου το θεμα των χειραποσκευων λυνεται..δεχονται εναν αριθμο κ τα υπολοιπα δωρεαν στις αποσκευες
 
Σε περίπτωση που δεν το είδατε...

https://el.aegeanair.com/organoste/plhr ... omy-class/

Στην AEGEAN προσαρμοζόμαστε στη νέα πραγματικότητα και φροντίζουμε για όλες τις λεπτομέρειες του ταξιδιού σας.

Στο πλαίσιο των κανονισμών που ακολουθούμε για την ασφάλεια και την υγεία των επιβατών μας λόγω του COVID-19, επιτρέπεται μόνο ένα προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του αεροπλάνου.

Για το λόγο αυτό, από 18 Μαΐου 2020 έως τις 15 Ιουνίου 2020, στην Economy Class θα είναι διαθέσιμος μόνο ο ναύλος Flex που σας προσφέρει ευελιξία, σιγουριά και όλα όσα χρειάζεστε.

Τα εισιτήρια που έχουν εκδοθεί έως τις 18 Μαΐου 2020 σε ναύλο GoLight περιλαμβάνουν 1 χειραποσκευή έως 8 κιλά (56 Χ 45 Χ 25), η οποία βάσει νέων οδηγιών πρέπει να παραδίδεται στο check-in counter. Σε αυτή την περίπτωση για την παράδοση της χειραποσκευής δεν υπάρχει χρέωση.

Χαρακτηριστικά Κατηγορίας Flex:

1 Προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα (γυναικεία / αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)
1 Αποσκευή έως 23kg
Απεριόριστες αλλαγές εισιτηρίου χωρίς Rebooking Fee
 
chr04":3eiqmrro said:
Ίσως να μην πουλάνε Go light, για να έχουν λιγότερο κόσμο στις πτήσεις για το 'social distancing' ;
Λέω εγώ...

Γνωριζει κάποιος τι είναι αυτό το waiver;

"Waiver" είναι τα ειδικά εισιτήρια που έχουν φορτωθεί στα οποία δεν χρεώνεται η αλλαγή.
Έχω την εντύπωση ότι και γι'αυτό το λόγο δεν υπάρχουν GoLight. Πχ, από ναύλο GoLight μου δίνει τον Flex χωρίς έξτρα χρέωση σε αλλαγή της υπάρχουσας πτήσης μου.
 
Άμα ταξιδεύεις με ένα βρακί δηλαδή, θα σε υποχρεώσουν να αγοράσεις flex. Καλά αρχίσαμε.
 
Top