Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Προβλέπω και αυτά να αλλάξουν, αφού σύμφωνα με τον Υπουργό Τουρισμού:
Ανοίγει 15 Ιουνίου και ο εξωτερικός τουρισμός μέσω του αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος. Από 1ης Ιουλίου και τα υπόλοιπα αεροδρόμια.
Η απελεύθερωση των επισκεπτών από όλα τα αεροδρόμια από 1ης Ιουλίου θα γίνει από όλες τις χώρες με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις με επιδημιολογικά κριτήρια.
[Πηγή]

Που σημαίνει τα περισσότερα της Θεσσαλονίκης θα πρέπει να πάνε από Ιούλιο.
 
Το Μαρακές δεν είδα. Δεν ξέρω αν λείπουν και άλλα.
 
jj_lgkr":29oopb3i said:
Προβλέπω και αυτά να αλλάξουν, αφού σύμφωνα με τον Υπουργό Τουρισμού:
Ανοίγει 15 Ιουνίου και ο εξωτερικός τουρισμός μέσω του αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος. Από 1ης Ιουλίου και τα υπόλοιπα αεροδρόμια.
Η απελεύθερωση των επισκεπτών από όλα τα αεροδρόμια από 1ης Ιουλίου θα γίνει από όλες τις χώρες με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις με επιδημιολογικά κριτήρια.
[Πηγή]

Που σημαίνει τα περισσότερα της Θεσσαλονίκης θα πρέπει να πάνε από Ιούλιο.

Δε νομίζω ότι αυτό ισχύει. Ο υπουργός ξεκαθάρισε, αμέσως μετά, ότι η απελευθέρωση σημαίνει πως δε θα υπάρχει υποχρεωτικό τεστ και καραντίνα 14 ημερών. Συνεπώς, οι πτήσεις μπορούν να γίνουν κανονικά αλλά θα ισχύει αυτό που ισχύει και σήμερα, υποχρεωτικό τεστ και καραντίνα 14 ημερών σε περίπτωση που αυτό βγει θετικό. Από τις ημερομηνίες που δόθηκαν και μετά δε θα υπάρχει αυτός ο περιορισμός, αλλά οι αρχές θα έχουν το κάθε δικαίωμα να κάνουν τεστ δειγματοληπτικά. Οπότε μάλλον οι πτήσεις μπορούν να γίνονται κανονικά μέχρι τότε, ακόμα και σε περιφερειακά αεροδρόμια, με τους μέχρι τώρα περιορισμούς.
 
Σωστό, οπότε γλιτώνουν τους τουρίστες έτσι (σιγά μη θέλουν οι τουρίστες να κάτσουν καραντίνα στην άφιξη) και έρχονται μόνο αυτοί που καίγονται. Βέβαια αυτό προϋποθέτει εξετάσεις σε όλα τα περιφερεικά και αναμονή σε ξενοδοχείο καραντίνας, οπότε ίσως μπάινουν άλλοι περιορισμόι εκεί (αν φτάσουν 2000 άτομα σε μια μέρα μάλλον δε χωράνε σε ένα ξενοδοχείο).
Μακάρι δηλαδή να είναι έτσι, έχω μια απευθείας HAM-CFU 17 Ιουνίου :D
 
Ναι θεωρητικά οι πτήσεις επιτρέπονται αλλά από την στιγμή που δεν "ελευθερώνονται" με τον τρόπο που το εννοεί η κυβέρνηση (τεστ και καραντίνα), δεν έχει κανένα νόημα να πετάει κάποιος....
 
Ulrike":kbp7u4jj said:
Σε ποιές πληροφορίες βασίζονται αυτά;

Κοίταξα ξανά το SKG-BRU - έχω κρατήσεις για Αύγουστο/ Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, που προς το παρόν όλες εμφανίζονται κανονικά, και τον Αύγουστο. Στο Expertflyer όμως όλες οι πτήσεις εμφανίζονται με διαθεσιμότητα 0 (δηλ. αυτή τη στιγμή δεν τις πουλάει), και μετά τις 27 Αυγούστου που σύμφωνα με το routesonline υποτίθεται ότι ξεκινάνε. Ενώ Ιούνιο κι Ιούλιο δεν υπάρχουν πια, δηλ. ήδη ακυρώθηκαν.

Παρόμοιο ισχύει και σε άλλα δρομολόγια.

Εψαξα το SKG-BCN που με ενδιαφέρει , στην σελίδα της Aegean από 1/08 την εμφανίζει ως πτήση αλλά χωρίς διαθεσιμότητα....θα σηκωθεί λογικά αργότερα;
 
Εκεί όπου εμφανίζονται μεν οι πτήσεις, αλλά χωρίς διαθεσιμότητα, προφανώς περιμένουν τις εξελίξεις.

Και για το άνοιγμα: Κι εγώ το καταλαβαίνω έτσι ότι από 15 Ιουνίου μπορούν να έρθουν τουρίστες, με απελευθέρωση των πτήσεων, αλλά πτήσεις μόνο για Αθήνα, ενώ από 1 Ιουλίου ανοίγουν και τα άλλα αεροδρόμια για πτήσεις εξωτερικού.

Δεν κάνει νόημα ότι από 15-30 Ιουνίου μπορείς να ταξιδέψεις XXX-ATH-HER χωρίς τεστ και καραντίνα, αλλά XXX-HER απευθείας με καραντίνα και τεστ...

Μένει βέβαια το ερώτημα τί ισχύει από 1-14 Ιουνίου. Γιατί η σημερινή απόφαση για καραντίνα ισχύει μέχρι 31 Μαίου. Δηλ. μάλλον θα επεκταθεί μέχρι 15 Ιουνίου;

Και δεν είναι μόνο τουρίστες που θέλουν να ταξιδέψουν στην Ελλάδα / από Ελλάδα στο εξωτερικό (και να επιστρέψουν χωρίς καραντίνα...). Έστω μέσω ATH, που ούτως ή αλλιώς συχνά δεν έχεις απευθείαν εναλλακτική.
 
Νομίζω ότι ο υπουργός ήταν ξεκάθαρος.
Από 15 Ιουνίου θα υπάρξουν πτήσεις από το εξωτερικό για το Ελ.Βενιζέλος και μόνο, χωρίς την ύπαρξη καραντίνας. Πτήσεις προς περιφερειακά αεροδρόμια δεν θα υπάρξουν, οπότε δεν τίθεται και θέμα καραντίνας σε αυτά.
Από 1 Ιουλίου θα υπάρξουν απ ευθείας πτήσεις και προς περιφερειακά αεροδρόμια. Μεχρι τοτε μόνο με ενδιάμεσο σταθμό στο Ελ. Βενιζέλος.

Το ερώτημα που μένει είναι για την περίοδο από την λήξη του του NOTAM, δηλαδή 31 Μαΐου εως 15 Ιουνίου που καταργείται η καραντίνα τι ακριβώς θα ισχύει, εκτός αν ανανεωθεί η NOTAM εως 15 Ιουνίου.
 
pindosair":f7tcfqyq said:
Νομίζω ότι ο υπουργός ήταν ξεκάθαρος.
Από 15 Ιουνίου θα υπάρξουν πτήσεις από το εξωτερικό για το Ελ.Βενιζέλος και μόνο, χωρίς την ύπαρξη καραντίνας. Πτήσεις προς περιφερειακά αεροδρόμια δεν θα υπάρξουν, οπότε δεν τίθεται και θέμα καραντίνας σε αυτά.
Από 1 Ιουλίου θα υπάρξουν απ ευθείας πτήσεις και προς περιφερειακά αεροδρόμια. Μεχρι τοτε μόνο με ενδιάμεσο σταθμό στο Ελ. Βενιζέλος.

Ο υπουργός δεν ξέρω αν ήταν ξεκάθαρος αλλά είπε συγκεκριμένα "...Απελευθέρωση των πτήσεων σημαίνει ότι δεν υπάρχει υποχρέωση τεστ για κορωνοϊό στους επιβάτες, ούτε υποχρεωτική 14ημερη καραντίνα που ισχύει σήμερα"

Πουθενά δεν είπε ότι δεν θα υπάρχουν πτήσεις προς περιφερειακά αεροδρόμια, εκτός αν βγει νέο Νοταμ για αυτά, αλλά με τον όρο απελευθέρωση άλλο εννούσε...
 
Ulrike":2tg8mlkn said:
Δεν κάνει νόημα ότι από 15-30 Ιουνίου μπορείς να ταξιδέψεις XXX-ATH-HER χωρίς τεστ και καραντίνα, αλλά XXX-HER απευθείας με καραντίνα και τεστ...

Πολύ σωστό.Κανένα νόημα.

pindosair":2tg8mlkn said:
Νομίζω ότι ο υπουργός ήταν ξεκάθαρος.
Από 15 Ιουνίου θα υπάρξουν πτήσεις από το εξωτερικό για το Ελ.Βενιζέλος και μόνο, χωρίς την ύπαρξη καραντίνας. Πτήσεις προς περιφερειακά αεροδρόμια δεν θα υπάρξουν, οπότε δεν τίθεται και θέμα καραντίνας σε αυτά.
Από 1 Ιουλίου θα υπάρξουν απ ευθείας πτήσεις και προς περιφερειακά αεροδρόμια. Μεχρι τοτε μόνο με ενδιάμεσο σταθμό στο Ελ. Βενιζέλος.

Κάθε άλλο παρά ξεκάθαρος ήταν.Βέβαια είναι λογικό να υπάρχει σύγχυση. Θεωρητικά αυτή τη στιγμή όλα τα αεροδρόμια της Ελλάδας είναι κλειστά και δε δεχονται επιβάτες, ισχύουν όμως κανονικά και πετάνε οι πτήσεις της Lufthansa για Αθήνα και τα νέα δρομολόγια που ξεκινάνε μέχρι το τέλος Μαίου απο Αθήνα για την αιγαίου. Όποιος καίγεται να πετάξει και θυσιάζεται ακόμα και για 14 μέρες καραντίνα, μπορεί να πετάξει. Η λογική μπορεί να είναι ότι μέχρι τις 15 Ιουνίου θα γίνουν τα περιφερειακά όπως είναι ο βενιζέλος σήμερα, μετά τις 15 Ιουνίου όσοι πάνε στο Βενιζέλο δεν χρειάζονται τεστ και καραντίνα, ενώ στα περιφερειακά χρειάζονται και μετά τις 1 Ιουλίου το ίδιο για όλα τα αεροδρόμια. Όπως το κατάλαβα βέβαια, πολύ πιθανό να κάνω και λάθος γιατί το booking της a3 αυτή τη στιγμή είναι κάτω οπότε μάλλον είτε βγάζουν τις πτήσεις είτε γίνεται χαμός με επισκεψιμότητα για rebooking.
 
Top