Φωτογραφίες στο διαδίκτυο - Ι

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το ANTONOV 225 στην πρόσφατη επίσκεψη του στην Αθήνα
 
Ένας θρύλος σε χωριό της Μεσσηνίας
Το αεροσκάφος είναι στο χωριό Τρίκορφο Μεσσηνίας,35χλμ από την Καλαμάτα.Το έβλεπα χρόνια,καθώς από τα διπλανά χωριά,το Μάνεση και τη Δραΐνα είναι η καταγωγή μου,από τον πατέρα μου και τη μητέρα μου αντίστοιχα,αλλά μόλις την προηγούμενη Κυριακή βρήκα το χρόνο,την καλή ημέρα,και χωρίς να είναι σταθμευμένα οχήματα για να το φωτογραφίσω!

https://www.jetphotos.com/photo/9766665
 
Αυτοί οι θρύλοι της Πολεμικής μας Αεροπορίας κοσμούν πολλές πλατείες και μάλιστα απομακρυσμένων περιοχών. Καλύτερα που βρίσκονται εκεί παρά να σκουριάζουν σε κάποιο αεροδρόμιο. Ο βασικός λόγος που συναντάμε αυτό τον τύπο είναι επειδή είναι ευκολότερη η μεταφορά τους. Το θέμα όμως είναι να έχουν την δυνατότητα και την θέληση οι τοπικές κοινωνίες να τα φροντίζουν και λίγο, με ένα βάψιμο ή έστω με τον καθαρισμό της περιοχής. Μόνη παραφωνία που συνάντησα ήταν στην Ικαρία (το νησί του Ίκαρου !!!) όπου είχε τοποθετηθεί ένα πιλοτήριο στην προβλήτα του Αγ. Κυρίκου και το οποίο έγινε τόπο εναπόθεσης σκουπιδιών αφού πρώτα το είχανε σπάσει.
 
TC-SMY, Embraer Legacy 600, στην Θεσσαλονίκη. Μαθαίνω ότι το "Α" σημαίνει "Atasay Jewelry".

TC-SMY @LGTS
 
  • Like
Reactions: GEM
Top