Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Είναι σαφές ότι κερδίζουν ρευστότητα με το να δείχνουν ψεύτικες πτήσεις που μετά "κατά τύχη" ακυρώνονται.
Κάθε φορά που κάνεις κράτηση πληρώνεις κάτι παραπάνω, πχ είχες voucher 180€ και η νέα κράτηση είναι 200€ οπότε πληρώνεις άλλα 20€.
Μετά σου την ακυρώνουν αλλά μέχρι να σου έρθει το νέο voucher των 200€ έχει εμφανίσει νέες και σου λέει αν θέλεις τώρα να κλείσεις αυτήν που κάνει 150€ πρέπει να μου σκάσεις 150€ γιατί το σύστημα δεν προλαβαίνει να σου εκδώσει το voucher.
Αριστεία, όχι αστεία.
 
Αλλά όταν θέλεις να πετάς, μπορείς να ζητάς και αλλαγή της πτήσης. Είχα κράτηση για SKG-BRU και μου τη άλλαξαν δωρεάν σε πτήση μια μέρα πιο νωρίς μέσω Αθήνας – που κανονικά θα ήτανε γύρω στα 200 Ευρώ πιο ακριβή.

Που έχουν και τη υποχρέωση να το κάνουν. Επομένως δεν νομίζω ότι κερδίζουν από το να πουλάνε πτήσεις που δεν υπάρχουν. Και η Α3 για τον Σεπτέμβριο – Οκτώβριο αρκετές πτήσεις ήδη δεν πουλάει πια. Σε αντίθεση με LH Group, που από τη 1 Ιουλίου έχει ακόμα λίγο πολύ το αρχικό της πρόγραμμα. Μάλλον θέλουν να δουν πώς εξελίσσεται η κατάσταση, πόση ζήτηση υπάρχει, και αναλόγως μετά ακυρώνουν.

Και ναι, το ότι άλλαξαν τη πτήση FRA-SKG ξανά σε πρωινή (όπως ήτανε τα τελευταία χρόνια), διαπίστωσα κι εγώ. Άλλα τρία εισιτήρια που πρέπει να αλλάξω, γιατί φυσικά με αυτή τη αλλαγή έγινε αδύνατο η ανταπόκρισή που (το FRA-SKG είναι τώρα πριν από το BRU-FRA....). Και η εναλλακτική μέσω Μονάχου επίσης δεν υπάρχει, γιατί εκεί σε πολλές μέρες ακύρωσαν τη βραδινή.
 
Το ίδιο συμβαίνει και με τις πτήσεις για Νάξο που παρακολουθώ στενά και σε συγκεκριμένες ημερομηνίες,προ 15νθημέρου είχαν φορτωθεί 4-5 ημερησίως για Ιούλιο και Αύγουστο και απ'ο προχτές κάποιες εξαφανίστηκαν και κάποιες δεν έχουν διαθεσιμότητα ! Καλή πάσα για την Σκάι εξπρές ! (δικό μου σχόλιο :thx: )
 
Το ίδιο συμβαίνει και με τις πτήσεις για Λήμνο που παρακολουθώ και φαντάζομαι και για πολλούς άλλους προορισμούς. Για Λήμνο συγκεκριμένα, εξαφανίστηκε η πρωινή πτήση στο βαθύ καλοκαίρι, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει διαθεσιμότητα ορισμένες μέρες και σε αυτές που υπάρχει τα εισιτήρια να είναι γύρω στα 300 ευρώ. Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα...
 
Ερώτηση:

Με τις αλλαγές προγράμματος της Aegean η πτήση SKG-DME, έχει μετατραπεί σε 2 weekly, υπάρχει κράτηση με ανταπόκριση (s7 codeshare), η Siberian με τις τελευταίες αλλαγές δεν βλέπει καμία απολύτως πτήση και δεν μπορεί να μας το αλλάξει.

Υπάρχει θέμα καθυστέρησης ενημέρωσης συνεργαζόμενου αερομεταφορέα σε περιπτώσεις codeshare;

Ευχαριστώ όσους μου απαντήσουν!
 
Η νέα αναθεωρηση των δρομολογίων σημερα, σύμφωνα με το airlineroutes.net...

Τα δρομολόγια της Θεσ/νικης, τα καινουρια πήγαν από Σεπτέμβριο..τι νόημα να τα εκτελεί απο το μηνα που πεφτει η κίνηση;

Επίσης μπήκα να τα δω αλλά και πάλι τα δείχνει χωρίς τιμές..δλδ μας ταχει κανει τσουρέκια..τι σημαίνει αυτό; Θα τα φορτώσει κ θα μπορούμε να κλείσουμε ή πανε για διαγραφή; :evil:

https://www.routesonline.com/news/38/ai ... f-01jun20/
 
Έτσι όπως το πάνε μπορεί να τα ξεκινήσουν και Νοέμβριο, να επεκταθεί και η τουριστική σεζόν, ένα πάγιο αίτημα όλων των εμπλεκομένων.

Όπως έχω ξαναπεί, προφανώς όπως και με το early πρόγραμμα Ιουλίου/Αυγούστου έτσι και τώρα, θα παρακολουθούν την κατάσταση και αντίστοιχα θα προβούν σε περαιτέρω περιορισμούς. Δε ξέρω αν υπάρχει σκοπιμότητα, απλά φαντάζομαι ότι ακυρώνοντας ανά 1-2 μήνες, έχεις και λιγότερο φόρτο στα rebookings κλπ σε σύγκριση με το να τα ανακοινώσεις όλα τώρα μαζεμένα.
 
spotterakis":3oqavu0y said:
Η νέα αναθεωρηση των δρομολογίων σημερα, σύμφωνα με το airlineroutes.net...

Τα δρομολόγια της Θεσ/νικης, τα καινουρια πήγαν από Σεπτέμβριο..τι νόημα να τα εκτελεί απο το μηνα που πεφτει η κίνηση;
/

Δεν φαντάζομαι να το λες σοβαρά, εννοείται ότι κανένα από αυτά δεν θα δεις ούτε τον Σεπτέμβριο
 
Για Μάλαγα 3 πτήσεις την βδομάδα λέει, το site της Aegean πουλάει μόνο τις Τετάρτες.
 
jerry":1nhw8u8o said:
Έτσι όπως το πάνε μπορεί να τα ξεκινήσουν και Νοέμβριο, να επεκταθεί και η τουριστική σεζόν, ένα πάγιο αίτημα όλων των εμπλεκομένων.

Όπως έχω ξαναπεί, προφανώς όπως και με το early πρόγραμμα Ιουλίου/Αυγούστου έτσι και τώρα, θα παρακολουθούν την κατάσταση και αντίστοιχα θα προβούν σε περαιτέρω περιορισμούς. Δε ξέρω αν υπάρχει σκοπιμότητα, απλά φαντάζομαι ότι ακυρώνοντας ανά 1-2 μήνες, έχεις και λιγότερο φόρτο στα rebookings κλπ σε σύγκριση με το να τα ανακοινώσεις όλα τώρα μαζεμένα.

Ναι αλλα για να παρακολουθουν την κατάσταση πρέπει πρωτα να υπαρχει δυνατότητα κράτησης..Οταν συνεχως εξαφανίζονται ή ειναι μηδενισμένα, τότε είναι σαν να'ναι κλειστα, ανυπαρκτα..
 
Top