Coronavirus και αεροπορία - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Εγώ που είχα πτήση για Στοκχόλμη από Θεσσαλονίκη που έχουν στείλει mail και sms ότι μετακινήθηκα σε άλλη πτήση (μια μέρα νωρίτερα).
Δεν σου έχει έρθει τίποτα από.την SAS;
 
Oχι ακομα δεν μου εχει σταλεί κανενα μέιλ..Ισως ειναι νωρις και δεν ξερουν ουτε αυτοί? Παντως μπαινοντας στο mybooking με αφηνει κανονικα σε ολα τα σκελη να αγορασω θεσεις,παρολο που στο booking engine οι πτησεις δεν υπαρχουν και δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι ακυρωθηκαν ή ειναι sold out..(παντως middle seat δεν σε αφηνει να αγορασεις ειναι blocked)
 
Ulrike":6dl6plgr said:
Και στη άφιξη ούτε καν τον σκανάρουν, απλά κοίταξαν το χαρτί και τη ταυτότητά μου και με άφησαν να περάσω, χωρίς τεστ. Κάποιους άλλους όμως έστειλαν σε τεστ. Ίσως τους αρκούν οι αριθμοί που γράφονται κάτω από τον QR Code; Ή ανέβαλαν αυτό το σύστημα και τους επέλεξαν τυχαία/ ανάλογα με τη ταυτότητά τους;

Σε εμάς κοίταξαν απλώς το barcode με τον αριθμό και μας είπαν περάστε, δεν το σκάναραν. Ο αριθμός τέλειωνε σε 8.
Όλα αυτά στην Αθήνα στις 19/7 και ενώ βέβαια είχαμε ανταπόκριση έπρεπε να βγούμε έξω υποχρεωτικά και να ξαναπεράσουμε έλεγχο, δε μας χάλασε βέβαια, καθώς είχαμε ένα γεμάτο τρίωρο εκτός κτιρίου και χωρίς μάσκα. Για σύντομες ανταποκρίσεις της μίας ώρας δεν ξέρω τι γίνεται.
 
Από τη φόρμα μπορούν να καταλάβουν αν πάει για τεστ ή όχι, χωρίς να χρειάζεται το σκαναρισμα.... Όσοι όμως πάνε να κάνουν το τεστ, εκεί τους σκαναρουν στη διαδικασία ου τεστ...

Πριν λίγο επέστρεψα από gulf countries, και σχεδόν το σύνολο ων επιβατών πέρασε από τεστ...
 
Στη Θεσσαλονίκη ούτε στο τεστ δεν σκανάρουν τον barcode, αλλά γράφουν με το χέρι τον αριθμό και το όνομά σου.

Από τότε που ισχύει αυτό το σύστημα, είχα συνολικά 4 αφίξεις (όλες Θεσσαλονίκη), με μία άφιξη από Γερμανία (χωρίς τεστ) και 3 από το Βέλγιο (1 τεστ) – με την έννοια ότι ήρθα από ταξίδι σε αυτές τις χώρες, οι πτήσεις ήτανε μέσω ZRH/VIE/FRA. Ιδιαίτερα στις πτήσεις από FRA και ZRH έστειλαν αρκετούς σε τεστ, βέβαια σ΄αυτά τα δρομολόγια έχεις και επιβάτες που έρχονται από ΗΠΑ, Αγγλία κλπ.

Και προφανώς κοιτάνε μόνο τον αριθμό και βλέπουν από κι ποιόν στέλνουν σε τεστ, μάλλον είτε από το πρώτο, είτε από το τελευταίο ψηφίο (δεν είμαι σίγουρη εκεί).
 
Η αδερφή μου έφτασε προχτες από Στουτγάρδη μέσω Βιέννης στην Αθήνα και μου είπε ότι μόνο στο Ελευθ. Βενιζέλος υπήρχε ιατρικό προσωπικό που έκανε δειγματοληπτικούς ελέγχους. Γερμανία & Αυστρία τίποτα....
 
Η Γερμανία όμως αρχίζει τώρα με υποχρεωτικά τεστς για όσους φτάνουν από χώρες/περιοχές υψηλού ρίσκου, επίσης στα αεροδρόμια. Και δυνατότητα για δωρεάν τεστς για όλους που επιστρέφουν από το εξωτερικό.

Φυσικά μόνο στην άφιξη, όχι στην αναχώρηση. Και στην Ελλάδα στην αναχώρηση δεν ενδιαφέρεται κανείς για σένα.

Ενώ το Βέλγιο από 1 Αυγούστου έχει επίσης ένα ηλεκτρονικό PLF, που πρέπει να συμπληρώσεις πριν από κάθε ταξίδι στο Βέλγιο. Και υποχρεωτικό τεστ και καραντίνα για όλους που έρχονται/ επιστρέφουν από χώρες στη κόκκινη λίστα που αλλάζεται σχεδόν κάθε μέρα (αυτή τη στιγμή μεταξύ άλλων αρκετές περιοχές της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας, κάποιες περιοχές της Ισπανίας και Γαλλίας, ακόμα της Ελβετίας...). Χωρίς όμως να προσφέρουν τεστ στα αεροδρόμια, πρέπει να πας σε ιατρό/ κλινική.
 
Ulrike":1r4ido8d said:
..το Βέλγιο από 1 Αυγούστου έχει επίσης ένα ηλεκτρονικό PLF, που πρέπει να συμπληρώσεις πριν από κάθε ταξίδι στο Βέλγιο. ...


Δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάς Βέλγιο (εκτός αν δουλευεις για την ΕΕ...)...η Ελλάδα είναι παράδεισος αυτή τη στιγμή :p Ειδικά το Αιγαίο
 
δεν υπάρχει απαγόρευση πτήσεων από αλβανία μέχρι 15 Αυγούστου;

σήμερα έφυγε για τίρανα γνωστός μου, και βλέπω τις πτήσεις της aegean κανονικά και τις επόμενες μέρες. Πώς γίνεται αυτό;
 
convair":3m3e4ivr said:
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάς Βέλγιο (εκτός αν δουλευεις για την ΕΕ...)...η Ελλάδα είναι παράδεισος αυτή τη στιγμή :p Ειδικά το Αιγαίο

Ακριβώς γι’αύτον τον λόγο προσπαθώ να περάσω όσο χρόνο γίνεται στο σπίτι μου στην Ελλάδα :D . Τρεις μήνες αποκλεισμός στις Βρυξέλλες φτάνουν. Αν και υπάρχουν ήδη αρκετές χώρες, που έχουν βάλει το Βέλγιο στη κόκκινη λίστα. Συν η σχετική λίστα του Βελγίου για επιστροφή με επίσης όλο και περισσότερες χώρες/ περιοχές στη «κόκκινη λίστα επιστροφής». Με ξαφνικές «εκπλήξεις» όπως το Σάββατο η περιοχή της Γενεύης (με την Ελβετία μέχρι τότε να ήτανε στη πράσινη λίστα και παρά το γεγονός ότι μόνο η Αμβέρσα τις τελευταίες μέρες είχε περισσότερα κρούσματα από ολόκληρη την Ελβετία….)

Και για το βελγικό PLF: Στην επιβίβαση στην Αθήνα έγινε έλεγχο εάν έχεις το έντυπο με τον κωδικό. Όποιος δεν το είχε (και αρκετοί δεν το είχαν) πήρε ένα χάρτινο έντυπο για να το συμπληρώσει στο αεροπλάνο και να το δώσει στους αεροσυνοδούς. Δηλαδή – τουλάχιστον προς το παρόν – δεν αρνούνται την επιβίβαση.
 
Top