Aegean's Airbus Α320 Family

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ξερουμε ποια αεροπλανα της Αιγαιου πετανε και ποια ειναι παρκαρισμενα; και που;
 
Από ότι έχω παρατηρήσει πετάνε τα εξής:
1. Όλα τα neo SX-NEA,NEB,NEC,NED & NEO
2. Όλα τα πρόσφατα ceo με sharklets: SX-DGY, DGZ, DNA, DNB, DNC, DND & DNE
3. Όλα όσα έχουν νηολόγιο SX-DV*
4. Με νηολόγιο με σειρά SX-DG* πετάνε τα DGA, DGB, DGC, DGD, DGE, DGF, DGK, DGL, DGN, DGP, DGQ.
5. Τέλος, πετάνε και τα SX-DNF & DNG.

Συνολικά φαίνεται ότι χρησιμοποιεί τακτικά 1 A319, 36 A320 και 8 A321.
 
Το πρώτο Α321Ν επανεμφανίστηκε στο XFW αλλά με άλλο test νηολόγιο, D-AVYL (από D-AYAT που ήταν το Μάιο)
 
Πάντως ακόμα κυκλοφορεί "without engines installed..."
Οπότε μάλλον αργοπορούμε για την παραλαβή...

Ξέρουμε ποιο θα αποχωρήσει?
Το DGT ως ποιο παλιό σε ηλικία ή υπάρχει κάποιο που λήγει το leasing εγγύς μέλλον?
 
Όντως οι κατασκευάστριες εταιρίες το κάνουν συνέχεια αυτό γιατί τα test νηολόγια είναι πολύ συγκεκριμένα από τις εκάστοτε Υ.Π.Α. (Αμερικής, Γαλλίας, Γερμανίας, Βραζιλίας κλπ) γι αυτό και όταν ένα αεροσκάφος παίρνει το κανονικό του νηολόγιο (κατά την παράδοση του) το test registration είναι και πάλι διαθέσιμο για το επόμενο αεροσκάφος.
Το περίεργο εδώ είναι ότι το Α321 της Aegean άλλαξε 2 test νηολόγια.
 
GP707":3w24o7th said:
Το πρώτο Α321Ν επανεμφανίστηκε στο XFW αλλά με άλλο test νηολόγιο, D-AVYL (από D-AYAT που ήταν το Μάιο)

Τώρα πάντως το D-AVYL κάνει testing flight (Πιθανώς η πρώτη του).

Βέβαια με το ίδιο test νηολόγιο ήταν και το msn 9503 της wizz (που ήταν ακόμα στο XFW προχθές). Δεν ξέρω πως μπορούν να έχουν δύο 321 ίδιο test νηολόγιο την ίδια περίοδο. Νόμιζα ότι πρώτα αλλάζει το νηολόγιο του παλιού και μετά παίρνει το test νηολόγιο το επόμενο....
 
Κι εγώ έτσι νομίζω αλλά ίσως για τα test νηολόγια να παίζει κάτι άλλο.
 
Το 1ο Α321 σε φουλ χρώματα και με κινητήρες πλέον και (περιέργως) αλλαγή νηολογίου στο παλιό (D-AYAT)!!! :rolleyes:

https://aibfamily.flights/A320/9553
 
Top