Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Κατάλαβα καλά;
Είπε ο Χαρδαλιάς ότι απαγορεύονται όλες οι πτησεις απο Βαρκελώνη για Ελλάδα;
 
Εχει βγει το επισημο νοταμ;
Εχω συγγενη που προλαβε και ηρθε ηδη απο BCN και φευγει συντομα για πισω απο Αθηνα.
Αν η Ελλαδα απαγορεψει μονο το BCN-ATH, η Aegean θα σταματησει και τις πτησεις επιστροφης ATH-BCN μονη της ως ασυμφορες;;
 
Οταν βγει η ΚΥΑ (λογικά την Δευτέρα), θα μάθουμε τις λεπτομέριες και θα βγουν και τα ανάλογα notams.
 
Εχει δει καποιος το ανανεωμενο notam για BCN να δουμε τί ακριβως αναφερει;
 
Εδώ είναι το ΝΟΤΑΜ

A2460/20 - COVID-19: FLIGHT RESTRICTIONS.
BY ORDER OF THE GOVERNMENT OF THE HELLENIC REPUBLIC, ALL FLIGHTS
COMMERCIAL AND GA/BA, ORIGINATING FROM ANY AERODROME IN THE
TERRITORY OF CATALONIA OF SPAIN TO ANY AERODROME IN THE HELLENIC
REPUBLIC ARE SUSPENDED. 31 AUG 21:01 2020 UNTIL 15 SEP 20:59 2020. CREATED:
30 AUG 15:50 2020

Και ναι, υποθέτω ότι θα ακυρωθούν και οι πτήσεις ATH-BCN, δεν μπορώ να φανταστώ ότι τους συμφέρει να επιστρέψουν άδεια.

Μάλλον θα σου αλλάξουν το εισιτήριο σε άλλες πτήσεις (κάποια Codeshare μέσω MUC/FRA κλπ.) ή σε άλλη πόλη της Ισπανίας, αφού δεν βλέπω απαγόρευση να ταξιδέψεις εκεί.
 
Και ενώ το ελληνικό νοταμ σταματάει τις πτήσεις BCN-ATH μέχρι 15/9, η Aegean μόλις ανακοίνωσε ότι σταματάει και το ATH-BCN και μάλιστα μέχρι 30/9
 
Υποθέτω ότι περιμένουν παράταση, και δεν θέλουν να πουλάνε εισιτήρια για πτήσεις που μάλλον δεν θα γίνουν.

Και με τις εξελίξεις ιδιαίτερα σε Ισπανία και Γαλλία (μου κάνει εντύπωση που από Γαλλία δεν ζητάνε ακόμα PCR-test) πολύ φοβάμαι ότι θα δούμε και άλλες απαγορεύσεις και ακυρώσεις.
 
Μήπως γιατί σε ότι νησιά πήγα φέτος υπήρχαν μόνο Γάλλοι τουρίστες? ?
 
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, δεν θέλουν να χάσουν τους Γάλλους τουρίστες....
 
Top