Aegean Cabin Crew

Καλησπέρα σας,

Εύχομαι όλοι να είστε καλά!
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την ηλικία των συνεντευξιαζόμενων. Έχεις ελπίδες να σε καλέσουν αν είσαι 25-26 ή προτιμούν μικρότερες ηλικίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Κανα νεότερο για αεροσυνοδούς έχουμε;; Ναι προφανώς έχω μπει στη σελίδα δεν υπάρχει η παραμικρή ανακοίνωση..
Ρωτάω μηπως καποιος εκ των έσω έχει κάποια πληροφορία..
Εν τω μεταξύ είχε βγάλει αγγελια η skyexpress για «αεροσυνοδούς» το θέμα είναι όμως ότι στις προϋποθέσεις τις ήθελε εμπειρία, και ακόμη πιο σημαντικό έγκυρο πιστοποιητικό από EASA.{ κοινώς να έχεις τελειώσει σχολή αεροσυνοδών,όταν οι αλλες αεροπορικές πχ Aegean σου παρέχουν εκπαίδευση οι ίδιοι). Τώρα που υπάρχει κρισαρα στο χώρο τι λέτε να κάνω; Να πάω;
Εννοώ αν πιστευετε πως το πιστοποιητικό το έγκυρο από EASA μου δίνει πραγματικό προβάδισμα στην πρόσληψη; Αν πρέπει δηλαδή να πάω στη σχολή; Ή πιστευετε πεταμένα λεφτά; Αλλά είναι πλεονέκτημα το ότι ήδη θα ξέρω,πως ήδη θα είμαι έτοιμη σε σχέση με κάποιον χωρίς ιδέα.
Άλλωστε δε έχω κανενα μεσο να με έβαζε Aegean. Κι είμαι απλά εγώ και όποια προσόντα έχω. Θέλω παση θυσία την δουλειά. Η σχολή σε προωθεί καθόλου;
 
Η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη για το ιπταμενο προσωπικο ειδικα τις αεροσυνοδους.. Το Boom που εγινε τα προηγουμενα χρονια δημιουργησε υπερπροσφορα ιπταμενων και τωρα ολες οι αεροπορικες εταιριες μειωνουν και τον στολο τους και το προσωπικο τους...το ιδιο θα κανει και η Aegean στο αμεσο μελλον.. Αρα πολλες που εχετε εργαστει ως ιπταμενες πλεον θα πρεπει τουλαχιστον για τον επομενο χρονο η και τον μεθεπομενο να σκεφτειτε αλλαγη καριερας η διαλλειμα απο το αεροπορικο...
 
Το είπε και η Lufthansa πως δεν θα χρειαστεί ιπτάμενο προσωπικό για αρκετό καιρό ακόμη και πως καλό θα ήταν οι νέοι άνθρωποι που ήθελαν να ακολουθήσουν αυτη την δουλειά να σκεφτούν κάτι άλλο.
 
Πότε ανακοινώθηκε αυτό από τη lufthansa?
 
Δεσποινίς Niki, όσοι σου απαντάνε στο ερώτημά σου εκφράζουν την άποψή τους φιλικά και δεν σε ζηλεύουν ότι θα τους πάρεις την δουλειά. Καλό θα είναι να έχεις μια γενικότερη ενημέρωση για το τι συμβαίνει όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο όσον αφορά τον αεροπορικό χώρο. Εταιρείες έκλεισαν ή πρόκειται να κλείσουν, συρρικνώθηκαν, καθήλωσαν α/φη, μείωσαν προσωπικό, μείωσαν μισθούς, κλπ. Όσον αφορά την Lufthansa που ανέφερες, όχι μόνο καθήλωσε α/φη, μείωσε προσωπικό και μισθούς και πρόσφατα ανακοίνωσε το κλείσιμο της σχολής πιλότων. Τώρα αν εσένα όλα αυτά σου φαίνονται παράλογα δεν έχεις παρά να συνεχίσεις να χτυπάς τις πόρτες των εταιρειών και να περιμένεις. Έχε επίσης υπ' όψιν σου ότι υπάρχουν ήδη στην αγορά εκατοντάδες άνεργοι έμπειροι αεροσυνοδοί και φροντιστές. Το να πας σε κάποια από τις σχολές αεροσυνοδών δεν θα σε ωφελήσει και θα σπαταλήσεις άσκοπα τον χρόνο σου και τα χρήματά σου. Δεν υπάρχει πλέον πτυχίο παρά μόνο μια βεβαίωση εκπαίδευσης που το σύνολο των εταιρειών την παρέχουν μόνες τους. Προσωπικά σου εύχομαι καλή τύχη και με την ΝΙΚΙ.
 
H αλήθεια είναι ότι όλη η αεροπορική βιομηχανία βρίσκεται σε ύφεση και δυστυχώς δεν είναι ορατο ακόμα πότε θα αρχίσει η ανάκαμψη. Αυτό δεν συμαίνει πως δεν θα υπάρξουν καθόλου ευκαιρίες, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερες.

Μέχρι λοιπόν να πάρει ξανά τα πάνω της η αεροπορία, καλό θα ήταν να βρείτε έναν τρόπο για να βγάζετε χρήματα και αν όντως σας ενδιαφέρει το επάγγελμα, να αναπτύξετε κάποιο προσόν που θα σας χρειαστεί. Πχ μια ακόμα ξένη γλώσσα, η οποία θα σας φανεί πολύ πιο χρήσιμη από αμφιβόλου ποιότητας χαρτιά.

Καλό κουράγιο, υπομονή και με πείσμα, δουλειά και λίγη τύχη, όλα θα ξαναφτιάξουν συντομότερα ή αργότερα.
 
Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις. Κακά τα ψεμματα οπως και σε κάθε χώρο υπάρχει μεγαλος αναταγωνισμος καλως ή κακώς αντίστοιχα υπάρχει και στον αεροπορικό χώρο. Χωρίς να επιρρίπτω σημάδια φθόνου ή κάτι τέτοιο προς κάποιο πρόσωπο. Άλλωστε εδώ ένα φόρουμ είναι (που ελπίζω) να έχει βοηθητικό σκοπό. Επειδή λοιπόν έχω δεν είχα δει αυτή την ανακοίνωση για αυτό ρωτησα «πού την ειδες;» όποτε μηπως τελικά οποίος έχει τη μύγα μυγιάζεται; Αντικειμενικά υπάρχει κρισαρα το ξέρω. Απλά μου φαίνεται δύσκολο μια εταιρεία να δώσει συμβουλές επαγγελματικού προσανατολισμού τύπου : «μην ασχοληθείτε με την αεροπορία κλπ,στραφείτε αλλού». Επιτρέψτε το μου αλλά θα συνεχίσω να ρωτώ αν υπάρχει κάτι νεότερο κι ας γίνομαι φορτική. Γιατί οπως εγώ το θέλω πολύ σίγουρα το θέλουν κι άλλοι και θα θέλουν να ενημερώνονται.
 
Η aegean δε πρόκειται να κάνει προσλήψεις σε flight crew ή cabin crew πιθανότατα για τα επόμενα δύο-τρία χρόνια τουλάχιστον. Και το λέω αυτό με πόνο καρδιάς γιατί είμαι σε πολύ δυσμενέστερη θέση από εσένα αγαπητή niki. Οπότε μην περιμένεις ελπίζοντας ειδικά από την aegean. Αν αγαπάς το επάγγελμα κοίταξε και αλλού, κυρίως στο εξωτερικό. Υπάρχουν κάποιες λίγες ευκαιρίες ακόμα και τώρα αν και συνήθως ζητούν προϋπηρεσία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτή τη στιγμή, εφόσον δε δουλεύεις, είναι να αξιοποιήσεις τον ελεύθερο χρόνο σου τελειοποιώντας τα αγγλικά σου και μαθαίνοντας/τελειοποιώντας μία δεύτερη ξένη γλώσσα προκειμένου να είσαι σε ανταγωνιστική θέση όταν ανοίξουν ξανά κάποιες θέσεις στο όχι και τόσο κοντινό μέλλον..
 
Nikiniki":34e6w982 said:
Εννοώ αν πιστευετε πως το πιστοποιητικό το έγκυρο από EASA μου δίνει πραγματικό προβάδισμα στην πρόσληψη; Αν πρέπει δηλαδή να πάω στη σχολή; Ή πιστευετε πεταμένα λεφτά; Αλλά είναι πλεονέκτημα το ότι ήδη θα ξέρω,πως ήδη θα είμαι έτοιμη σε σχέση με κάποιον χωρίς ιδέα.
Άλλωστε δε έχω κανενα μεσο να με έβαζε Aegean. Κι είμαι απλά εγώ και όποια προσόντα έχω. Θέλω παση θυσία την δουλειά. Η σχολή σε προωθεί καθόλου;
Τώρα με τον κορονοιο κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά. Προ κορονοϊού, αν έβγαλες σχολή αεροσυνοδού δε σου έδινε κανένα πλεονέκτημα για να μπεις Aegean γιατί πολύ απλά η Aegean έχει το δικό της εκπαιδευτικό τμήμα που σε εκπαιδεύουν αυτοί και σου βγάζουν τη πιστοποίηση σύμφωνα με τα procedures της εταιρίας. Μπορούσες όμως να κανείς αίτηση σε μικρές εταιρίες (Air Mediterranean, Lumi wings κτλπ) οι οποίες δεν έχουν εκπαιδευτικό τμήμα για αεροσυνοδούς για να βγάλουν την EASA πιστοποίηση και θέλουν να την έχεις εσυ από μόνη σου. Υπόψιν ότι στην Aegean δε ξέρω για μέσον αλλά αν δεν είχες μπόι πολύ δύσκολα σε περνούν :D
 
Top