Aegean Cabin Crew

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί
Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 704

Re: Aegean Cabin Crew

Δημοσίευσηαπό aakunz » 26 Αύγ 2020, 15:07

Γιατί εξάπτεσαι; Επειδή η απάντηση που σου δίνουν δεν είναι αυτή που θες να διαβάσεις;

Προσλήψεις προς το παρόν δε γίνονται και αν δεν είχαν δεσμευτεί με τις αναστολές συμβάσεων, σίγουρα θα είχαν προχωρήσει σε απολύσεις. Δυστυχώς, αν ρίξεις μια ματιά στο εξωτερικό, χιλιάδες εργαζόμενοι αεροπορικών εταιρειών πρόκειται να χάσουν τη δουλειά τους λόγω συρρίκνωσης πτητικού έργου και περικοπών. Δε μπορώ να κατανοήσω γιατί η Αιγαίου θα είναι η εξαίρεση, από τη στιγμή που μεγάλο μέρος του στόλου είναι καθηλωμένο.

Προσλήψεις θα γίνουν όταν χαλαρώσουν οι περιορισμοί, περιοριστεί ο κίνδυνος και επιτευχθεί η ανοσία στον πληθυσμό. Μέχρι τότε, μασκούλα και να ευχόμαστε να έχουμε την υγειά μας μέχρι να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης.
5 x

reve d' avion
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό reve d' avion » 26 Αύγ 2020, 20:24

Καλησπέρα σας,

Εύχομαι όλοι να είστε καλά!
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την ηλικία των συνεντευξιαζόμενων. Έχεις ελπίδες να σε καλέσουν αν είσαι 25-26 ή προτιμούν μικρότερες ηλικίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 x

Nikiniki
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): Aeg
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): IATA
x 1

Δημοσίευσηαπό Nikiniki » 07 Οκτ 2020, 17:02

Κανα νεότερο για αεροσυνοδούς έχουμε;; Ναι προφανώς έχω μπει στη σελίδα δεν υπάρχει η παραμικρή ανακοίνωση..
Ρωτάω μηπως καποιος εκ των έσω έχει κάποια πληροφορία..
Εν τω μεταξύ είχε βγάλει αγγελια η skyexpress για «αεροσυνοδούς» το θέμα είναι όμως ότι στις προϋποθέσεις τις ήθελε εμπειρία, και ακόμη πιο σημαντικό έγκυρο πιστοποιητικό από EASA.{ κοινώς να έχεις τελειώσει σχολή αεροσυνοδών,όταν οι αλλες αεροπορικές πχ Aegean σου παρέχουν εκπαίδευση οι ίδιοι). Τώρα που υπάρχει κρισαρα στο χώρο τι λέτε να κάνω; Να πάω;
Εννοώ αν πιστευετε πως το πιστοποιητικό το έγκυρο από EASA μου δίνει πραγματικό προβάδισμα στην πρόσληψη; Αν πρέπει δηλαδή να πάω στη σχολή; Ή πιστευετε πεταμένα λεφτά; Αλλά είναι πλεονέκτημα το ότι ήδη θα ξέρω,πως ήδη θα είμαι έτοιμη σε σχέση με κάποιον χωρίς ιδέα.
Άλλωστε δε έχω κανενα μεσο να με έβαζε Aegean. Κι είμαι απλά εγώ και όποια προσόντα έχω. Θέλω παση θυσία την δουλειά. Η σχολή σε προωθεί καθόλου;
0 x

AirServ
Economy-Class
Economy-Class
x 40

Δημοσίευσηαπό AirServ » 07 Οκτ 2020, 19:15

Η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη για το ιπταμενο προσωπικο ειδικα τις αεροσυνοδους.. Το Boom που εγινε τα προηγουμενα χρονια δημιουργησε υπερπροσφορα ιπταμενων και τωρα ολες οι αεροπορικες εταιριες μειωνουν και τον στολο τους και το προσωπικο τους...το ιδιο θα κανει και η Aegean στο αμεσο μελλον.. Αρα πολλες που εχετε εργαστει ως ιπταμενες πλεον θα πρεπει τουλαχιστον για τον επομενο χρονο η και τον μεθεπομενο να σκεφτειτε αλλαγη καριερας η διαλλειμα απο το αεροπορικο...
2 x

SGM
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 9

Δημοσίευσηαπό SGM » 07 Οκτ 2020, 22:25

Το είπε και η Lufthansa πως δεν θα χρειαστεί ιπτάμενο προσωπικό για αρκετό καιρό ακόμη και πως καλό θα ήταν οι νέοι άνθρωποι που ήθελαν να ακολουθήσουν αυτη την δουλειά να σκεφτούν κάτι άλλο.
1 x

Nikiniki
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Nikiniki » 08 Οκτ 2020, 14:13

Πότε ανακοινώθηκε αυτό από τη lufthansa?
0 x

CHRISTOS55
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 160

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 08 Οκτ 2020, 15:10

Δεσποινίς Niki, όσοι σου απαντάνε στο ερώτημά σου εκφράζουν την άποψή τους φιλικά και δεν σε ζηλεύουν ότι θα τους πάρεις την δουλειά. Καλό θα είναι να έχεις μια γενικότερη ενημέρωση για το τι συμβαίνει όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο όσον αφορά τον αεροπορικό χώρο. Εταιρείες έκλεισαν ή πρόκειται να κλείσουν, συρρικνώθηκαν, καθήλωσαν α/φη, μείωσαν προσωπικό, μείωσαν μισθούς, κλπ. Όσον αφορά την Lufthansa που ανέφερες, όχι μόνο καθήλωσε α/φη, μείωσε προσωπικό και μισθούς και πρόσφατα ανακοίνωσε το κλείσιμο της σχολής πιλότων. Τώρα αν εσένα όλα αυτά σου φαίνονται παράλογα δεν έχεις παρά να συνεχίσεις να χτυπάς τις πόρτες των εταιρειών και να περιμένεις. Έχε επίσης υπ' όψιν σου ότι υπάρχουν ήδη στην αγορά εκατοντάδες άνεργοι έμπειροι αεροσυνοδοί και φροντιστές. Το να πας σε κάποια από τις σχολές αεροσυνοδών δεν θα σε ωφελήσει και θα σπαταλήσεις άσκοπα τον χρόνο σου και τα χρήματά σου. Δεν υπάρχει πλέον πτυχίο παρά μόνο μια βεβαίωση εκπαίδευσης που το σύνολο των εταιρειών την παρέχουν μόνες τους. Προσωπικά σου εύχομαι καλή τύχη και με την ΝΙΚΙ.
2 x

Άβαταρ μέλους
Jack21
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): OMDB
x 12

Δημοσίευσηαπό Jack21 » 08 Οκτ 2020, 18:27

H αλήθεια είναι ότι όλη η αεροπορική βιομηχανία βρίσκεται σε ύφεση και δυστυχώς δεν είναι ορατο ακόμα πότε θα αρχίσει η ανάκαμψη. Αυτό δεν συμαίνει πως δεν θα υπάρξουν καθόλου ευκαιρίες, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερες.

Μέχρι λοιπόν να πάρει ξανά τα πάνω της η αεροπορία, καλό θα ήταν να βρείτε έναν τρόπο για να βγάζετε χρήματα και αν όντως σας ενδιαφέρει το επάγγελμα, να αναπτύξετε κάποιο προσόν που θα σας χρειαστεί. Πχ μια ακόμα ξένη γλώσσα, η οποία θα σας φανεί πολύ πιο χρήσιμη από αμφιβόλου ποιότητας χαρτιά.

Καλό κουράγιο, υπομονή και με πείσμα, δουλειά και λίγη τύχη, όλα θα ξαναφτιάξουν συντομότερα ή αργότερα.
1 x

Nikiniki
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Nikiniki » 11 Οκτ 2020, 12:50

Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις. Κακά τα ψεμματα οπως και σε κάθε χώρο υπάρχει μεγαλος αναταγωνισμος καλως ή κακώς αντίστοιχα υπάρχει και στον αεροπορικό χώρο. Χωρίς να επιρρίπτω σημάδια φθόνου ή κάτι τέτοιο προς κάποιο πρόσωπο. Άλλωστε εδώ ένα φόρουμ είναι (που ελπίζω) να έχει βοηθητικό σκοπό. Επειδή λοιπόν έχω δεν είχα δει αυτή την ανακοίνωση για αυτό ρωτησα «πού την ειδες;» όποτε μηπως τελικά οποίος έχει τη μύγα μυγιάζεται; Αντικειμενικά υπάρχει κρισαρα το ξέρω. Απλά μου φαίνεται δύσκολο μια εταιρεία να δώσει συμβουλές επαγγελματικού προσανατολισμού τύπου : «μην ασχοληθείτε με την αεροπορία κλπ,στραφείτε αλλού». Επιτρέψτε το μου αλλά θα συνεχίσω να ρωτώ αν υπάρχει κάτι νεότερο κι ας γίνομαι φορτική. Γιατί οπως εγώ το θέλω πολύ σίγουρα το θέλουν κι άλλοι και θα θέλουν να ενημερώνονται.
0 x

Άβαταρ μέλους
z_pilot
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 39
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό z_pilot » 11 Οκτ 2020, 22:03

Η aegean δε πρόκειται να κάνει προσλήψεις σε flight crew ή cabin crew πιθανότατα για τα επόμενα δύο-τρία χρόνια τουλάχιστον. Και το λέω αυτό με πόνο καρδιάς γιατί είμαι σε πολύ δυσμενέστερη θέση από εσένα αγαπητή niki. Οπότε μην περιμένεις ελπίζοντας ειδικά από την aegean. Αν αγαπάς το επάγγελμα κοίταξε και αλλού, κυρίως στο εξωτερικό. Υπάρχουν κάποιες λίγες ευκαιρίες ακόμα και τώρα αν και συνήθως ζητούν προϋπηρεσία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτή τη στιγμή, εφόσον δε δουλεύεις, είναι να αξιοποιήσεις τον ελεύθερο χρόνο σου τελειοποιώντας τα αγγλικά σου και μαθαίνοντας/τελειοποιώντας μία δεύτερη ξένη γλώσσα προκειμένου να είσαι σε ανταγωνιστική θέση όταν ανοίξουν ξανά κάποιες θέσεις στο όχι και τόσο κοντινό μέλλον..
1 x
Aviate, Navigate, Communicate..

Truly superior pilots are those who use their superior judgment to avoid those situations where they might have to use their superior skills.

skyboy
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 19

Δημοσίευσηαπό skyboy » 16 Οκτ 2020, 09:55

Nikiniki έγραψε:Εννοώ αν πιστευετε πως το πιστοποιητικό το έγκυρο από EASA μου δίνει πραγματικό προβάδισμα στην πρόσληψη; Αν πρέπει δηλαδή να πάω στη σχολή; Ή πιστευετε πεταμένα λεφτά; Αλλά είναι πλεονέκτημα το ότι ήδη θα ξέρω,πως ήδη θα είμαι έτοιμη σε σχέση με κάποιον χωρίς ιδέα.
Άλλωστε δε έχω κανενα μεσο να με έβαζε Aegean. Κι είμαι απλά εγώ και όποια προσόντα έχω. Θέλω παση θυσία την δουλειά. Η σχολή σε προωθεί καθόλου;

Τώρα με τον κορονοιο κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά. Προ κορονοϊού, αν έβγαλες σχολή αεροσυνοδού δε σου έδινε κανένα πλεονέκτημα για να μπεις Aegean γιατί πολύ απλά η Aegean έχει το δικό της εκπαιδευτικό τμήμα που σε εκπαιδεύουν αυτοί και σου βγάζουν τη πιστοποίηση σύμφωνα με τα procedures της εταιρίας. Μπορούσες όμως να κανείς αίτηση σε μικρές εταιρίες (Air Mediterranean, Lumi wings κτλπ) οι οποίες δεν έχουν εκπαιδευτικό τμήμα για αεροσυνοδούς για να βγάλουν την EASA πιστοποίηση και θέλουν να την έχεις εσυ από μόνη σου. Υπόψιν ότι στην Aegean δε ξέρω για μέσον αλλά αν δεν είχες μπόι πολύ δύσκολα σε περνούν :D
1 x

CHRISTOS55
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 160

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 23 Οκτ 2020, 15:25

Διάβασα το παρακάτω άρθρο που αφορά τα πληρώματα καμπίνας της εταιρείας και αναρωτήθηκα. Θα μπουν άραγε επιπρόσθετα μέλη πληρώματος για τον σκοπό αυτό, θα έχουν κάποιο διακριτικό, διαφορετική στολή και στο τέλος αυτή η δραστηριότητα δεν είναι μέρος των καθηκόντων τους? Μήπως όμως αυτό είναι θέμα και μια ευκαιρία για να γράφουμε ότι είμαστε εδώ και όλα πάνε καλά?
Η Aegean συστήνει τους Hygiene Attendants. Στόχος η τήρηση όλων των μέτρων προστασίας στην πτήση.
https://www.metaforespress.gr/aeroporik ... b7-%cf%8c/
0 x

Nikiniki
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Nikiniki » 23 Οκτ 2020, 19:42

Ωραίο άρθρο. Αλλά που είναι η αγγελια; Είναι μια παραλλαγή του όρου flight attendant για να δείξει την ασφάλεια κλπ η Aegean, θα αναδιαμορφωθούν όσες αεροσυνοδούς έχουν; Ή επιτελους θα προσθέσουν μερικές; Παιδιά ο,τι νεότερο έχουμε ας το λέμε. Έχετε εσείς κανα νέο;;
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 704

Δημοσίευσηαπό aakunz » 24 Οκτ 2020, 10:39

Δεν υπάρχουν επιπλέον μέλη στην καμπίνα. Πολύ απλά είναι μέλη του πληρώματος που θα έχουν περάσει τη σχετική εκπαίδευση και έχουν μια κονκάρδα στη στολή για να ξεχωρίζουν (και να νοιώθει ο επιβάτης πιο ασφαλής).
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης