Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Η "Εύκολη κι η Luftwaffe" όπως λες πόσο χαλαροί είναι αν περάσεις το όριο διαστάσεων στη χειραποσκευή?
Πάντως η Ryan δεν είναι καθόλου.
Το θέμα δεν είναι ότι οι υπηρεσίες εδάφους των γλάρων σε περιμένουν σαν κοράκια (έχω δει ουκ ολίγες φορές να μη χρεώνουν αν η χειραποσκευή είναι 8.5 ή 9 κιλά).
Δε μπορούν όμως και οι "έξυπνοι" που κάνουν ηλεκτρονικό check -in και δεν βγάζουν ναύλο με αποσκευή να παίρνουν τεμάχιο 1.5 φορά πάνω σε διαστάσεις και 4 κιλά βαρύτερο και να θέλουν να το περάσουν έτσι. Και αυτή την εποχή του covid να προσπαθούν να το χωρέσουν επί 10λεπτο στο ντουλάπι.

joker2013":2uytgzkq said:
Όχι δεν επιτρέπει δεύτερο αντικείμενο αλλά επιτρέπει απεριόριστο βάρος στη χειραποσκευή ενώ στην πύλη της Aegean περιμένουν σα τα κοράκια να βρουν κανα γραμμάριο πάνω απο το 8κ. Τεράστια διαφορά. Και έχει και σημαντικά χαμηλότερες τιμές, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.
 
Κλείνουν τα εκδοτήρια σε όλα τα αεροδρόμια (ότι έχει απομείνει) της Aegean. Η ΑΤΗ, SKG θα έχουν μόνο .
 
Έλα πριν απο λιγο ενημέρωση για την ακύρωση πτήσης που είχα για την πέμπτη 15/10 λόγω της απεργίας τον ελεγκτών.
Στο e-mail που έλαβα έλεγε το εξης μεταξύ άλλων:

"Μπορείτε να κάνετε αίτηση για να λάβετε credit voucher, online στο olympicair.com, στο οποίο θα πιστωθεί η συνολική αξία του εισιτηρίου σας και επιπλέον 10%. Κάντε αίτηση για credit voucher "


άλλαξε η πολιτική του credit voucher και δίνουν και κάτι παραπάνω όπως και άλλε αεροπορικές? ισχύει και για ακυρώσεις πτήσεων απο εξαιτίας Coronavirus? το αναφέρω γιατι αν δεν κάνω λάθος, η aegean είχες κατηγορηθεί σφοδρά για την πολιτικη του credit voucher.
 
Ναι, αυτό με τα 10% έξτρα ισχύει και για ακυρώσεις λόγω Corona. Αν το θυμάμαι σωστά, η κύρια κριτική ήτανε ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα η Α3 πρόσφερε αποκλειστικά τα credit vouchers και αρνήθηκε την επιστροφή χρημάτων, ακόμα και στις περιπτώσεις ακυρωμένων πτήσεων.
 
pet":d5c7ak1y said:
Η "Εύκολη κι η Luftwaffe" όπως λες πόσο χαλαροί είναι αν περάσεις το όριο διαστάσεων στη χειραποσκευή?
Πάντως η Ryan δεν είναι καθόλου.
Το θέμα δεν είναι ότι οι υπηρεσίες εδάφους των γλάρων σε περιμένουν σαν κοράκια (έχω δει ουκ ολίγες φορές να μη χρεώνουν αν η χειραποσκευή είναι 8.5 ή 9 κιλά).
Δε μπορούν όμως και οι "έξυπνοι" που κάνουν ηλεκτρονικό check -in και δεν βγάζουν ναύλο με αποσκευή να παίρνουν τεμάχιο 1.5 φορά πάνω σε διαστάσεις και 4 κιλά βαρύτερο και να θέλουν να το περάσουν έτσι. Και αυτή την εποχή του covid να προσπαθούν να το χωρέσουν επί 10λεπτο στο ντουλάπι.

joker2013":d5c7ak1y said:
Όχι δεν επιτρέπει δεύτερο αντικείμενο αλλά επιτρέπει απεριόριστο βάρος στη χειραποσκευή ενώ στην πύλη της Aegean περιμένουν σα τα κοράκια να βρουν κανα γραμμάριο πάνω απο το 8κ. Τεράστια διαφορά. Και έχει και σημαντικά χαμηλότερες τιμές, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.

Δε χρεωναν τα 8.5 και τα 9κ προ κορόνα που υπήρχε ο άγραφος κανόνας πως αν είναι κάτω απο 10κ αλλά πάνω απο 8κ. στην παίρνουν στο αμπάρι δωρεάν. Τώρα αυτό δεν ισχύει. Επίσης δε περνάω τις διαστάσεις, έχω χειραποσκευή που είναι μέσα στις διαστάσεις και ταξιδεύω πάντα με αυτή.

Ταξιδεύω όμως πάντα με τον υπολογιστή μου. Με τους πολυαγαπημένους σου γλάρους και τα 8κ, η βαλίτσα και το λάπτοπ μου είναι κοντά ήδη 5κ. Με αφήνει να πάρω και 3κ ρούχα. Μεγάλη μου τιμή. Παροχές επιπέδου Ryanair με τιμές Lufthansa. No, thank you.

Δεν είμαι αντίθετος στο να εφαρμόζονται οι κανόνες ή να παίρνουν μέτρα λόγω κορόνα. Αλλά είναι απλά κοροιδία να λες "βάζουμε μια χειραποσκευή για να μην έχει συνωστισμό" αλλά στον αμέσως λίγο πιο ακριβό ναύλο να παίρνεις κανονικα δύο τεμάχια (χειραποσκευή και τσάντα). Και κάτι μου λέει πως αυτός ο κανόνας θα μείνει και μετά την πανδημία.
 
Greg.CHQ":2q6p4l0a said:
Κλείνουν τα εκδοτήρια σε όλα τα αεροδρόμια (ότι έχει απομείνει) της Aegean. Η ΑΤΗ, SKG θα έχουν μόνο .

Και να σκεφτεις ότι κάποτε κονόμαγαν καμιά εικοσαριά εισιτήρια από ακύρωση πτήσης άλλης εταιρείας.
Τώρα αν θέλει κάποιος να βγάλει επι τόπου σε τέτοια περίπτωση, θα του λένε να μπαίνει στο wi-fi του αεροδρομίου και να κόβει εισιτήριο?
 
Υπαρχουν ακομα επιβατες που πανε στο αεροδρομιο και λενε «γεια σας, ενα εισιτηριο για Θεσσαλονικη με την επομενη παρακαλω»;
Στην εποχη που σχεδον ολοι εχουν smartphones και μπορουν να κλεισουν το εισιτηριο τους ετσι, μαλλον λογικο ειναι να μην χρειζονται πλεον εκδοτηρια σε πολλα αεροδρομια.
 
Και όμως υπάρχουν ακόμη τέτοιοι επιβάτες.
Π.χ. στην Κεφαλλονιά τα καλοκαίρια έχεις 3-5 ανά ημέρα.
 
Πάντως και σε προ-covid εποχές, το «εκδοτήριο» της LH στο αεροδρόμιο της Αθήνας ήταν ανύπαρκτο. Δεν υπήρχε καν υπολογιστής. Υπήρχε μόνο ένας υπάλληλος που του έλεγες τι ήθελες κι έπαιρνε τηλέφωνο σε ένα outsourced call centre, στην Πορτογαλία.
 
Υπαρχουν πάντα κάποιοι επιβάτες μεγαλύτερων συνήθως ηλικιών ή χωρίς ευχέρεια χρήσης smartphones που τα χρησιμοποιούν ακόμα. Φυσικά, η χρήση των εκδοτηριων περιορίζεται όσο περνούν τα χρόνια.
 
Top