Easyjet

Σε ποιον μπορείς να κάνεις μήνυση? Στους άγνωστους χακερ?
Ή στην Easyjet που έπεσε θύμα επίθεσης? Αν βρεις δικηγόρο που θα σου πει πως έχεις ελπίδες "δικαίωσης" θα είναι απατεώνας που θέλει να σου φάει λεφτά.
 
Είμαι και εγώ μέσα (χωρίς στοιχεία κάρτας λένε).

Όντας επαγγελματίας στον τομέα, το βρίσκω σχεδόν απίθανο να γνωρίζουν ποια στοιχεία ακριβώς εκλάπησαν από τις βάσεις δεδομένων. Πιθανότατα οι 2208 κάρτες να είναι μόνο εκείνες που χρησιμοποιήθηκαν κακόβουλα μετά το συμβάν, και σου λέει, αν δεν υπήρξε αναφορά για μια κάρτα, τότε είναι ασφαλής!

Για τις αρχές που λες, με τι σκοπό; Αν εννοείς να ζημιωθεί η εταιρία, αυτό ήδη το χειρίζεται η ΑΠΔΠΧ της Αγγλίας όπου είναι γραμμένη η εταιρία. Αν εννοείς να αποζημιωθείς εσύ, υπάρχουν προβλέψεις στη νομοθεσία αλλά πρέπει να προσφύγεις ο ίδιος στα αστικά δικαστήρια και να εξηγήσεις με ποιο τρόπο ζημιώθηκες (υλικά/ηθικά) από το leak. Πιθανώς να γίνει κάποια μαζική προσφυγή όπου εκεί να είχε νόημα; Δεν ξέρω.
 
Για να δικαιωθείς για αυτό, θα πρέπει να αποδείξεις ότι η ΕΖΥ είχε πλημμελή μέτρα ασφαλείας στους σερβερ της. Πέρα από ότι πιστεύω ότι δεν είχε, για να το αποδείξεις αυτό μάλλον θα πάρει χρόνια. Η πιστωτική σου κάρτα είναι ασφαλισμένη και αν υπάρχουν κακόβουλες αγορές καλύπτεσαι από την τράπεζα σου και την εταιρεία έκδοσης.
 
danmilon":1bhsb336 said:
Όντας επαγγελματίας στον τομέα, το βρίσκω σχεδόν απίθανο να γνωρίζουν ποια στοιχεία ακριβώς εκλάπησαν από τις βάσεις δεδομένων. Πιθανότατα οι 2208 κάρτες να είναι μόνο εκείνες που χρησιμοποιήθηκαν κακόβουλα μετά το συμβάν, και σου λέει, αν δεν υπήρξε αναφορά για μια κάρτα, τότε είναι ασφαλής!
Αυτό που γράφεις ότι «πιθανότατα συνέβη» είναι παράνομο.
Αν η Easyjet είπε υπεύθυνα ότι μόνο 2 χιλιάδες κάρτες εκλάπησαν ενώ είναι περισσότερες, τότε πραγματικά ανοίγει τον ασκό του Αιόλου για μηνύσεις.

Μπορώ να φανταστώ τουλάχιστον έναν τρόπο για να μπορούν να γνωρίζουν ποιες κάρτες εκλάπησαν. ;)
 
Και μια ευχάριστη είδηση, από ο,τι φαίνεται ο Stelios έχασε την ψηφοφορία για απόλυση του management της Easyjet.
 
Οικονομικά είμαι καλυμμένος και δεν υπάρχει κακόβουλη χρήση κάρτας, άλλωστε για την πληρωμή είχα πληρώσει μέσω απευθείας χρέωσης λογαριασμού, το οποίο είναι πολύ ασφαλέστερο από την πιστωτική κάρτα.
Ωστόσο έχουν κλαπεί τα προσωπικά μας στοιχεία με -ενδεχομένως- ευθύνη λόγω αμέλειας της Easyjet, το οποίο είναι εξίσου σοβαρό με την κλοπή στοιχείων πιστωτικής κάρτας.
Μήνυση σε hackers δεν έχει νόημα αν δεν ξέρεις ποιος είναι, αυτό το έχουν αναλάβει οι Άγγλοι. Παρόλα αυτά θα το συζητήσω με κάποιο δικηγόρο και βλέπουμε σε ό,τι αφορά κινήσεις εναντίον της εταιρείας. Ούτως ή άλλως έχω δικαστική ασφάλεια για έξοδα δικηγόρων, δικαστηρίων κλπ.
 
Αν θυμάμαι καλά, όταν μία επιχείρηση είναι PCI compliant, είναι υποχρεωμένη να ενημερώνει άμεσα το πελατολόγιό της σχετικά με οποιαδήποτε παραβίαση στα συστήματα πληρωμών της, διαφορετικά θα είναι υπόλογη ΚΑΙ έναντι των εταιρειών καρτών.
 
d|m|tr|s":17myk9o3 said:
Οικονομικά είμαι καλυμμένος και δεν υπάρχει κακόβουλη χρήση κάρτας, άλλωστε για την πληρωμή είχα πληρώσει μέσω απευθείας χρέωσης λογαριασμού, το οποίο είναι πολύ ασφαλέστερο από την πιστωτική κάρτα.
Ωστόσο έχουν κλαπεί τα προσωπικά μας στοιχεία με -ενδεχομένως- ευθύνη λόγω αμέλειας της Easyjet, το οποίο είναι εξίσου σοβαρό με την κλοπή στοιχείων πιστωτικής κάρτας.
Μήνυση σε hackers δεν έχει νόημα αν δεν ξέρεις ποιος είναι, αυτό το έχουν αναλάβει οι Άγγλοι. Παρόλα αυτά θα το συζητήσω με κάποιο δικηγόρο και βλέπουμε σε ό,τι αφορά κινήσεις εναντίον της εταιρείας. Ούτως ή άλλως έχω δικαστική ασφάλεια για έξοδα δικηγόρων, δικαστηρίων κλπ.

Νομιζεις οτι απο τα 9εκ ατομων που επηρεαστηκαν εσυ θα εισαι αυτος που θα αποδειξει στο δικαστηριο οτι εγινε κακοβουλη χρηση του ονοματος και των πληροφοριων του δρομολογιου σου.

Οτι ασφαλεια και να εχεις, η μονη σου δυνατοτητα θα ηταν να οργανωσεις class action κατι που θα επαιρνε χρονια και χρονια και πολλα πολλα λεφτα. Η εταιρεια δεν ειναι χαζη που παει και το λεει προσωπικα στον καθενα απο τους 9εκ πληγεντες. Ετσι απλα ειναι και η ιδια καλυμμενη νομικα και ασφαλιστικα.

Σου θυμιζω οτι εγινε το ιδιο με τη ΒΑ ενα-δυο χρονια πριν.
 
Καμία υποχρεωτική εν τελει απόλυση πιλότου στην easyjet μετα από μαζικη αποδοχη προσωρινων part time συμβολαιων απο τους χειριστες της εταιρειας. Ακομα και οι πιλοτοι απο τις βασεις που εκλεισαν (STN, SEN, NCL) ενσωματωθηκαν στις υπολοιπες βάσεις.

Εντυπωσιακο αποτελεσμα εν μεσω της χειροτερης κρισης που εχει γνωρισει ποτε η παγκοσμια αεροπορια.


https://www.independent.co.uk/travel/ne ... 97431.html
 
Το οποίο είναι αποτέλεσμα της αλληλεγγύης που επέδειξαν κάποιοι από αυτούς που θα δουλέψουν part time, για να σωθούν οι δουλειές των συναδέλφων τους. Μπράβο τους!
 
Top