Overfly-Spotting

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου...

Από Αθήνα έχω παρατηρήσει ένα "διάδρομο" στον ουρανό, που φαίνεται να εκτείνεται στον άξονα Αιγάλεω/Πετρούπολη--Γλυφάδα και όταν ο ουρανός είναι καθαρός βλέπω αρκετά tri και quads να περνάνε ψηλά...

Δυστυχώς το τηλεσκόπιο το έχω στη Νέα Μάκρη... Ξέρει κανένας περισσότερα επ'αυτού?
 
Avior":8xbej7v3 said:
Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου...

Από Αθήνα έχω παρατηρήσει ένα "διάδρομο" στον ουρανό, που φαίνεται να εκτείνεται στον άξονα Αιγάλεω/Πετρούπολη--Γλυφάδα και όταν ο ουρανός είναι καθαρός βλέπω αρκετά tri και quads να περνάνε ψηλά...

Δυστυχώς το τηλεσκόπιο το έχω στη Νέα Μάκρη... Ξέρει κανένας περισσότερα επ'αυτού?

Ναι... Ο αεροδιάδρομος UW69 είναι, που "μπαίνει" στο FIR απο το GENSU (κοντά στην Καστοριά),και καταλήγει Αθήνα (όχι ώς προορισμό). Απο εκεί και πέρα (Κέα,Μήλος,Σητεία κλπ) συνεχίζει με άλλο όνομα, το οποίο μου διαφέυγει.Επίσης πάνω απο την Αθήνα περνάει και ο UR19 (TIGRA,Κέρκυρα,Aθήνα,Κέα,RIPLI,Ρόδος,EVENO). Επειδή αυτοί οι δύο συγκλίνουν πάνω απο την Αθήνα, φαίνεται αρκετή κίνησε σε Overflights, και άν ακούει κανείς και VHF βολεύει πολύ, αφού πάνω απο την Κέα αλλάζουν sector οπότε στάνταρ ακούς το αεροπλάνο που μόλις πέρασε απο πάνω ;)
 
χεχε να σας βάλω δύσκολα?? Ειδικά το καλοκαίρι αλλα γενικά μεσημεριανές κυρίως ώρες εδω στην κρήτη στο ηράκλειο περνάνε απο πάνω τετρακινητήρια και δικινητήρια διάφορα αρκετά συχνά ..έχετε εντύπωση που μπορεί να πάνε? όταν κατευθύνονται νοτιοανατολικά εννοώ...φανταστείτε να περνούν την κρήτη στον άξονα ΒΔ-ΝΑ περίπου (πως φαίνεται ο άσχετος :oops: ...)
 
dtrach":jx4gujlb said:
χεχε να σας βάλω δύσκολα?? Ειδικά το καλοκαίρι αλλα γενικά μεσημεριανές κυρίως ώρες εδω στην κρήτη στο ηράκλειο περνάνε απο πάνω τετρακινητήρια και δικινητήρια διάφορα αρκετά συχνά ..έχετε εντύπωση που μπορεί να πάνε? όταν κατευθύνονται νοτιοανατολικά εννοώ...φανταστείτε να περνούν την κρήτη στον άξονα ΒΔ-ΝΑ περίπου (πως φαίνεται ο άσχετος :oops: ...)

Μάλλον από Ευρώπη προς Αίγυπτο/Μέση Ανατολή και αντίστροφα πρέπει να πηγαίνουν.

΄Αλλη ερώτηση: Ξέρει κανεις link στο Internet, όπου φαίνονται οι αεροδιάδρομοι πάνω από την Ευρώπη;
 
seven4seven":fca9f6q9 said:
Ο αεροδιάδρομος UW69 είναι, που "μπαίνει" στο FIR απο το GENSU (κοντά στην Καστοριά)

Ποιο είναι αυτό το GENSU ακριβώς?

Άλλος αεροδιάδρομος που έρχεται από Βορρά και περνά από Αθήνα είναι o UB1, που μπαίνει Ελλάδα από TALAS (πάνω από την Αριδαία Πέλλας), συνεχίζει TSL (Θεσσαλονίκη)-SKP (Σκόπελο)-OMIRO-TNG (Τανάγρα)-ABLON-ATH και διακλαδίζεται στη συνέχεια προς νότο... ;)
 
OveLix":38ginfjr said:
http://www.fallingrain.com/waypoint/GR/GENSU.html

Δεν πρέπει να είναι και πολύ up-to-date η παραπάνω σελίδα. Το συγκεκριμένο waypoint πρέπει να έχει καταργηθεί γιατί σε λίστα των ελληνικών waypoints από το AIP (06/2004), δεν συμπεριλαμβάνεται. Εκεί πάντως στην περιοχή υπάρχει το PINDO.

Άλλα "περίεργα" σημεία είναι τα: :D :D

ANASA, NEVRA, MASES, ELPIS και ENESI !
 
Top