Eurovision

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μερικές σκέψεις και απο εμένα:
-Συμφωνώ με aakunz. Είδες όλοι αγάπες ξαφνικά? Τούρκοι,Αλβανοί,Βούλγαροι,καλα να περνάμε. Σας αγαπάμε (τώρα)
-Επίσης, ας μου εξηγήσει κάποιος τί δουλειά έχει το Ισραήλ στον διαγωνισμό? (όπως και σε αθλητικές διοργανώσεις)
-Κατα τ άλλα, το τραγουδάκι ήταν μετριότατο. Ποπάκι με ένα touch απο λύρα,έτσι για να θυμίζει λίγο Ελλάδα. Αποδείχτηκε οτι το τρίπτυχο στήθος-μπούτι-τουρνέ πουλάει πολύ. ΟΚ, κόμματος η Έλενα, αλλα δέν τραγουδάει με τα μπούτια. ;) Το χορευτικό ήταν καλό.
-Κομματάρες (κατ΄εμε) ήταν της Νορβηγίας και της Ελβετίας.
-Η Μπόκοτα θα έχει σίγουρα αυτοκτονήσει :D
-Αυτά. Πάει και αυτό το άχτι. Τώρα που λύθηκε και αυτό μας το πρόλημα, είμαστε ΟΚ. Μένει μόνο ο βασικός να πάει στα 1200Ε :p
 
Δεν καταλαβαινω όλο αυτο το πανηγύρι που στήθηκε για την Παπαρίζου.Δηλαδή είμαστε τόσο μίζεροι που χρειαζόμαστε κάθε λογής εξάρσεις πατριωτισμού κατ άλλους εθνικισμού ,διά ασήμαντη αφορμή(μήν μου πείτε ότι η Ουροβίζιον είναι κανένα σημαντικό γεγονος)?
 
To tragoudi ntav eva typiko movtervo kommati me tnv ellnvikn tou vota. Sampws ola ta movterva ellnvika etsi dev eivai? Stn Eurovisio eva me xalaei, oti pleov sxedov oloi, plnv e3airesewv, tragoudouv agglika. Dev eivai opws stn dekaetia tou '80 opou ka8e xwra tragoudouse stn glwssa tns.

Apo tnv alln to Norbngiko ntav eva rockaki, tipota to idaietero, stn Skavdivabia to metal kai rock zouv kai basileuouv kai dev ntav tuxaio pou oi Skavdivaboi to psnfisav tufla, eidika edw oi Fivlavdoi. Proswpika xarnka pou to pnrame.

Gia to Isranl sumfwvw, kalogdumevn kai mn eurwpaikn xwra.

As elpisoume va doume kati alliwtiko sto LGAV ekeivn tn periodo.

Filika,
 
seven4seven":261ouuna said:
-Επίσης, ας μου εξηγήσει κάποιος τί δουλειά έχει το Ισραήλ στον διαγωνισμό? (όπως και σε αθλητικές διοργανώσεις)

Kapou prepei na symmetexei kai ayto kai den nomizw na toy kanoyn oi asiatikes diorganwseis...Gia skepsoy agwna podosfairoy Israel-Iran/Saudi Arabia. 8a ginotan sfagh. Opote toy exoyn kanei thn xarh - politika - na symmetexei stoys eyrwpaikoys diagwnismoys/diorganwseis...

Apo ekei kai pera, emena moy arese poly ths Elbetias alla kai ths Ouggarias :thx: Folklor kommati pou den eixe tipota na zhlepsei apo ta alla...Kai me mia tragoudistria...

Kai opws eipane sto radiofwno..."Efyge h gantemw kai nikhsame sto diagwnismo" :D

Mprabo sthn Elena :laola:
 
Nomizw i AEE itan perissotero kerdismeni apo olous...to kalytero diafimistiko ekane twn teleytaiwn xronwn
 
As dwsw kai egw ta congratulations mou gia tnv Elevn... :)

:party: :laola: :party:



Se o,ti afora tis summetoxes tou Ispanl se eurwpaikes diorgavwseis.. To 8ema exei politikes kai oxi politistikes diastaseis, opote to 8ewrw evtelws offtopic edw. Opoios 8elei va to snzntnsei to 8ema mazi mou, as mou steilei PM! ;)

Se oti afora tov filo mou tov goldfish, 8a avaferw tov allo apaixto filo mou edw mesa, tov 7four7: KSEKOLLA!
Ta teleutaia 12.000 xpovia o Ellnvas ntave pernfavos pou ntave Ellnvas kai as ntave giati avakalupse, efnbre n kataskeuase apo mia karfitsa mexpi aeroplavo! Xiliades xpovia twra eimaste pernfavos laos kai stov politistiko tomea! Ti katavtia 8a mporouse va exei evas laos, ama tou apagoreuotave va giortazei tis epituxies tou? (Kai gia va mn to paramamnsoume to 8ema, ama 8es me PM mporoume va to snzntnsoume.... ;) )
 
goldfish":22zfwcb2 said:
Δεν καταλαβαινω όλο αυτο το πανηγύρι που στήθηκε για την Παπαρίζου.Δηλαδή είμαστε τόσο μίζεροι που χρειαζόμαστε κάθε λογής εξάρσεις πατριωτισμού κατ άλλους εθνικισμού ,διά ασήμαντη αφορμή(μήν μου πείτε ότι η Ουροβίζιον είναι κανένα σημαντικό γεγονος)?

Τελειως αστοχη η παρατηρηση!!! Οι μιζεροι δεν γιορταζουν τιποτα απολυτως. Αντιθετως ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ και εχουμε το χαρισμα να μετατρεπουμε σε γιορτη ακομα και ασημαντα γεγονοτα, για να χαιρομαστε πιο πολυ στη ζωη μας, γιατι μας αρεσει να χαμογελαμε πιο πολυ, για να ξεδινουμε πιο πολυ, για να ξεχναμε τα καθημερινα μας προβληματα και για να περναμε καλα και να γιορταζουμε ειτε τα σημαντικα, ειτε τα ασημαντα θεματα. Και αυτο ειναι προσον απεναντι σε αλλους ψυχρους και μιζερους λαους. Οποιος λαος δεν το θεωρει αυτο προσον, τοτε μαλλον αυτος ζει στη δικη του μιζερια.
Το αν η Eurovision ειναι ασημαντο γεγονος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Θεωρητικα ειναι ενα τηλεοπτικο show το οποιο το παρακολουθει το συντριπτικο ποσοστο του τηλεοπτικου κοινου της Ευρωπης (και οχι μονο) και που σ'αυτο αναφερονται ολα τα μεγαλυτερα ειδησεογραφικα πρακτορεια. Οπως και να το κανουμε η Ελλαδα προβληθηκε τσαμπε σε ολο τον κοσμο και του χρονου οταν ολη η Ευρωπη θα βλεπει παλι Eurovision, θα δειξουμε για ακομα μια φορα τις φυσικες ομορφιες της Ελλαδας στα σποτακια πριν απο καθε τραγουδι σε εκατονταδες εκατομυρια τηλεθεατες και μελλοντες τουριστες. Τα χρηματα που θα κοστισει η γιορτη αυτη θα ερθουν πισω με τη μορφη της διαφημισης, σε ολο τον κοσμο, της χωρας μας και με τη μορφη του τουρισμου που θα προσελκυσει αυτη η προβολη.

Και στο ταβλι να βγαιναμε πρωτοι στην Ευρωπη, παλι θα πανυγηριζαμε. Και σιγουρα η Eurovision ειναι πιο σημαντικη απο το ταβλι!!! ;)
 
GP707":2fqq3ej8 said:
Αντιθετως ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ και εχουμε το χαρισμα να μετατρεπουμε σε γιορτη ακομα και σημαντα γεγονοτα, για να χαιρομαστε πιο πολυ στη ζωη μας, γιατι μας αρεσει να χαμογελαμε πιο πολυ, για να ξεδινουμε πιο πολυ, για να ξεχναμε τα καθημερινα μας προβληματα και για να περναμε καλα και να γιορταζουμε ειτε τα σημαντικα, ειτε τα ασημαντα θεματα. Και αυτο ειναι προσον απεναντι σε αλλους ψυχρους και μιζερους λαους.


Αυτό ακριβώς ήθελα και εγώ να πω. Έχω βαρεθεί τις θλιβερές πρωτιές της Ελλάδας. Σκεφτείτε πως νοιώσαμε οι περισσότεροι από εμάς με τις νίκες στο Euro (ας θεωρούσαμε μέχρι τότε την Εθνική μας καφενείο) ή με την επιτυχία των Αγώνων (και ας γκρινιάζαμε όταν εισπνέαμε τη σκόνη από τα δημόσια έργα, μας έκανε μπανιστήρι το Ζέππελιν και πνιγόμασταν στο μποτιλιάρισμα). Και η νική στη Γιουροβίζιον πιστεύω ότι θα έχει θετικές εξελίξεις για τον τουρισμό αρκεί να γίνουν οι σωστές κινήσεις. Τι κι αν μας βγάλουν το λάδι με τις ετοιμασίες...


Και κάτι ακόμα: βαρέθηκα τους πενηντάρηδες ψευτοκουλτουριάρηδες οι οποίοι κάθονται στα πάνελ και τα βάζουν με την Γιουροβίζιον και την κάθε Παπαρίζου και κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για την κατάλυση της εθνικής μας υπόστασης και την προσβολή της εθνικής μας αξιοπρέπειας. Αυτό δείχνει ανασφάλεια γιατί δεν μπορούν να έχουν άποψη για τίποτα περισσότερο από ανάλαφρα τραγουδάκια και ελαφρολαϊκές τραγουδίστριες.
 
Mpravo stin Elena!

To thema me to Israil den tha to elega politiko....To Israil einai apla melos tis EBU (European Broadcasting Union), opos kai o Livanos, Maroko, Tunisia klp, opote auto tous dinei to dikaioma tis simmetohis.


OA277
 
Απογοητευμένος από τον αποκλεισμό :( της εξωτικής Ισλανδίας (δείτε σχετικό trip report) και σε ένδειξη ευγνωμοσύνης προς...το απρόσμενο κυπριακό δωδεκάρι, σας ετοίμασα την κυπριακή έκδοση του Νο. 1. Ζητώ συγγνώμη από τους αδελφούς Κυπρίους για τη βάρβαρη μεταχείριση της Κυπριακής ντοπιολαλιάς (λείπω τέσσερα χρόνια από το νησί και τα έχω ξεχάσει)


ΜΑΪ ΝΑΜΠΕΡ ΟΥΑΝ

Είσαι ο κρυφός μου εραστής
Είσαι το μυστικόν μου πάθος τζι εν έχω άλλον

Είσαι γευσάτος τζιαι κάμνεις κόλπα
Άμπα τζιαι μάθω πως εν με θέλεις εν να χτιτζιάσσω

Πε μου πως αγαπάς με τζι' εν να μ'έσιεις
Στα σιέρκα σου για πάντα τζι εν πρόκειται να το ξηχάσσω

Πε μου πως έλειψά σου, έλα τζιαι φίλα με
Πάε με στον παράδεισόν σου τζι εν να μεν το μετανοιώσεις

Είσαι ο ένας, το νάμπερ ουάν μου
Ο μόνος θησαυρος που είχα ποττέ μου
Είσαι ο ένας, το νάμπερ ουάν μου
Ούλλα για σένα γιατί είσαι ο ένας που αγαπάω

Είσαι ο κρυφός μου εραστής
Είσαι το μυστικόν μου πάθος τζι εν έχω άλλον

Είσαι φωθκιά τζι επιθυμία
Όταν φιλλώ τα σιίλια σου, ξέρεις το, με πάεις ψηλλά

Είσαι εξάρτηση, είσαι η καταδίκη μου
Είσαι το ππάθος μου, η ανακούφιση τζ' η σταυρωσή μου

Είσαι ο ένας, το νάμπερ ουάν μου
Ο μόνος θησαυρος που είχα ποττέ μου
Είσαι ο ένας, το νάμπερ ουάν μου
Ούλλα για σένα γιατί είσαι ο ένας που αγαπάω
 
Top