Φωνη....

makedonas

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
06/09/2003
Μηνύματα
5.934
Likes
0
Website
avianewsgr.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Παρατηρησατε τι γλυκια ελληνικη προφορα στα αγγλικα της εχει η Κατερινα του LGAV ATC? :oops:


40.gif
 
symfwnw, eimai kai egw enas apo tous treis listeners pou akoume mazi LGAV...
 
Ναι βρε! Υπαρχει αλλο στριμ? :mrgreen:
 
Υπαρχει live stream του approach (internet ???)
Εγω ακουγα μεσα στις γιορτες με scanner sto 124.475

Χωρις να ξερω τα ονοματα οπως μερικοι εδω μεσα, :D μερικες φωνες ηταν εκτος απο ακρως εππαγελματικες και μελωδικες !
 
makedonas":1pc4ca7p said:
Ναι βρε! Υπαρχει αλλο στριμ? :mrgreen:

Μια διόρθωση απλώς έκανα, γιατί η Athens Approach δεν έχει σχέση με το LGAV. Στο Ελληνικό βρίσκεται.
 
agrodemm":1ofu3d70 said:
Υπαρχει live stream του approach (internet ???)
Εγω ακουγα μεσα στις γιορτες με scanner sto 124.475

Χωρις να ξερω τα ονοματα οπως μερικοι εδω μεσα, :D μερικες φωνες ηταν εκτος απο ακρως εππαγελματικες και μελωδικες !

Βρες μου το scanner που θα μου δινει στο Μοναχο το ΕΛ-ΓΚΑΒΟ και κανω ο,τι μου ζητησεις.. ;) Χρηστο στο λινκ λεει οτι ειναι το LGAV ATC οποτε... Ok, mea culpa, νομιζα οτι εννοουσες τουτο!! Δεν ειμαι και τοσο σκαννερακιας... ;)
 
makedonas":34rv6kqm said:
Χρηστο στο λινκ λεει οτι ειναι το LGAV ATC οποτε...

Το link μπορεί να λέει αλλά... :oops: :rolleyes:

Οι controllers στο LGAV κάνουν μόνο Tower, Ground και Clearance Delivery.
Αυτό που ακούμε είναι η Athinai Approach, που στεγάζεται στο Ελληνικό και ελέγχει όλη την Athinai TMA, που περιλαμβάνει τα αεροδρόμια LGAV, LGEL, LGTT, LGMG, LGSO, LGHL, (LGKN) ;)
 
Ακούγοντας το LGAV Approach έχω παρατηρήσει ότι τα αεροσκάφη της Lufthansa, της Easyjet καθώς και μερικών μικρών εταιρειών δε δίνουν αριθμό πτήσης αλλά αναφέρουν κάποιο κωδικό, π.χ. Lufthansa 2 Charlie Mike. Ξέρει κανείς γιατί γινεται αυτό και αν σημαίνει κάτι;
 
Vre paidia...pou einai to link???Theloume kai emeis oi ypolipoi :idea: :)
 
Top