Eurovision

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
FLIGHTATT":1s6khp12 said:
Vatican State RV Radio Vatican

Να δω και το Βατικανο να παιρνει μερος με τιποτα γρηγοριανες ψαλμωδιες και θα κλεισω την καρριερα μου σαν μουσικος :D
 
Δεν ξέρω αν είδατε και εσείς τον τελικό της Αθήνας, αλλά σε κάποιες καρτ-ποστάλ έδειχναν πλάνα από το hub. Ο Άγγλος σχολιαστής του BBC όχι μόνο το παρατήρησε αλλά είπε χαρακτηριστικά "οι Έλληνες το λατρεύουν και γι' αυτό μας το δείχνουν τόσο συχνά" !!!!!

Όσο για τα μετα-γιουροβιζιονικά παρατράγουδα ένα έχω να πω: Άλλοι φορούσαν τις μάσκες και άλλοι είναι τα τέρατα.
 
aakunz":1sxk401j said:
Δεν ξέρω αν είδατε και εσείς τον τελικό της Αθήνας, αλλά σε κάποιες καρτ-ποστάλ έδειχναν πλάνα από το hub. Ο Άγγλος σχολιαστής του BBC όχι μόνο το παρατήρησε αλλά είπε χαρακτηριστικά "οι Έλληνες το λατρεύουν και γι' αυτό μας το δείχνουν τόσο συχνά" !!!!!
Κάπου το πήρε το μάτι μου το LGAV, μέσα στα τόσο καλογυρισμένα πλάνα αυτής της από άλλο σύμπαν Ελλάδας... Καλή φάση!


aakunz":1sxk401j said:
Όσο για τα μετα-γιουροβιζιονικά παρατράγουδα ένα έχω να πω: Άλλοι φορούσαν τις μάσκες και άλλοι είναι τα τέρατα.

Ευκαιρία να πάψουμε να δίνουμε χαρακτήρα μάχης και εθνικού πολέμου στο πανηγύρι/διαγωνισμό.
 
H πρώτη Γιουροβίζιον οπου βγήκε το τραγούδι που ψήφισα! :cool:
Και,κατ΄εμέ το μόνο κομμάτι/συγκρότημα που είχε χαρακτήρα. Τόλμησαν και τα κατάφεραν. Και,επιτέλους,βραβεύτηκε κάτι διαφορετικό απο ψιλοποπάκια και μπαλαντίτσες...
 
jerry":dfe8q45b said:
Κάπου το πήρε το μάτι μου το LGAV, μέσα στα τόσο καλογυρισμένα πλάνα αυτής της από άλλο σύμπαν Ελλάδας... Καλή φάση!

Πραγματι καταπληκτικά βιντεάκια. Κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι πρέπει να την επισκεφτώ αυτή την τόσο ωραία χώρα, πριν πεθάνω. Όλο ωραίες γυναίκες, τοπία, υπερσύγχρονα έργα υποδομής. Όλοι χαμογελούν και όλοι διασκεδάζουν και ψωνίζουν στα κοσμηματοπωλεία και το the mall.

Πέρα από τα αστεία είχαν κάνει καλή δουλειά στα βιντεάκια, ήταν αρκετά πειστικά (πήραμε ντουζ πουάν στην τουριστική προπαγάνδα). Μας παρουσίασαν αρκετά εξιδανικευμένα και αυτό που φοβάμαι είναι η απότομη προσγείωση των ξένων στην ελληνική πραγματικότητα όταν φτάσουν στο hub και στα tourist traps. Αλλά και πάλι, αυτό συμβαίνει παντού...
 
Όλο ωραίες γυναίκες, τοπία, υπερσύγχρονα έργα υποδομής. Όλοι χαμογελούν και όλοι διασκεδάζουν και ψωνίζουν στα κοσμηματοπωλεία και το the mall.
...και όλοι τρώνε! Το τι μπαρμπούνι ψητό λαδολέμονο, τζατζίκι, ντολμαδάκι και greek salad είδαμε, δε λέγεται. Ήταν αδύνατο να δεις Eurovision και να μην πεινάσεις! :D

Όντως ωραία τα βιντεάκια γενικώς, και ειδικώς από το LGAV είχαν και Gulf 767 με καλλιγραφίες!
 
είδα τουλάχιστον 2 φορές τα θαλασσοπύλια :D
 
Ekana zapping stin germaniki TV kai ksafnika pefto pano stin EUROVISION. Den eiksera oti ginotan stin Athina. Meta vlepo kai ton Saki! aman leo! ti einai auto? Pantos re paidia to epipedo ton tragoudiion itan aparadekto. Apo metrio mexri 0. Ta videakia itan poli kala kai peinanasa poli vleponttas tous ellinikous mezedes :D

Panos
 
George":3hogvd0n said:
Όλο ωραίες γυναίκες, τοπία, υπερσύγχρονα έργα υποδομής. Όλοι χαμογελούν και όλοι διασκεδάζουν και ψωνίζουν στα κοσμηματοπωλεία και το the mall.
...και όλοι τρώνε! Το τι μπαρμπούνι ψητό λαδολέμονο, τζατζίκι, ντολμαδάκι και greek salad είδαμε, δε λέγεται. Ήταν αδύνατο να δεις Eurovision και να μην πεινάσεις! :D

Όντως ωραία τα βιντεάκια γενικώς, και ειδικώς από το LGAV είχαν και Gulf 767 με καλλιγραφίες!

Το ΟΛΟΚΛΗΡΟ κοκορετσι που κράταγε ο τύπος δεν το είδατε? Το μεγαλύτερο φτύσιμο στην ιστορία της Ευρωπαικής νομοθεσίας. "Απαγορεύσατε εσείς το κοκορέτσι? Πάρτε στην μάπα ένα 2μετρο σε κλίπ της Γιουροβίζιον για να μάθετε!!!" I love it.

Για άλλο ήθελα να ποστάρω. 'Εχω εδώ και καιρό αποκτήσει ένα νέο χόμπυ. Την σύγκριση κόστους ζωής της Ελλάδας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Μην ρωτάτε για τα αποτελέσματα της "έρευνας". Είναι όπως τα υποψιαζόσαστε. Με την ευκαιρία λοιπόν της Ευρωπανήγυρης που λέγεται Γιουροβίζιον και λόγο του γεγονότος ότι η γυναίκα μου είναι μέγκα φάν (ψηφίζει κλπ κλπ), βρήκα λοιπόν ένα συγκριτικό δείγμα τιμών.

Μιλάω για το κόστος κλήσης για 090. (όποιος νομίζει ότι είναι πεταμένα λεφτά να ψηφίζεις στην Γιουροβίζιον δεν έχει προφανώς παντρευτεί ακόμα. Θα παντρευτεί και θα μάθει να κάνει το κορόιδο :mad: . Μιά φορά τον χρόνο είναι. Παρεπιπτώντως απαγορεύονται δια ροπάλου οι ψήφοι σε ριάλιτι. Υπάρχουν και όρια).

Λοιπόν, στην Αγγλία το κόστος κλησης ήταν 0.25 λίρες Αγγλίας. Δηλαδή ήταν 0.38 του Ευρώ. Στην Ελλάδα, όσοι ψήφισαν, πλήρωσαν ....Ε1.40 !!!! Δηλαδή 400% πάνω. Για ένα "προιόν" πανευρωπαικό, του οποίου το βασικό κόστος το καθορίζει η εταιρεία που έχει την Γιουροβίζιον και το οποίο προβάλετε από δύο κρατικά κανάλια! Την ΕΡΤ και το BBC.

Έχω αηδιάσει έδω και χρόνια με την ΕΡΤ/ΝΕΤ μίας και είναι μάλλον το μοναδικό κρατικό κανάλι που παίζει διαφημίσεις (και πολλές). Το ίδιο ισχύει και με τα Filmnet/Supersport που είναι μάλλον τα μοναδικά συνδρομητικά κανάλια που παίζουν διαφημίσεις(και πολλές) και δεν μιλάω για τρέιλερ αλλά για διαφημίσεις προιόντων.

Στο θέμα μας (μου). Υποψιάζομαι ότι το βασικό κόστος που έθεσε η εταιρεια "Γιουροβίζιον" είναι 0.38. Όσα χρέωνε το BBC το οποίο απαγορεύεται να έχει άλλα έσοδα πλήν των τελών τηλεόρασης που πληρώνει κάθε πολίτης κάθε μήνα. Άρα η ΕΡΤ έβαλε ένα καπέλο ....τί καπέλο....σομπρέρο ολόκληρο της τάξης του 400%. Λαμπρά.

Αλλά (όπως λέω συνέχεια) καλά κάνουν. Αφού βρίσκουν αφύλακτο μποστάνι, μπαίνουν και βουτάνε. Δεν θα τους μιλήσει και κανένας. Αυτό ισχύει σε όλα. Διόδια, τέλη κλπ. Άμα το κράτος έχει την νοοτροπία κερδοσκόπου/γκάνκστερ , τότε από που να πρωτοφυλαχτείς :evil:

Και του χρόνου !!!
 
Είδα την Eurovision από το Γερμανικό "Das Erste" μέσω Nova. Τζάμι εικόνα και 0,19 € / κλήση,sms! Στο Ρουμανικό κρατικό πάλι 1,20 € / κλήση! Πάντως η ΕΡΤ ήταν η μόνη που πρόβαλε διαφημίσεις!
 
Top